Špílmachr Jan Martykán letos absolvuje další náročnou letní přípravu a v sobotu nechyběl ve středu zálohy v přípravném utkání s prvoligovými Teplicemi, ve kterém nakonec Arma uhrála solidní výsledek, když se soupeřem remizovala 1:1.

Honzo, remizovali jste s prvoligovým kádrem Teplic, to je velice slušný výsledek…
Ano, je to dobré. Lepší než kdybychom od nich dostali tři góly. Dokázali jsme si, že s nimi můžeme hrát vyrovnaný zápas. Ze začátku jsme přitom se soupeřem měli problémy, když hrál na tři záložníky uprostřed. Časem jsme se s tím ale dokázali srovnat a pak už to bylo lepší.

Ve druhé půli se váš výkon zlepšil, vyrovnali jste a krátce poté jste dokonce vstřelili druhou branku, kterou však rozhodčí neuznali pro ofsajd. Jak jste tu situaci viděl vy?
Nevím, při standardních situacích zůstávám na polovině hřiště, takže nic nevidím (smích). Těžko soudit, jestli se míče útočící hráč dotkl.

Už několik týdnů absolvujete přípravu na nový ročník druholigové soutěže. Jak moc je náročná?
Běháme stejně jako normálně, už jsme na to zvyklí. Jsme ale rádi, že jsme si teď mohli zahrát s Teplicemi, což byl konečně soupeř, který nás trochu prověřil. Předtím nám zápasy s kvalitními soupeři odpadly, když soupeři nepřijeli nebo to nějak nedopadlo.

Bylo pro vás velké narušení přípravy, že se zápasy s pražskou Slavií či druholigovým polským Štětínem neuskutečnily?
Já bych řekl, že ano. Celkově jsme absolvovali málo přípravných zápasů, navíc nám dva odpadly.

Ve středu vás čeká další přípravné střetnutí v Roudnici nad Labem a poté v sobotu hrajete Ondrášovka Cup ve Vilémově. S jakým cílem na půdu soupeře vyrazíte?
Hlavně tam nechceme udělat ostudu jako před čtyřmi lety, kdy jsme u nich prohráli na penalty. Soupeř bude mít elán, tak je to vždycky, když hrajete proti týmu z vyšší soutěže.

Vzpomenete si, jak se utkání před čtyřmi lety ve Vilémově vyvíjelo?
Tehdy jsme dokonce byli rádi, že ten zápas došel až k penaltovému rozstřelu. Domácí nás přehrávali a měli asi pět vyložených gólových šancí. Radim Novák nás tehdy opravdu podržel, byli jsme hodně špatní.

Čím si to vysvětlujete? Bylo to tím, že jste soupeře podcenili?
To si nemyslím. Ale bylo to v roce, kdy se nám ani na začátku druholigové soutěže moc nedařilo. Byli jsme v tu chvíli asi předposlední v tabulce, nešlo nám to.

Ve Vilémově je velký hlad po fotbale a diváci chodí na zápasy v hojném počtu. Jakou očekáváte v utkání atmosféru?
Tam se vždycky sejde hodně lidí, něco kolem tří stovek. Stoupnou si k zábradlí a křičí jak na rozhodčí, tak i na hráče. Je tam dobrá atmosféra.

Co musíte udělat pro to, abyste tam letos zvítězili?
Hlavně k tomu musíme dobře přistoupit. V dnešní době už umí každý tým hrát fotbal a pokud nedáme v prvním poločase gól, tak hlavně nesmíme jančit. Ve druhé půli by se mělo ukázat, že máme fyzicky navrch a třeba se té branky dočkáme. Když jí dáme v šedesáté nebo sedmdesáté minutě, tak se pořád nic neděje. Hlavně nesmíme prohrávat.

Jak se těšíte na start druholigové soutěže v Opavě?
V Opavě je docela pěkné fotbalové prostředí, takže se na ten zápas všichni moc těšíme. Je dobré, že se Opava do druhé ligy vrátila. Má kvalitní mužstvo, dobré fanoušky a určitě tam bude znovu skvělá atmosféra.

Co říkáte na složení vašeho kádru? Má FK Ústí šance bojovat v horních patrech tabulky?
Já bych rád hrál tak do pátého místa. Uvidíme ale, jak si ten kádr sedne, máme tady spoustu nových kluků.

Dostali jste od vedení vašeho klubu nějaký cíl, do jakého místa v tabulce máte skončit?
Zatím ne. Ale slyšel jsem, že se chce vedení klubu hlavně vyhnout záchraně. Já osobně bych ale chtěl hrát nahoře.