VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Balaštíková: Platy památkářů jsou malé

Ústí nad Labem -Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) najdeme v Ústí na rohu ulic Hrnčířská a V Jirchářích, v budově se zajímavou historií.

16.4.2008
SDÍLEJ:

Ředitelka památkového ústavu Eva BalaštíkováFoto: DENÍK/Karel Pech

Byla postavena roku 1882 na místě tří starších domů jako hotel Zlatá loď. Ve 20. letech minulého století si ji pronajal pro své kanceláře uhlobaron Ignaz Petschek. A právě v této budově, z kanceláře v 1. poschodí, řídí pracoviště NPÚ Mgr. Eva Balaštíková. Od 1. července 2007…
Jaká byla její cesta k této profesi? Po krátkém zamyšlení vysvětluje: „Narodila jsem se v Ústí nad Labem. Prostředí znám velmi dobře, v 80. letech jsem zde více než deset let pracovala. Poznala jsem problematiku v oddělení správy hradů a zámků, restaurátorské práce, vytváření historických expozic… Postupně jsem se seznámila s jednotlivými památkovými objekty. Samozřejmě základem byly mé osobní zájmy o tento obor. Pomohlo mi i studium dějin umění na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.“ Ředitelka vzpomínala také na své působení ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy. Vedla jej od 1. ledna 1997 do svého nástupu na pracoviště v Ústí.
Na otázku „Co jí ta práce pro současnou praxi dala?“ se ochotně rozhovořila. „Byla to pro mne velká škola, i když podmínky byly jiné. Náročná byla rekonstrukce objektu po povodních v roce 2002. Bylo to velmi složité, ale stálo to za to. Díky blízkosti Prahy byl plán činnosti v muzeu velmi pestrý. Snažili jsme se vždy přilákat návštěvníky na zajímavý výstavní program. Výborně fungovala spolupráce s odborníky z nejrůznějších oborů.“
Ačkoli byla Eva Balaštíková mimo region jedenáct let, seznámila se se situací v NPÚ celkem rychle. „Nejprve je nutné vytvořit ekonomickou stabilizaci pracoviště. Máme personální problémy hlavně z důvodů relativně nízkého finančního ohodnocení pracovníků. Jejich průměrný plat je opravdu velice nízký, ale není v našich silách tuto situaci zlepšit,“ posteskla si ředitelka.
Tvrdí, že složitá je situace i s památkovými objekty. „Spravujeme jich celkem třináct, z toho dva – klášter Doksany a zámek Stekník – jsou uzavřeny. Kasteláni mají sice své vize, jak postupovat dál, aby se objekty rozvíjely, aby měly jejich objekty kulturní služby na úrovni. A opět – není to jednoduché. Řešíme zejména situaci, jak vůbec udržet objekty v provozu. Jsme samozřejmě propojeni s různými kulturními institucemi. Domlouváme se s vlastníky objektů, neboť zajištění oprav je právě jejich povinností. Vlastníci kulturních památek mohou získat příspěvky na opravu buď od obce, nebo od kraje či ministerstva kultury,“ upozornila Eva Balaštíková.
Jak uvedla ředitelka NPÚ, památky ve vlastnictví státu financují správci majetku – což je například právě NPÚ – buď z vlastních zdrojů, nebo z jiných příspěvků.
Mezi vlastní zdroje patří výnosy ze vstupného, ale to zdaleka nestačí. „Nemáme peníze ani na propagaci. Čeká nás navíc stěhování z této budovy – a to je další veliká starost,“ povzdechla si ředitelka památkářů.
„Toto místo bylo sice pro nás ideální, řada našich zaměstnanců totiž pracuje v terénu a vyjíždění odsud je snazší. Nádraží je blízko, máme zde garáže. Budovu už ale nevlastní město a soukromý majitel připravuje nutnou rekonstrukci. Vyjednáváme novou nájemní smlouvu, ve které bude velmi důležité nejen místo, ale také výška nájmu. Řešením v budoucnu pro nás určitě bude zámek v Krásném Březně. S touto budovou, kterou také čeká rozsáhlá rekonstrukce, ale v nejbližší době s tím nemůžeme počítat,“ vysvětlila.
Zeptali jsme se tedy, na co se nyní ústecký NPÚ, respektive jeho od loňska nová ředitelka Eva Balaštíková, zaměří.
„Není jednoduché odpovědět – je toho hodně. Velmi důležitá je komplexní péče o památky. Navazujeme kontakty se starosty, vysvětlujeme naše finanční problémy, domlouváme se s každým, kdo může ovlivnit úroveň památkových objektů.“
Ředitelka Eva Balaštíková zkrátka dobře zná současnou situaci památkářů v Ústeckém kraji. Nezastírá problémy, své práci se věnuje naplno. Na tom má přitom velkou zásluhu i její chápající rodina, která jí vytváří tak důležité zázemí.

MARIE PETERKOVÁ

16.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Pilík v dresu Ústí nad Labem v utkání s Opavou

Utne Arma sérii dvou proher a porazí po třech letech Znojmo?

Noční déšť vyplavil dům na Střekovském nábřeží.
15

Kamery zkoumají kanalizaci na Střekovském nábřeží

Už nikdy více! Opatření proti dalším záplavám stály miliardy

Ústecký kraj - Miliardy korun a rozsáhlé stavební úpravy i organizační změny. To byla daň za boj s povodněmi, kterou musely zaplatit obce a města v Ústeckém kraji po roce 2002.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Slovan porazil Litoměřice i podruhé, znovu o jediný gól

Litoměřice - Slovan konečně zabral a po dvou porážkách vyloupil Kalich Arenu.

Kluby z nižších krajských soutěží finišují s přípravou

Ústecko - Kluby z 1. A třídy a z 1. B třídy finišují s přípravou. Většina z nich odehrála o víkendu generálky, volno měl jen Chuderov, Přestanov hraje ve čtvrtek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení