VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc s Andersenem: Děti budou číst a přespí v knihovnách

Ústí nad Labem, Trmice - Nekonečný příběh. To je pohádkové téma, které pro letošní Noc s Andersenem, oslavující datum narození slavného dánského pohádkáře, volí dětské oddělení Severočeské vědecké knihovny (SVKÚ).

3.4.2009
SDÍLEJ:

Noc s AndersenemFoto: Jana Sehnalová

Program chystá na Ústecku pro děti i Městská knihovna Trmice v areálu zámku, po světě se odehraje Noc na celkem 670 místech. Princip programu je jednoduchý. Než děti v knihovně přespí, dozví se více o postavách i autorech knížek. Vše se odehraje formou soutěží, čtení i her, malí čtenáři budou v kontaktu i se svými vrstevníky z jiných knihoven.

SVKÚ dříve zvala vždy třídu dětí ze ZŠ. Letos si ale noc v palácové vile v Churchillově 3 musely děti více zasloužit. Knihovna pro ně připravila soutěž na téma Co dělají knížky v noci? Autory nej prací dnes čeká noc ve vile.

„Sešla se krásná povídání, komiksy i ilustrované příběhy téměř v knižní podobě. Vtipné příhody velkého tlustého Románu z nakladatelství MIŽO Michelle Rennerové z Ústí a Žofie Pickové z Trmic. Přišly i dva filmy,“ řekla Lucie Vízková z oddělení pro děti a mládež SVKÚ.

„Dvě šikovné knihovnice z Moravy trápilo, že děti nečtou a méně chodí do knihoven. Vymyslely si tedy před 10–ti lety Noc s Andersenem a vyzvaly i ostatní, aby se přidaly. Postupně se přidávaly knihovny i ZŠ, školky a dokonce dětská oddělení nemocnic,“ ohlédla se Vlasta Součková z trmické knihovny. I ji nápad zaujal a od roku 2004 s vybranými dětmi v knihovně nocuje.

„Náš program chce naplňovat hlavní myšlenku akce – dětské čtenářství. V tento večer by měly děti poznat krásu mluveného a čteného slova. Proč jim podsouvat počítače, když je stále od nich musíme odhánět, aby kniha neupadla v zapomnění?“ ptala se.

Děti z Trmic vědí, že je čeká čtení a ne počítačová zábava, a přesto mají o nocování zájem.

„Letos, ačkoli budou při příchodu důkladně kontrolovány, podaří se někomu do knihovny přivést nudu. Strhne se hádka mezi knihovnicí a nudou. Knihovnice děti brání, ale nuda fantazii do knihovny nepustí, chce zde vládnout sama. Děti se mohou zachránit jen aktivitami a pěkným čtením. Nudu porazí a vyženou a dětská fantazie je zachráněna,“ popsala scénář Noci knihovnice.

Slibuje, že opět přijde na zámek i sám Andersen v doprovodu Sněhurky a princezny Lady. Na konec hlavní, „čtecí“ části děti absolvují „Čtenářský maratón“. „A věřte, číst budou všechny,“ dodala knihovnice z Trmic.

Autor: Radek Strnad

3.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velká rekonstrukce plynu a kanalizace ve čtvrtek 21. září dopoledne uzavřela na dva až tři týdny křižovatku Dlouhá - Pařížská.
5

FOTO: V centru Ústí začalo dopravní peklo. Potrvá minimálně tři týdny

Petr Kušnierz u ústeckého soudu, archivní foto.

Soud vrátil případ Kušnierze a Vráblíka k došetření

Chabařovice poprvé vyhrály! Slaví i Chuderov

Ústí n. L. - Fotbalisté Chabařovic poprvé v 1. B třídě zvítězili! V derby slaví i Chuderovští.

Geolog: Sesuvy na trase přes České středohoří nikdy hrozit nepřestanou

Ústecký kraj - Posudky geologické služby v 90. letech umístění dálnice právě sem zásadně zamítaly. Zároveň navrhovaly mnohem bezpečnější řešení. 

Po dálnici D8 u Prackovic teď mohou řidiči půl roku jezdit ve všech pruzích

Ústecký kraj /FOTOGALERIE/ – Na jaře čeká prackovickou estakádu další betonování. Přijde na 50 milionů korun, bude trvat zhruba půl roku.

Na silnici a u kolejí leželo devět mrtvých divokých prasat

Ústí nad Labem - V Děčínské ulici ležela na silnici tři mrtvá divoká prasata, na železničním náspu pak dalších šest.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení