VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc s Andersenem: Děti budou číst a přespí v knihovnách

Ústí nad Labem, Trmice - Nekonečný příběh. To je pohádkové téma, které pro letošní Noc s Andersenem, oslavující datum narození slavného dánského pohádkáře, volí dětské oddělení Severočeské vědecké knihovny (SVKÚ).

3.4.2009
SDÍLEJ:

Noc s AndersenemFoto: Jana Sehnalová

Program chystá na Ústecku pro děti i Městská knihovna Trmice v areálu zámku, po světě se odehraje Noc na celkem 670 místech. Princip programu je jednoduchý. Než děti v knihovně přespí, dozví se více o postavách i autorech knížek. Vše se odehraje formou soutěží, čtení i her, malí čtenáři budou v kontaktu i se svými vrstevníky z jiných knihoven.

SVKÚ dříve zvala vždy třídu dětí ze ZŠ. Letos si ale noc v palácové vile v Churchillově 3 musely děti více zasloužit. Knihovna pro ně připravila soutěž na téma Co dělají knížky v noci? Autory nej prací dnes čeká noc ve vile.

„Sešla se krásná povídání, komiksy i ilustrované příběhy téměř v knižní podobě. Vtipné příhody velkého tlustého Románu z nakladatelství MIŽO Michelle Rennerové z Ústí a Žofie Pickové z Trmic. Přišly i dva filmy,“ řekla Lucie Vízková z oddělení pro děti a mládež SVKÚ.

„Dvě šikovné knihovnice z Moravy trápilo, že děti nečtou a méně chodí do knihoven. Vymyslely si tedy před 10–ti lety Noc s Andersenem a vyzvaly i ostatní, aby se přidaly. Postupně se přidávaly knihovny i ZŠ, školky a dokonce dětská oddělení nemocnic,“ ohlédla se Vlasta Součková z trmické knihovny. I ji nápad zaujal a od roku 2004 s vybranými dětmi v knihovně nocuje.

„Náš program chce naplňovat hlavní myšlenku akce – dětské čtenářství. V tento večer by měly děti poznat krásu mluveného a čteného slova. Proč jim podsouvat počítače, když je stále od nich musíme odhánět, aby kniha neupadla v zapomnění?“ ptala se.

Děti z Trmic vědí, že je čeká čtení a ne počítačová zábava, a přesto mají o nocování zájem.

„Letos, ačkoli budou při příchodu důkladně kontrolovány, podaří se někomu do knihovny přivést nudu. Strhne se hádka mezi knihovnicí a nudou. Knihovnice děti brání, ale nuda fantazii do knihovny nepustí, chce zde vládnout sama. Děti se mohou zachránit jen aktivitami a pěkným čtením. Nudu porazí a vyženou a dětská fantazie je zachráněna,“ popsala scénář Noci knihovnice.

Slibuje, že opět přijde na zámek i sám Andersen v doprovodu Sněhurky a princezny Lady. Na konec hlavní, „čtecí“ části děti absolvují „Čtenářský maratón“. „A věřte, číst budou všechny,“ dodala knihovnice z Trmic.

Autor: Radek Strnad

3.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Chabařovic. Ilustrační foto.

Malečov jsme podcenili, uznal trenér Chabařovic

Předání šeků.
6

Dělat romský ples je těžké, lidé mají předsudky

Nelegální hazard bují v ústeckých hernách. Celníci zabavili nepovolené automaty

Ústí nad Labem - Celníci objevili při kontrolách v ústeckých hernách několik nelegálních přístrojů. "Všechny zabavili," sdělil mluvčí krajských celníků Jiří Nejedlý. Hodnota přístrojů je jeden milion korun. Provozovatelům hrozí pokuty až do výše 50 milionů.

Dům v Předlicích čeká demolice, majitel spolupracuje s úřady

Ústí nad Labem - Dům v ústecké čtvrti Předlice, který se před více než dvěma týdny částečně zřítil, čeká demolice. "Jeho majitel spolupracuje s městem a slíbil, že bude respektovat závěry stavebního úřadu," řekla primátorka Věra Nechybová (nez.). Dům nebyl obývaný, jen pár metrů od něj je ale v provozu mateřská škola.

Řidiči autobusů mají termín stávky. Odbory rozhodly o 6. dubnu

Ústecký kraj, ČR - Stávka řidičů linkových autobusů kvůli nízkým mzdám se uskuteční 6. dubna. Odbory ji plánují jako celorepublikový protest od 00:00 do 24:00. Novinářům to po dnešním jednání předsednictva Odborového svazu dopravy řekl předseda svazu Luboš Pomajbík. Vedení odborů zároveň vyzvalo šoféry k masivní účasti na stávce.

Agresivní narkoman řádil jako černá ruka. Skončil na detoxu

Ústí nad Labem - Agresivní narkoman řádil v centru města v úterý pozdě večer. Nejprve fyzicky napadl kolemjdoucí ženu a poté nasedl do trolejbusu číslo padesát jedna, kterým odjel směrem na Severní Terasu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies