VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nečas: Balet z domova seniorů? Ano, bude plný vášně

Ústí nad Labem - Šéf ústeckého baletu Vladimír Nečas o páteční české premiéře baletu Láska a vášeň také na hudbu Berliozovy Fantastické symfonie.

23.2.2012
SDÍLEJ:

Zážitek slibuje baletní premiéra v Ústí. Na snímku Vladimir Gončarov a Michaela Procházková.Foto: Petr Berounský

Fantastickou symfonii slavného francouzského skladatele Hectora Berlioze (1803 - 1869), uvede v české premiéře v pátek 24. února od 19.00 Severočeské divadlo opery a baletu. Novou inscenaci „Láska a vášeň (Epizoda ze života umělce)“ tančí celý ústecký balet. „V domově pro staré umělce, kteří jsou na konci své umělecké i životní dráhy, vzpomíná hudební skladatel Berlioz na bouřlivé epizody svého života,“ popsal příběh inscenace Vladimír Nečas, šéf ústeckého baletu i autor choreografie novinky.

Původně měl být uveden balet Legenda o lásce. Proč ta změna?
Chtěli jsme Legendu o lásce, originální balet z Moskvy, ale ani po měsících nám nedodali potřebný notový materiál. Poté měly titul „Láska a vášeň“ tvořit jednoaktové balety Radúz a Mahulena a balet z opery Kníže Igor. Výběr nebyl snadný, museli jsme přemýšlet o financích za notový materiál i za autorská práva. Záleželo nám ale a dál záleží na tom, aby to byla živá hudba, silný, atraktivní příběh pro naše diváky.

Nakonec uvádíte Fantastickou symfonii. Co vám ona umožní?
Na scéně zazní živá, nádherná, velmi inspirující hudba Hectora Berlioze. Je pro mne lákavé nabídnout ji publiku s choreografií a silným příběhem. Fantastickou symfonii zná spolu s Římským karnevalem celý svět. Je to hudba barevná, popisující životní osud Berlioze.

Dává vašim tanečníkům křídla?
Naše představení je pro ně šance pohybem vyjadřovat plnou a silnou Berliozovu hudbu. Inspiruje je, zobrazují fantazii i příběh, tvoří naplno. A ano, umění jim dává křídla. Múza zde inspiruje umělce, životní láska Harriety dává představu o hudbě, kterou píše. Tanečníci vyprávějí o společnosti, o vztazích mezi sebou a hlavními hrdiny. Hudbou a tancem popisují vše, o čem sami přemýšlejí.

Hosty si nezvete, ale máte pro inscenaci alternace…
Ano. Hlavní sóla máme ve dvou obsazeních. Velká sóla tančí zkušení tanečníci Gita Pleškova, Michaela Procházková, Vladimíra Podhorná a Vladimir Gončarov, poprvé ale také Roberts Skujenieks a Eliška Černohlávková.

Bude to balet opět s nahrávkou, či se živým orchestrem?
Hudba zazní živě. Živá hudba je kouzlem pro dirigenta, hudebníky i tanečníky a jak věřím okouzlí i publikum. Je to poprvé v historii divadla v Ústí i v tradici ČR za posledních 20 let.

Tedy to tu ještě nebylo?
Ano, Fantastická symfonie tu ještě nebyla a je unikátní, cenná. Hudba to je velmi živá dodnes, úspěšná a vděčná po celém světě.

Na co se v souvislosti s jejím uvedením v Ústí nejvíce těšíte?
Těším se na souhru a symbiózu pohybu, herectví, citu a představy se živou hudbou Berlioze. Tanečníci budou prostě vyprávět to, co se děje v hudbě a okolo ní.

Které momenty diváci nejvíce ocení? Dva, tři, více?
Silných, působivých okamžiků tu bude více. Budou to Berliozovy vnitřní reakce na hudbu, na lásku, vůli tvořit hudbu i vztahy. Jeho Múza ho oduševňuje, inspiruje ho ve všem. Berlioz je představen jako dirigent, sám rád a vynikajícím způsobem dirigoval svou hudbu. I soužití s jeho láskou je v symfonii silné, hudebně velmi působivé.

Je to poprvé, co chystáte balet z domova důchodců, seniorů?
Ano je tam určitá inspirace, Berlioz je starý umělec a je v ústavu pro seniory, kde je o něj postaráno. Múza je pořád s ním, i když se stará spíše o Berlioze jako o člověka.
O jeho vzpomínky na lásku a na skládání plné hudby.

Je pro vás v něčem Berliozova hudba i osudová?
Nepochybně. Silné zážitky hnaly skladatele k vytvoření hudby, která vypráví a dává žít duši. Jeho Fantastická symfonie je mimořádná, druhá taková neexistuje.

Je nezbytně nutné, aby i představitel Berlioze tančil? Či to může být „obtloustlý pán“?
Asi by to šlo i tak, ale cítil jsem Berlioze v roli, která pokrývá „epizodu umělce…“ jako mladého, citlivého, hledajícího lásku. Svým způsobem krásného a pozoruhodného člověka i umělce v jednom.

Když se pročítáte jeho osudem a sledujete děj, byl by dnes vděčným námětem pro bulvár?
Snad ano, jeho život lidský i umělecký byl velmi rušný, známý a komentovaný i v novinách.On sám se s ničím moc netajil, vše využil ve prospěch své hudby.

Co podle vás zažil autor nejlepšího, nejhezčího? A co nejhoršího? Oboje v baletu bude?
Zažil životní lásku k herečce Harriet, která ho vyslyšela až po několika letech nakonec skončili spolu. Nesl tedy velmi těžce, že ho na nemálo let opustila a neštěstí i smutek ho inspirovaly k citovému napsání hudby, která ukazuje jeho duši a ukazuje jeho nitro a vášnivý život.

Jak často se dostává Fantastická na světová pódia jako balet? A v čem bude ta ústecká unikátní, či alespoň nová?
Je to premiéra nejen v Ústí, baletní podoba živé hudby Fantastické symfonie je unikátní. V minulosti ani v divadelním Československu ani v divadelní České republice nebyla použita tradičně a repertoárově Berliozova hudba s výjimečným emotivním příběhem.

Autor: Radek Strnad

23.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kamerové body u Malých Žernosek, které měřily úsekovou rychlost, nechalo ŘSD je v minulých dnech demontovat.
7

Obávané kamery ze silnice z Ústí do Lovosic zmizely. Poslouží na dálnici D1

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

FOTO: Ústecká lvice měla první rande s brněnským králem

Brno, Ústí nad Labem - Tři sta kilometrů dlouhou cestu urazila lvice Kivu, která se z ústecké zoo přestěhovala do té v Brně. Tady si našla nového partnera, stal se jím mohutný Lolek.

AKTUALIZOVÁNO

Seniorům a dětem se sníží limity pro doplatky za léky

Ústecký kraj, ČR - Důchodci a děti budou mít nižší limity pro doplatky za léky. Roční hranice pro děti do 18 let a seniory od 65 let se od ledna sníží z 2500 na 1000 korun, u důchodců nad 70 let na 500 korun. 

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Ústecký kraj – Dlouhé roky připomínaly žluté kvítky řepky na nábřeží v Děčíně drama, které se na Labi odehrálo 15. srpna během povodní. Tehdy zde při odstřelu neovladatelné lodě zemřel muž. Šlo o jedinou oběť povodní z roku 2002 na Děčínsku.

FOTO: Ústecký pohár v golfu ani rozmary počasí nepokazily

Ústí nad Labem - Kdo nikdy nehrál golf, asi bude protestovat, ale po dešti to není procházka lázeňským parkem. Ústecké hřiště je značně členité, každý hráč musí ujít cca pět kilometrů, ne všichni měli desítku kovových holí na kolečkách

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení