VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Slavný Lazebník je opět duší Teplic!

Teplice - Kdo by neznal toho, který „duší celého města je sám!“ Každý milovník operní hudby ví, že řeč je o Lazebníku sevillském, komické opeře Gioachcina Rossiniho.

19.7.2017
SDÍLEJ:

Evropská hudební akademie Teplice připravila operu Gioacchina Rossini Lazebník Sevilský v podání mladých pěveckých a dirigentských talentů u Kanady, USA, Austrálie a Číny.Foto: Deník / Traxler Zdeněk

Nejslavnější „holič“ všech dob, Figaro suverénně vládne nejen břitvou, ale i mistrovským spřádáním milostných intrik, díky kterým pomůže získat hraběti Almavivovi jeho milovanou Rosinu.

Jiskřivý půvab Rossiniho hudby, efektní virtuózní party hlavních hrdinů – půvabné Rosiny s bravurními koloraturami a temperamentního Figara, i razantní tempo, s jakým běží děj kupředu, to vše předurčilo Lazebníka sevillského k trvalému zařazení do světového repertoáru. (A přitom premiéra tohoto díla, která se odehrála 20. 2. 1816 v Římě, byla jedním z největších skandálů v operní historii vůbec!)

Také Tepličané se těší na jedno z premiérových uvedení Lazebníka sevillského: v rámci Evropské hudební akademie Teplice 2017 jej pod režijním vedením Martina Otavy nastudovali mladí operní pěvci z Univerzit Britské Kolumbie (Kanada) a Severní Floridy (USA). Komorní orchestr EHA Teplice diriguje Norbert Baxa, premiéra se odehraje v Krušnohorském divadle ve středu 19. července od 19 hodin. Druhé představení je připraveno na neděli 23. července v 17 hodin.

Autorem myšlenky přivézt do Teplic mladé talentované pěvce z různých zemí světa a pod dohledem renomovaných umělců – hudebních pedagogů s nimi nastudovat a uvést operní představení je dirigent Norbert Baxa, kterého jsme zastihli těsně před generální zkouškou Lazebníka sevillského. 

Letos již jedenáctým rokem se v Teplicích koná Evropská hudební akademie, projekt, do něhož jste vstupoval jistě s nemalými ambicemi. Naplnila se vaše očekávání?
Myslím, že již skutečnost, že se tento projekt koná nepřetržitě od roku 2007, je úspěchem. Letošní první účastníci přijeli do Teplic 2. července a poslední akce naší akademie, závěrečný Galakoncert v Obecním domě v Praze, se koná až 11. srpna. Je to značný časový prostor, ve kterém nastudujeme dvě kompletní operní inscenace a proběhne velký mezinárodní workshop pro dirigenty a pěvce. Do Teplic se v tomto období sjíždějí nejenom mladí umělci a jejich rodinní příslušníci, ale i špičkoví umělci, kteří vedou přípravu našich jednotlivých projektů. Každý ročník byl malinko odlišný, v každém případě však Evropská Hudební Akademie Teplice neustále rozšiřuje svou působnost co do rozsahu činnosti a prezentace našich operních představení i koncertů v dalších městech České republiky, včetně Prahy.

Podle jakých kritérií vybíráte operní tituly, které ten který rok odehrajete a kde všude budou účastníci EHA 2017 v průběhu letošního léta ke slyšení? 
Operní tituly musíme vybírat s ohledem na hlasové obory, které jsou vhodné pro naše studenty. Letos jsme se rozhodli pro komickou operu G. Rossiniho: Lazebník sevillský a Bohému od G. Pucciniho. Kromě Krušnohorského divadla uvedeme představení v Městském divadle v Jablonci nad Nisou, ve verzi open a air na zámku v Děčíně a v Obecním domě v Praze.

Vrací se někteří z minulých účastníků EHA do Teplic opakovaně a co je příčinou jejich návratů? Uspěli někteří z nich ve velkém operním světě?
Velice často k nám přijíždějí mladí umělci opakovaně, zejména pěvci. Jejich motivací je studium dalších rolí pod vedením našich lektorů. Je to pro ně skvělá možnost, jak získat praxi v reálných divadelních podmínkách. Nesleduji další směřování kariéry u všech našich adeptů, ale možná bych zmínil sopranistku Simone Osborne, která se zúčastnila myslím prvního ročníku, vyhrála posléze pěveckou soutěž Metropolitní Opery v New Yorku  a dnes vystupuje v operních domech v Torontu, Vancouveru v San Franciscu atd.

Evropská hudební akademie se koná o letních prázdninách. Podle vás, proč by se uprostřed tropického léta měli lidé večer vypravit do divadla na operu?
Myslím, že se v létě nedá jenom pořád grilovat. Naši umělci odvádějí své výkony v plném nasazení a tato energie se přenáší přímo do publika. Jsem přesvědčen, že návštěvníci si něco z tohoto nadšení vezmou s sebou i do všedních dnů.

Eva Stieberová

Autor: Redakce

19.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Trucker Adam Lacko z roudnické Buggyry si v Le Mans připsal dvanácté vítězství sezony a míří za premiérovým evropským titulem. Foto: Buggyra
7

Lacko si k narozeninám nadělil vítězství. Titul ještě počká

Zažít Střekov jinak.
56

FOTO: A zase jsme zažili Střekov jinak. S plnými bříšky a muzikou

Výtěžek z Běhu kampusem putuje na Lékaře bez hranic

Ústí n. L. - Desítky závodníků pokořily v sobotu jednu z nejnáročnějších amatérských běžeckých tratí v Ústeckém kraji. Třetí ročník Běhu kampusem ústecké univerzity letos navíc pomohl částkou 9 850 korun humanitární organizaci Lékaři bez hranic.

FOTO: Ve valtířovském bunkru si připomněli mobilizaci

Valtířov u Velkého Března – K obraně své vlasti před nacistickým nebezpečím nastoupil 23. září 1938 jeden milion 250 tisíc mužů, obyvatel Československa. Tuto událost v sobotu ve Valtířově připomněla celorepubliková akce Světla nad bunkry. 

FOTO: Aktivním pohybem podpořili speciální školu Pod Parkem

Ústí nad Labem - Škola si na svůj den otevřených dveří připravila bohatý program.

FOTO: Strhující festival Grand Prix zažilo Ústí již po sedmadvacáté

Ústí nad Labem – Eleganci, krásné kostýmy dam i strhující výkony tanečních párů nabídl sobotní podvečer a večer v Domě kultury Ústí. Taneční škola Quick populárního tanečního mistra Vladimíra Kubáta zde zažila 27. ročník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení