VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidovky nekopírují. Hana a Petr Ulrychovi v pátek pobaví Portu

Ústí nad Labem - Mezinárodní soutěžní festival trampských, folk a country písniček Porta 2017 začíná v Centrálním parku na Severní Terase v Ústí nad Labem už tento čtvrtek. Hudební maraton potrvá až do neděle. Hvězdou pátečního večera bude sourozenecká dvojice Hana a Petr Ulrychovi.

1.6.2017
SDÍLEJ:

Hana a Petr Ulrychovi. Foto: Archiv dua

Málokdo zná legendární duo Hana a Petr Ulrychovi, kteří tvoří kapelu Javory, lépe než režisér Jiří Vondrák, rodák z Litoměřic, písničkář, spisovatel a držitel Porty.

Pamatuje si, jak se s Petrem Ulrychem potkali v jedné hospodě v Brně, když s kamarády slavil 33. narozeniny. Jiřímu Vondrákovi, který seděl u vedlejšího stolu s kolegou Bodlákem, bylo tehdy přes dvacet.

Bodlák Jiřímu Vondrákovi soucitně říká: „Myslíš, že Ulrych ještě bude dál hrát? Už má tolik roků!" A Jiří na to, že asi těžko.

„Ale vidíte, letos v únoru Petr Ulrych oslavil 73 let. Dál dělá zajímavou muziku, teď mě oslovil kvůli nové desce písniček Bulata Okudžavy," je rád Jiří Vondrák.

Když prý točil film k Ulrychovým sedmdesátinám, tu historku mu připomněl. „Chechtali jsme se tomu spolu. Mám Petra rád, vážím si ho. Je to slušný člověk, typický produkt 60. let. Myšlením, hudbou, názory, lidským přístupem i nadšením. A má vkus," říká litoměřický režisér.

PETR MĚ ZACHRÁNIL

Petr Ulrych koncem 70. let Vondrákovi pomohl. „Měl jsem zaracha, nikde nemohl dostat práci. Bylo to jen půl roku, ale peníze došly a nebylo čím platit jídlo a složenky," vzpomíná.

Ulrych jel tehdy točit muziku do Gottwaldova k pohádkám Hermíny Týrlové, dozvěděl se o Vondrákových potížích a zavolal mu. „Juro, vezmu tě s sebou, na co hraješ? Že na kytaru? Co něco jiného?" ptal se.

Vondrák ještě uměl na triangl a africký hudební nástroj cabasu. „Petr se pro mě stavil a já si ve studiu za den a půl vydělal dva a půl tisíce. Při platech třináct set jsem měl peníze na dva měsíce," vzpomíná Vondrák.

KAŽDÝCH PĚT LET NATOČÍ DOKUMENT

Petra i Hany si písničkář a spisovatel váží kvůli hudbě. Petr lidovky nekopíruje, vychází z nich. „Miloval jsem, když dělali Nikolu Šuhaje loupežníka. Tehdy v Brně hrálo Divadlo na provázku Baladu pro banditu. Tedy stejný námět, já měl radši Eržiku od Ulrychových," vyznává se Jiří. Jejich písničky prý měly folklórní doprovod, ale nehrály si na folklór.

Často se vídali na festivalech, další vlna jejich spolupráce přišla koncem 90. let, když Jiří Vondrák začal točit pořady Uprostřed běhu.

K Petrovým 55. narozeninám natočil Jiří dokument. Další přišel o pět let později. Když bylo Petrovi Ulrychovi 65 let, udělali film Máj aneb Jak se dělá muzikál.

„I když jsem točil filmy s Jarkem Nohavicou, Máj považuju za jeden ze svých lepších. Vznikl podle muzikálu, který Petr psal pro Městské divadlo Brno podle slavné básně Karla Hynka Máchy. Udělali jsme ho jako zajímavý dokument, vycházel z muzikálu, jak si ho Petr představoval. Jako fantazii s představami Hynka, Viléma a s cikány. Fantazie šly přes zkoušky v divadle po kostýmovou generálku," chlubí se režisér.

Další film vznikl k Petrově sedmdesátce. „Ta sranda, kterou jsme si s Bodlákem dělali z jeho věku, se nám časem vrátila. Petra Ulrycha teď, podobně jako Jiřího Suchého, mapuju v dokumentech po pěti letech, aniž by to původně bylo v plánu," říká Jiří Vondrák.

HANKA A KAREL KRYL

Málokdo ví, že Hanu Ulrychovou kdysi miloval Karel Kryl. Napsal pro ni ale ještě spíš o ní zkraje 60. let písničku Nevidomá dívka.

„Ta píseň je o tom, že ho Hanička neviděla, nepoznala, jak on ji strašně miluje. V lásce k němu byla nevidomá," popisuje Vondrák. Na desku se píseň, zpívaná Hanou, pak dostala ještě dřív, než vyšla slavná Krylova deska Bratříčku, zavírej vrátka.

Autor: Radek Strnad

1.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Moldavský smrkový sirup.

V horách zraje smrkový sirup, který léčí

Ilustrační foto.

Policista motorkář nepřežil v Ústí srážku s autem

„Kolejdědkové“ na vrátnici zůstanou, zdraží se nájemné

Ústí nad Labem - Ředitel kolejí chtěl vyhozením vrátných ušetřit stovky tisíc.

FOTO: Krásky z Chabařovic a Krupky jsou ve finále spolu

Chabařovice, Krupka - Semifinále soutěže Dívka Talent 2017 v Plzni se Karolína Syroťuková z Chabařovic a Sára Pavlů z Krupky zúčastnily plné naděje a očekávání.

Milan Dzuriak vyráží na další Cestu proti bolesti, letos pokoří i Alpy

Ústecký kraj – Mladý filantrop letošním ročníkem podpoří sedmiletou Míšu, která je upoutána na vozík.

FOTO: Školní akademie ZŠ SNP byla vtipná i originální

Ústí nad Labem - V pondělí 19. června se uskutečnila v Severočeském divadle opery a baletu Školní akademie ZŠ SNP 6. Letos poprvé v krásném divadelním prostředí, které dodalo půvab i vážnost celé akci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies