Ne moc dobrou zprávou k hasičské inscenaci „Hoří, má panenko", jejíž premiéru má v pátek 6. března Docela velké divadlo v Litvínově (DVD), je, že je beznadějně vyprodaná. A dobrá zpráva je, že na její 1. reprízu ve čtvrtek 12. března od 19.00 v Repre Most vstupenky ještě jsou. Nezaváhejte!

Hra podle stejnojmenného filmu popisuje volbu miss i zvláštní tombolu na hasičském plese. Snímek slavného českého oscarového režiséra Miloše Formana byl v roce 1968 po protestech hasičů zakázán, litvínovský soubor uvádí hru se svolením autorů filmu. O hře režiséra Jurije Galina více prozradil herec David Suchařípa.

Neskutečný humor

Je to dobrý nápad, zpracovat pro divadlo film Hoří, má panenko?
Podle mě je to vynikající nápad, ale ještě uvidíme, co na to řekne divák. Pro mě je to krásné setkání, představení má neskutečný humor, moc se mi líbí.

Chápete problémy, které film v čase své premiéry měl?
Chápu, ta doba byla zvláštní, převrácená. Film vypovídá o naší společnosti té doby, ale fascinuje mě na něm, že je úplně jedno, jestli to byli hasiči, zedníci nebo zahrádkáři… Je to odraz české společnosti, ani dnes se toho moc nezměnilo. Takové lidi znám, potkávám je na ulicích…

Je podle vás film a hra obžalobou, poukázáním na nešvary?
Hlavně je nastaveným zrcadlem doby. Logicky musel vyvolat v určitých kruzích nevoli, protože se v něm ti lidé viděli. Ukazuje, že jsou hloupí a řeší hloupé problémy…

Pavel Nový, vy, Josef Náhlovský. Souhlasíte, že se kmenovému režisérovi DVD Juriji Galinovi podařilo dát dohromady mimořádnou sestavu herců v hlavních rolích?
(smích) To je myslím otázka pro diváka. Pavla obsadil výborně a o mě musí mluvit někdo jiný, třeba pan režisér.

Lidi, to mám rád

Zase a znovu se vrháte do inscenací DVD. Má to severočeské divadlo pro vás své kouzlo?
Hrát tu je pro mě trošku náročné. Musím si na to udělat čas a když je víc práce, cítím se unavený. Ale Docela velké divadlo je pro mě oáza divadelnictví. Lidi tu mám rád, pana režiséra Galina i herce, je mi tu dobře. Jsou tu milí a fajnoví lidi. Dělají kumšt, který mizí v jiných skupinách, kde pracuji. Je to tu v Litvínově hodně načichlé divadlem, velmi mě to baví.

Jaký je podle vás Jurij Galin režisér, čeho si na něm vážíte? Co má jiného než ostatní režiséři?
On nepustí žádnou hloupost. Velmi striktně dbá na to, aby veškeré konání na jevišti mělo logiku a bylo uvěřitelné. Je asi banální, co říkám, vypadá to jednoduše, ale není. Je to těžké a složité. Kolikrát když se díváte na divadlo, říkáte si: „Co to tam je za herce, co mi chtějí říct?" Nerozumíte třeba, nebo se nudíte. Ale Jurij dbá naprosto na všechno, nikoho nenechá na holičkách. Každý herec, každá postava, která na jevišti stojí, přesně ví, co má dělat. Jak se nám to daří, to už je jiná věc, ale to už bych mluvil o hercích. Jurij je v tomto směru velmi dobrý, je velkým přínosem pro divadlo.

Prozradíte více o své postavě?
Hraju novopečeného velitele hasičů, který asi má organizační schopnosti, ale to je asi všechno (smích). Je to spíš člověk než velitel. Je to hodně o lidech. Mají na sobě uniformy dobrovolných hasičů, ale jsou úplně neschopní. Neumí ani dovézt vodu k požáru.

Jak vnímáte fakt, že pan režisér spojil jednu postavu do dvou?
Myslím, že to je dobře a pro divadlo je to ctnost, že se to tak dá udělat. To proto, že kdyby byly všechny postavy na jevišti, bylo by nás tam moc a možná bychom se tam ani nevešli. Navíc by herecké příležitosti byly menší, zatímco takto jsou víc zajímavé. Ale nejenže nás je na jevišti třináct, což je hodně, ale také se tam někteří herci ještě mění i v jiné figury. Ženy třeba ještě hrají i mladé holky…