VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzikál Noc na Karlštejně diváky chytil u srdce

Ústí nad Labem - Vladimír Čech, představitel Karla IV., se přiznal, že nečekal, co se z projektu tohoto muzikálu časem vyvine. Zrodila se dobrá zábava, která se hraje po českých zámcích a hradech už sedmý rok. Po sobotním představení na hradě Střekově zamíří na Křivoklát a pak na tři další místa v červenci a srpnu.

26.6.2012
SDÍLEJ:

Muzikál Noc na Karlštejně na Státním zámku v Ploskovicích.Foto: DENÍK/Karel Pech

Inscenaci tvoří výrazný hudební rukopis Karla Svobody, zazněly jeho známé, neopakovatelné melodie. Exceloval v roli císařova číšníka Peška zpěvák Pavel Vítek a samozřejmě herecky Vladimír Čech v roli Karla IV. Působivou scénou byl Čechův příjezd na koni (sedlo opouštěl s obtížemi, a když byl na pevné zemi, pohotově zavtipkoval). Když později přijela na koni i jeho žena Alžběta (Monika Vaňková) a křepce ze sedla seskočila, neopomněl Vladimír Čech zavtipkovat, že má jeho „školu".

Čtěte také: Noc na Karlštejně? Romantika, hity, zábava

Před hradní zdí během muzikálového představení stáli mniši s černými kápěmi a pochodněmi, což atmosféru středověku umocňovalo. V závěru publikum obdivovalo i kreace tanečnic žonglujících ve tmě také s pochodněmi. Představení gradovalo až do závěrečné scény, kdy diváci zpívali spolu s herci refrén závěrečného songu „Hoja hoj, hoja hoj, v králi máme zastání".

Každopádně šlo o výbornou zábavu s druhou polovinou o poznání lepší. Mnozí ze spokojených diváků kupovali vstupenky pro matky či babičky. Pořadatelé neskrblili chválou na ústecké publikum. „Atmosféra zde byla lepší než na zámku v Ploskovicích," svěřil se Zdeněk Kymlička.

„Musím vyzvihnúť skvelé výkony nielen profesionálov, ale hlavne ochotníkov. Predstavenie bolo vtipné, uvoľnené a pohodové. Výstúpenie purkrabího, jeho netere Aleny a Peška považujem za jedno z najlepších," napsala do redakce Ústeckého deníku Svetlana Procházková z Ústí, výherkyně vstupenek v soutěži Deníku a Agentury For.

GLOSA Arnošta Hermana: Do divadla radši s baterkou

Lounský rodák Jaroslav Vrchlický je velká postava naší literatury, básník, dramatik a překladatel. Svůj smysl pro humor projevil už jako student lounského gymnázia.Traduje se, že napsal do třídní knihy, když studia končil: „Vlezete mi na záda všicky, Jaroslav Vrchlický." Ten vzkaz zněl peprněji, je přeložen do slušné formy.

Jako autor osvědčil svůj humor i ve veselohrách, třeba v Noci na Karlštejně (premiéra 1884). Dočkala se mnoho inscenací, zfilmování i muzikálu. Ten se s úspěchem hrál v sobotu na hradě Střekově před více jak tisícovkou diváků. Výtečné představení mělo pár specifik:

a/ konalo se pod širým nebem, jako kdysi hrávali po českém venkově ochotníci,

b/ bavil v kulisách „nasvíceného hradu Střekova",

c/ se servisem občerstvení, třeba klobáskou, vínem či pivem jak jinak s nejdelší frontou,

d/ s turistikou (výstup na hrad a při pauze možnost úchvatného pohledu do labského údolí se stovkami světel.

Ejhle! Nová forma hodnotné lidové zábavy. Jen ten výstup na hrad z ulice Pod hradem ještě za světla po strmých schodech, což je zkratka, dal nám starším zabrat. A po skončení představení po 23. hodině si člověk řekl: „Teď to bude z kopce." Ale ouvej! Horní polovina schodiště nebyla osvětlená! Dcera mě vedla za ruku a vždy hlásila: „Pozor schod!" Naštěstí druhá polovina schodů se zjevila ve svitu luceren. Tedy příště: na divadlo na hradě pláštěnku (hraje se za každého počasí) i baterku.

Arnošt HERMAN z Ústí je spisovatel a publicista

Autor: Redakce

26.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Teplická rocková kapela Hlahol.
6

Hlahol slaví Kristova léta. Na Lázeňské, festivalech a novou deskou

Natálie Lesniková.

Ščerba splnil limit na ME, Lesniková brala sedmé místo

Ozonu nad námi v sobotu ubude, lidé by se měli chránit před sluncem

Ústecko, ČR - Ozonová vrstva, která brání dopadu ultrafialového záření na Zemi, v sobotu nad celou republikou výrazně zeslábne. UV index tím stoupne kolem poledne v nížinách na sedm až 7,5 bodu, což je vysoká hodnota. Běžná polední hodnota v této roční době dosahuje 6,5 bodu, dnes činí 6,3 bodu. Na horách pak sobotní hodnoty UV indexu budou velice vysoko, mezi osmi až 8,5 body. Lidé by se proto měli před slunečními paprsky chránit.

FOTO: Vandalové likvidují Městské sady

Ústí nad Labem - Kamery park nepokryjí. Kašny teď „zdobí" vulgární nápisy i podoba Hitlera.

Lázeňská 2017: Zátarasy na vstupech, více policie v ulicích

Teplice - Návštěvníky oblíbených slavností zvýšená bezpečnostní opatření neodradí.

Vědecký park na Libouchecku je od pondělí v insolvenci. Již podruhé

Libouchec - Vědecký a technologický park Nupharo, který vyrostl na Libouchecku díky 300 milionové evropské dotaci, se už podruhé ocitl v insolvenčním řízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies