VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbor gayů zazpívá v ústeckém Hraničáři

Ústí n. L. - Nevšední koncert pěveckého sboru Doodles, který je jediným gay sborem v Česku, pomůže Romanu Hlaváčkovi z Chomutova. Ten je po dětské mozkové obrně upoután na vozík.

25.6.2017
SDÍLEJ:

Jediný sbor gayů v ČR zazpívá v Ústí nad Labem.Foto: Petra Es

Výtěžek koncertu věnuje sbor na podporu Romanova asistenčního psa Montyho a nákup pomůcek, které muži usnadňují každodenní život.

Charitativní koncert se koná v neděli od 18 hodin ve veřejném sále Hraničář v Ústí nad Labem.

„Před zhoršením zdravotního stavu působil Roman Hlaváček v severních Čechách 20 let v oblasti prevence drog a přenosných chorob, především virové nákazy HIV," popisuje Jiří Barcal ze sboru.

DO KATOLICKÉHO KOSTELA NEMOHLI

Sbor vznikl v září 2011 v Praze a dnes má tři desítky členů. Se svým repertoárem sahajícím od renesanční hudby a lidových písní, přes věhlasná díla klasické mužské sborové tvorby 19. a 20. století, operní sbory i operetu po spirituál, muzikál a věhlasné popové písně vystupuje v Česku i zahraničí.
„Posláním Doodles jsou vedle radosti ze zpěvu také snaha bourat předsudky a šířit vzájemný respekt prostřednictvím hudby. Sbor zpívá s doprovodem i bez něj, k některým písním má i choreografii," říká Barcal.

Jaké je složení vašeho publika, jsou to většinou ženy, nebo muži?
Jeho specifikum je dáno spíše událostí a časem, kdy vystoupení pořádáme, než rozdělením mezi muže a ženy. Velmi mile nás překvapilo, když na vánočním vystoupení sezvaném městským úřadem do kostela v Kadani přišli posluchači všech generací, kteří o nás do té doby pravděpodobně ani neslyšeli. Skromný kostel Církve československé husitské doslova praskal ve švech namísto původně domlouvaného většího katolického kostela na náměstí, pro který jsme jako gay sbor nebyli žádoucí. U našich pravidelných koncertů pořádaných v srpnu v rámci Prague Pride poměr mužů mírně převažuje, ale statistiku si nevedeme.

VŠICHNI ČLENOVÉ JSOU GAYOVÉ

Jaký je váš repertoár?
Při vystoupeních je náš repertoár kombinací skladeb klasických autorů (Dvořák, Schubert, Smetana) a končíme pro veřejnost atraktivními úpravami populárních skladeb, které znají z rozhlasu. Snad si tak přijdou na své všichni milovníci hudby širokého spektra žánrů, kteří často všichni s nadšením tleskají na naše pojetí kankánu Ach, ty ženy od Franze Lehára.

Jsou všichni členové vašeho sboru gayové?
Tato otázka v seriózním i lehčím tónu zaznívá často. Nejčastější modifikací je, zda se členy sboru mohou stát i muži většinové sexuální orientace. Odpovídáme, že rozhodně ano, nicméně faktem je, že všichni současní členové sboru jsou gayové. Za přídomek „pražský gay pěvecký sbor" se nestydíme, i když by nám to v mnohém zjednodušovalo život. Chceme tím naopak ukázat, že nemá smysl lidi dělit podle toho, z jakých pohlaví je tvořena jejich rodina, ale podle toho, jací opravdu jsou.

Setkáváte se s nějakými předsudky?
Letos na jaře jsme měli soustředění v jedné vesnici u Náchoda a rozhodli jsme se na jeho závěr uspořádat pro místní veřejnou zkoušku. Po tomto malém improvizovaném koncertu se nechal slyšet starosta, který se jej také zúčastnil, že dosud žádného gaye nepoznal a nevěděl, co si o „nich" myslet. Nyní poznal, že jsme úplně normální. Určitě pochopíte, že to je pro nás největší odměna.

Budete v Ústí vystupovat poprvé?
Ano, a jsme rádi, že zrovna při takové příležitosti. Scházíme se a zpíváme v rámci volného času a bez nároku na odměnu, a to včetně našeho sbormistra, který s námi má hromadu práce. I z toho důvodu je příprava na každý koncert náročná, a proto naše možnosti vystupování jsou omezené. Ročně uspořádáme asi pět koncertů.

Autor: Kristián Šujan

25.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Od začátku tohoto týdne mohou návštěvníci ústecké zoologické zahrady vidět nově samici aligátora, která se jmenuje Adéla.

Po téměř čtyřech letech je Adéla venku. Samička aligátora zatím musí být sama

Pohled z kampusu do prostoru bývalé porodnice. V pozadí chemička.
7

Chemičce vadí nová budova univerzity. Brání se u soudu

Policie pohřešuje Stanislava Pospíšila z Lovosic, neviděli jste ho?

Ústecký kraj – Policie pohřešuje 53letého Stanislava Pospíšila. Odešel v pondělí 24. července večer ze svého bydliště v Lovosicích a dosud se nevrátil, ani o sobě nepodal zprávu.

Na Spálence začala oprava vodovodního přivaděče

Klíše - Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje v Ústí další plánovanou investiční akci roku 2017.

Rodičům opět hrozí trest za to, že neposílali syna do školy

Ústecko - Rodiče desetiletého syna nedbají o jeho školní docházku. Jako žák základní školy ve školním roce 2016/2017 od ledna do konce května zameškal 155 neomluvených hodin.

V rumburské nemocnici hořelo, třicet pacientů bylo evakuováno

Rumburk - Přibližně tři desítky pacientů bylo nutné ve středu večer nutné evakuovat v rumburské nemocnici, z toho velká část z nich byla upoutána na lůžko. Na jednom z pokojů totiž začalo hořet.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení