VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poznámka k architektuře: Polis rovná se pospolitost

Ústí nad Labem - Dnes žijeme ve společnosti, která bere soukromý majetek jako vrchol bytí. Extrém, který brání fungování měst. Nikdo se nestará o veřejné, tedy obecní.

10.2.2011 2
SDÍLEJ:

Jakub Žoha.Foto: Archiv Jakuba Žohy

OBEC, z řeckého slova POLIS. Od něj lze odvodit POSPOLITOST nebo SPOLEČENSTVÍ. To může FUNGOVAT, tedy PROŽÍVAT na základě DOHODY.

Lidé bydlí na periferii nebo v satelitech a díky volnosti, kterou jim poskytuje automobil, je snadné jezdit za prací, zábavou nebo nákupy. Za vysokým plotem a hradbou z tůjí mají svá království. Města a hlavně centra samotná se stala mrtvými zónami, kde nikdo nezůstává. Přitom město by mělo být obývané.

Jak píše Jan Jehlík: “Vše se mísí na malém prostoru, funkce jsou vzájemně propleteny a lidské měřítko je všudypřítomné. Město je Městnané těsTO. Město má být obývané. Pojem obývané (nezaměňovat s obytným) znamená, že žádný metr není obětován ochranným pásmům, monofunkčním silnicím a zbytkům.“

Stejně tak úřady, představitelé měst nebo politici se chovají jako by jim patřil svět. Rozhodují si o svém majetku, bez toho aby hleděli na budoucnost obce. Rozhodují o kvalitě prostředí bez toho, aby kvalitu sami reprezentovali.

Nastavili si systém tak složitý, aby do něj mohlo proniknout jen minimum lidí. Čím méně lidí, tím méně problémů. A kdo se stará o společný/společenský zájem? Nikdo. Přitom by to měl dělat každý. Kdo se stará o „to“ nad normami a předpisy? O kulturu, umění nebo architekturu? V minulosti to byli hlavně občané a architekti nebo umělci je (re)prezentovali.

Když porovnáte ústecké novostavby nebo projekty z posledních let, všechny reflektují toto zkažené prostředí. Společným jmenovatelem je jak totální ignorace veřejnosti, tak ignorace veřejností. O kvalitě provedení ani nemluvě.

Nejen stavebnictví, ale celá společnost kvalitu nevyžaduje a proto není umožněn její vznik. Přitom město Ústí nad Labem bylo v devadesátých letech průkopníkem na poli architektury a urbanismu.

Na základě soutěže vypsané městem vznikl unikátní regulační plán od Romana Kouckého, který je jeden z nejlepších v Česku. Podle něj se vrátil městu původní městský prostor i měřítko. Jako příklad bych uvedl dostavbu Mírového náměstí do své původní podoby.

Architektura města byla na špičkové úrovni a nebála se experimentovat. Důkazem jsou nominace v anketě Nejlepší stavba od roku 1989 na webu o architektuře na severu Čech, kde stavby 90.let jednoznačně převládaly.

Někdo může Ústí nad Labem brát jako periferní záležitost. Ale pokud se tomu sami občané nepostaví, nic se nezmění. Musíme dát najevo svůj nesouhlas, definovat svoje nároky a společně žádat kvalitu. Ústí nad Labem má velmi dobrý základ a šanci stát se skvělým městem ve skvělém prostředí.

Snažme se to realizovat!

Jakub Žoha, student architektury na ČVUT, spolupracuje s webem usti-aussig.net

10.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
10

Seniorům a dětem se sníží limity pro doplatky za léky

Při povodních se utrhlo pět lodí. Dvě z nich museli pyrotechnici  odstřelit. Na snímku je jedno z plavidel, které se zaseklo o pilíř Nového mostu v Děčíně. Jeho vrak po odstřelu 		nedostal z vody ani vyprošťovací tank a bylo nutné jej rozřezat.
4

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

FOTO: Ústecký pohár v golfu ani rozmary počasí nepokazily

Ústí nad Labem - Kdo nikdy nehrál golf, asi bude protestovat, ale po dešti to není procházka lázeňským parkem. Ústecké hřiště je značně členité, každý hráč musí ujít cca pět kilometrů, ne všichni měli desítku kovových holí na kolečkách

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Ústecký kraj, ČR - Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát ve středu schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Severní Terasa je pod dohledem strážníků. Kontrolují restaurace i bezdomovce

Ústí nad Labem - V těchto dnech pokračují preventivně bezpečnostní akce městské policie v restauračních zařízeních v obvodu Severní Terasa, se zaměřením na podávání alkoholu osobám mladším osmnácti let a na dodržování zákazu kouření v těchto provozovnách.  

V Ústí mají pukomet! Vychová Slovan dalšího Neuvirtha?

Ústí nad Labem - V útrobách ústeckého zimního stadionu vzniklo brankářské centrum. Využívá mnoha specifických cvičení ale také pukometu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení