VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústečtí školáci vyjeli do Malagy

Cestou za přáteli do španělské Malagy v dubnu 2014 zakončili žáci i učitelé naší školy FZŠ České mládeže z Ústí nad Labem dvouletý mezinárodní projekt Comenius. Celkem už má naše škola za sebou čtyři takovéto projekty.

8.5.2014
SDÍLEJ:

Ústečtí školáci vyjeli do Malagy.Foto: Petra Holasová

Název projektu Understanding and celebrating European Folklore vyjadřuje něco jako pochopení a oslavu evropského folkloru. Děti a učitelé z celkem osmi škol (z Česka, Polska, Slovinska, Velké Británie, Řecka, Holandska, Turecka a Španělska) se po dva roky věnovali mnoha společným tématům a předávali si své zkušenosti.

Společně dramatizovali a nahrávali místní nebo národní pověsti v anglickém jazyce, učili se tance svých přátel, vytvářeli a sdíleli prezentace a filmy na témata jako je náboženství, umění, slavné osobnosti, vědecké objevy. Vařili typická jídla svých přátel a poznávali, jak se v jiných zemích oslavují Vánoce, Velikonoce a jiné významné svátky. Srovnání byla často velice zajímavá a překvapivá.

Rodiny žáků naší školy byly ochotny ubytovat na týden vždy jednoho žáka z partnerské země, na oplátku pak jely tyto děti do rodin svých nových kamarádů. Všichni, kteří se takto úzce spřátelili, se pokaždé velmi těžce loučili a došlo i na pláč. Naštěstí žijeme v době internetu a noví kamarádi jsou spolu i nadále v kontaktu. Mnozí si slíbili, že se v budoucnosti určitě navštíví.

V rámci každé partnerské návštěvy byl pro žáky připraven bohatý program, ve školách byly například pracovní dílny. A tak se české děti učily španělské tance a vařily a ochutnávaly turecká jídla, navštívily byzantské památky v Řecku, na hřišti v Londýně se učily kriket, podívaly se do polského solného dolu a do slovinských jeskyní, v Holandsku jezdily na kolech a mnoho dalšího. A při tom všem jen tak mimochodem děti používaly a vylepšovaly angličtinu, protože skupiny byly vždy smíšené a jejich hostitelé je nikdy neopouštěli.

Nejen žáci, ale i učitelé, si z projektu přinesli mnoho do svého dalšího života. Poznali jiné školy a školní systémy, porovnávali, hodnotili, ale také si vyzkoušeli, jaké je to učit v jiné zemi, v jiné škole.

Naši žáci byli výborní a dobře ve všech projektových aktivitách obstáli, stejně jako učitelé a všem patří dík.

Petra Holasová

Autor: Redakce

8.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Při povodních se utrhlo pět lodí. Dvě z nich museli pyrotechnici  odstřelit. Na snímku je jedno z plavidel, které se zaseklo o pilíř Nového mostu v Děčíně. Jeho vrak po odstřelu 		nedostal z vody ani vyprošťovací tank a bylo nutné jej rozřezat.
4

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Ústecký pohár v golfu.
11

FOTO: Ústecký pohár v golfu ani rozmary počasí nepokazily

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Ústecký kraj, ČR - Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát ve středu schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Severní Terasa je pod dohledem strážníků. Kontrolují restaurace i bezdomovce

Ústí nad Labem - V těchto dnech pokračují preventivně bezpečnostní akce městské policie v restauračních zařízeních v obvodu Severní Terasa, se zaměřením na podávání alkoholu osobám mladším osmnácti let a na dodržování zákazu kouření v těchto provozovnách.  

V Ústí mají pukomet! Vychová Slovan dalšího Neuvirtha?

Ústí nad Labem - V útrobách ústeckého zimního stadionu vzniklo brankářské centrum. Využívá mnoha specifických cvičení ale také pukometu.

Mladík kradl v obchodech, co mu přišlo pod ruku. Hrozí mu vězení

Ústí nad Labem - Kradl v prodejnách oblečení jídlo i cukrovinky. Škoda na odcizených věcech dosáhla zhruba 9 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení