VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Strhnout! Statik rozhodl o osudu domu v Předlicích

Předlice - Dům, který stojí jen několik metrů od mateřské školky, v noci na sobotu vyhořel a poté se jeho část zřítila.

14.3.2017
SDÍLEJ:

Prověřování vyhořelého a zříceného domu v Předlicích.Foto: Deník/Karel Pech

Hasičská plošina zvedá skupinku specialistů nad střechu vyhořelého domu. Jeden z nich pečlivě fotografuje skrz arkýř a okna změť cihel a kusů zuhelnatělého dřeva uvnitř. Ruina sotva drží pohromadě. Několik výrazných prasklin okolo sesypaného zdiva dává na vědomí, že není radno se snažit dostat dovnitř.

Více o zřícení čtěte: V Předlicích se zřítil starý dům, hasiči těsně unikli před padajícími stěnami

Policisté, strážníci, hasiči a statik se v předlické Marxově ulici sešli v pondělí po jedné hodině odpoledne. Měli posoudit, zda dům, ve kterém v noci na sobotu vypukl požár, může zůstat stát, či ne.

HROZÍ ZŘÍCENÍ

Výsledek je podle ústeckého policejního ředitele Vladimíra Danyluka jasný. „Vyloučili jsme, že by se pod sutinami ještě někdo nacházel. Statik jednoznačně zkonstatoval, že hrozí zřícení zbývajících částí domu, a proto doporučil v co nejkratší době jeho demolici," říká po šetření Danyluk.

Ze skupiny policistů a hasičů poté zaznívá, že ohniska požáru byla celkem tři. Statik Jaroslav Talacko přijíždí o něco později a jeho posouzení netrvá dlouho. „Dům poškodil požár a spodní voda nejen z vodoteče, ale i z kanalizace a vodovodního řadu," upřesňuje.

Mohlo by vás také zajímat: Chtějí mě zlikvidovat, bránila se bývalá starostka Neštěmic u soudu

Víc toho ale říct nechce. Dodává jen, že vyhořelý dům ohrožuje chodce na ulici i děti. Ty by si mohly se svými učitelkami hrát na přilehlé zahradě patřící ke zdejší nedaleké mateřince.

„Zakázali nám na zahradu vstup kvůli nebezpečí zhroucení. Je to do nebe volající, protože tady v Předlicích s dětmi není kam jít. Jak dlouho zákaz bude trvat, to by mne tedy zajímalo. Jinak tu nic není zničené. Jen sem napadal odpad, nebo ho sem naházeli místní," kritizuje Alena Bodrinová, ředitelka MŠ Marxova. Samotné školce ale prý nebezpečí nehrozí.

NĚKDO TO ZAPÁLIL?

Kolemjdoucí občas zkoušejí projít skrz policejní pásku. Ta vymezuje nebezpečný prostor, kam policie zakázala vstup. Žena v uniformě strážníka městské police je ovšem posílá okolo. Strážníci odtud ostatně jen tak neodejdou, určitě do doby, než ruina zmizí.

„Bohužel budeme muset to spáleniště s ruinou hlídat. Včetně přístupových cest, protože hrozí samovolné zřícení a nemůžeme dopustit, aby se někomu něco stalo," vysvětluje zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

Skupina vyšetřovatelů o pozornost nemá nouzi. Místní, hlavně Romové, se tudy snaží projít hlavně ze zvědavosti. Jsou ale jako příslovečné opičky, které si zakrývají oči, uši a tlamičky. Tedy slepí, hluší a němí. O kolující fámě, že dům shořel kvůli vysoké pojistce, mluvit nechtějí.

Čtěte také: Proč museli utratit žirafu? "Samec byl agresivní," říká ředitel ústecké zoo

Majitele domu Roberta Marečka z Ústí nebylo možné zastihnout vzhledem k tomu, že nemá veřejně dostupné telefonní číslo. Ústecký magistrát jej ale nekritizuje.

„Dům nepatřil mezi problémové, naopak ještě nedávno byl obýván. Stavební odbor ho monitoroval a jeho stavebně technický stav odpovídal stáří. Vlastník ho po vystěhování nájemníků vyklízel od nepořádku a zabezpečil," potvrzuje ústecká mluvčí Romana Macová.

Poněkud sdílnější než místní jsou pracovníci organizace Člověk v tísni. „Ten barák známe. Asi před půl rokem se odtud všichni odstěhovali a před dvěma měsíci majitel nechal zazdít okna, aby se do něj nikdo nedostal," dodává Hana Balážová.

Mohlo by vás zajímat: Hausenblas se má omluvit za slova o mafiánech a zaplatit 100 tisíc korun

Autor: Janni Vorlíček

14.3.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Projet pod hradem lze kvůli vodě jen krokem.

Přívalový déšť zatopil podjezd a sklepy. Projet pod hradem lze jen krokem

Teplice (v bílém), podobně jako Jablonec, v přípravě opět vyhrály. V Písku porazily Táborsko 3:1.

Prověrky nabírají tempo, Ústí si z Plzně odvezlo osm gólů

Chlumec si ve čtvrtek „užije“ přerušení dodávek pitné vody i elektřiny

Chlumec – Nemilé přerušení dodávek vody čeká některé z obyvatel města Chlumec. Upozornila na to zdejší radnice.

Opilá žena si ustlala uprostřed silnice přímo u vjezdu do nemocnice

Ústí nad Labem - Přímo naproti vjezdu do Masarykovy nemocnice si uprostřed vozovky v noci na středu ustala žena v bílých letních šatech.

Záhadná smrt bezdomovce Indiána: „Viděl jsem, jak ho surově mlátí,“ tvrdí svědek

Ústí nad Labem - Smrt ústeckého bezdomovce Jaroslava Dvořáka začala šetřit krajská kriminálka. Přihlásil se ji mladík, který viděl jakým způsobem bývalý hokejista zemřel. Redaktor Deníku mluvil se svědkem, ještě než se přihlásil na policii.

Plavecká hala na Klíši hlásí na červenec kvůli odstávce zavřeno

Klíše - Plavecká hala zůstane po celý červenec zavřená. Příčinou je nutná odstávka strojů a zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies