VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Strhnout! Statik rozhodl o osudu domu v Předlicích

Předlice - Dům, který stojí jen několik metrů od mateřské školky, v noci na sobotu vyhořel a poté se jeho část zřítila.

14.3.2017
SDÍLEJ:

Prověřování vyhořelého a zříceného domu v Předlicích.Foto: Deník/Karel Pech

Hasičská plošina zvedá skupinku specialistů nad střechu vyhořelého domu. Jeden z nich pečlivě fotografuje skrz arkýř a okna změť cihel a kusů zuhelnatělého dřeva uvnitř. Ruina sotva drží pohromadě. Několik výrazných prasklin okolo sesypaného zdiva dává na vědomí, že není radno se snažit dostat dovnitř.

Více o zřícení čtěte: V Předlicích se zřítil starý dům, hasiči těsně unikli před padajícími stěnami

Policisté, strážníci, hasiči a statik se v předlické Marxově ulici sešli v pondělí po jedné hodině odpoledne. Měli posoudit, zda dům, ve kterém v noci na sobotu vypukl požár, může zůstat stát, či ne.

HROZÍ ZŘÍCENÍ

Výsledek je podle ústeckého policejního ředitele Vladimíra Danyluka jasný. „Vyloučili jsme, že by se pod sutinami ještě někdo nacházel. Statik jednoznačně zkonstatoval, že hrozí zřícení zbývajících částí domu, a proto doporučil v co nejkratší době jeho demolici," říká po šetření Danyluk.

Ze skupiny policistů a hasičů poté zaznívá, že ohniska požáru byla celkem tři. Statik Jaroslav Talacko přijíždí o něco později a jeho posouzení netrvá dlouho. „Dům poškodil požár a spodní voda nejen z vodoteče, ale i z kanalizace a vodovodního řadu," upřesňuje.

Mohlo by vás také zajímat: Chtějí mě zlikvidovat, bránila se bývalá starostka Neštěmic u soudu

Víc toho ale říct nechce. Dodává jen, že vyhořelý dům ohrožuje chodce na ulici i děti. Ty by si mohly se svými učitelkami hrát na přilehlé zahradě patřící ke zdejší nedaleké mateřince.

„Zakázali nám na zahradu vstup kvůli nebezpečí zhroucení. Je to do nebe volající, protože tady v Předlicích s dětmi není kam jít. Jak dlouho zákaz bude trvat, to by mne tedy zajímalo. Jinak tu nic není zničené. Jen sem napadal odpad, nebo ho sem naházeli místní," kritizuje Alena Bodrinová, ředitelka MŠ Marxova. Samotné školce ale prý nebezpečí nehrozí.

NĚKDO TO ZAPÁLIL?

Kolemjdoucí občas zkoušejí projít skrz policejní pásku. Ta vymezuje nebezpečný prostor, kam policie zakázala vstup. Žena v uniformě strážníka městské police je ovšem posílá okolo. Strážníci odtud ostatně jen tak neodejdou, určitě do doby, než ruina zmizí.

„Bohužel budeme muset to spáleniště s ruinou hlídat. Včetně přístupových cest, protože hrozí samovolné zřícení a nemůžeme dopustit, aby se někomu něco stalo," vysvětluje zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

Skupina vyšetřovatelů o pozornost nemá nouzi. Místní, hlavně Romové, se tudy snaží projít hlavně ze zvědavosti. Jsou ale jako příslovečné opičky, které si zakrývají oči, uši a tlamičky. Tedy slepí, hluší a němí. O kolující fámě, že dům shořel kvůli vysoké pojistce, mluvit nechtějí.

Čtěte také: Proč museli utratit žirafu? "Samec byl agresivní," říká ředitel ústecké zoo

Majitele domu Roberta Marečka z Ústí nebylo možné zastihnout vzhledem k tomu, že nemá veřejně dostupné telefonní číslo. Ústecký magistrát jej ale nekritizuje.

„Dům nepatřil mezi problémové, naopak ještě nedávno byl obýván. Stavební odbor ho monitoroval a jeho stavebně technický stav odpovídal stáří. Vlastník ho po vystěhování nájemníků vyklízel od nepořádku a zabezpečil," potvrzuje ústecká mluvčí Romana Macová.

Poněkud sdílnější než místní jsou pracovníci organizace Člověk v tísni. „Ten barák známe. Asi před půl rokem se odtud všichni odstěhovali a před dvěma měsíci majitel nechal zazdít okna, aby se do něj nikdo nedostal," dodává Hana Balážová.

Mohlo by vás zajímat: Hausenblas se má omluvit za slova o mafiánech a zaplatit 100 tisíc korun

Autor: Janni Vorlíček

14.3.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

návrh kuchyně v obýváku

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Hokejista Slovanu Roman Navarra hraje i hokejbal za Coma Team a futsal za Sampdorii.

V Ústí jsem doma a zůstal bych rád, říká multisportovec Navarra

Hotovo! Hokejisté si plácli s Mladou Boleslaví

Ústí nad Labem – Plácli si! Hokejisté Slovanu Ústí budou od příští prvoligové sezony úzce spolupracovat s extraligovou Mladou Boleslaví. To, o čem se v posledních týdnech hodně mluvilo, se v pondělí stalo skutečností. Oba kluby si budou hráčsky pomáhat.

Děti kontrolovaly, zda pejskaři uklízí

Ústí nad Labem - Akce Sáček se jmenovala kontrola, kterou prováděli strážníci, zástupci magistrátu, městských obvodů a děti z domu dětí a mládeže na pěti místech ve všech čtyřech městských obvodech.

Marek Korbelyi: Mladí umělci potěší vaše uši i oči

Ústí nad Labem – Je čas účtování se školním rokem, to dokázal už sobotní koncert Kdo si hraje nezlobí, strhující ohlédnutí tanečného oboru ZUŠ Neštěmice. Ve čtvrtek 25. května připomenou v Severočeském divadle své nedávné úspěšné španělské turné zpěváčci Ústeckého dětského sboru UJEP. Tamtéž o den dříve udělá tlustou čáru za školním rokem 2016/2017 také ZUŠ Evy Randové.

Mojžíř sestřelil dalšího lídra. Udolal Jílové

Mojžíř – Po skalpu vedoucí Modré si vyšlápli i na dalšího lídra tabulky – Jílové. Hráči Mojžíře doma favorita udolali 1:0 a opět výrazně promluvili do boje o triumf v 1.A třídě. Do čela tabulky se díky nim vrátila Modrá, Mojžíř ztrácí pět bodů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies