VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Běžkyně z Ústecka míří na maraton do Tokia

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Zlato z ultra závodu Horská Výzva 24 hodin považuje ústecká maratonská běžkyně Zuzana Hofová za nejcennější. Závod trval, jak název napovídá, 24 hodin.

26.11.2016
SDÍLEJ:

Ústecká maratonská běžkyně Zuzana Hofová v čele peleotonu.Foto: archiv Zuzany Hofové

Závodníci musejí uběhnout co nejvíc 8,5 kilometrových okruhů s převýšením 589 metrů. Sezóna však ještě neskončila, proto doufá v další úspěchy.

Ze skromných začátků jste se vyběhala mezi běžeckou špičku. Mohla byste porovnat „tehdy a teď" z hlediska sportovního i psychického?

Hlavním rozdílem je vnímání vzdáleností. Když by mi někdo na začátku mé „běžecké kariéry" řekl, že poběžím sto kilometrů v horách, ťukala bych si na čelo. Já, která jsem na základní škole běh nesnášela, a když se běžela patnáctistovka, žadonila jsem o omluvenku. Když jsem pak s běháním začala, byl můj největší cíl uběhnout půlmaratón. Dnes už si umím představit, že poběžím v kuse několik dní pouze s přestávkami na spaní. Vzdálenosti a čas jsou v běhaní relativní, čím víc běháte, tím víc se zkracují. To pak samozřejmě vede k posílení vůle, psychické odolnosti, zlepšení výkonnosti a fyzičky.

Lidem většinou časy nic neříkají, ale mohla byste přesto nějak naznačit o kolik jste lepší oproti začátkům?

První půlmaratón jsem uběhla za 1:48:31, teď mám nejlepší čas 1:33:02, tedy zlepšení o více než patnáct minut. Maratón jsem zvládla vylepšit o deset minut.

Co považujete za dosavadní vrcholy ve své kariéře?

Těžko říci, přece jenom jsem amatér. Systematicky netrénuji a závody si vybírám, jak se mi to hodí a na co mne přátelé nalákají. Jeden z nich, Petr Vltavský, obvykle přijde s nějakou šíleností, vždy mu ji odkývám, aniž bych věděla, co mě čeká. V den závodu pak ale přemýšlím, zda to vůbec zvládnu a proč dělám. Odpověď dostanu až v cíli.

Máte konkrétní příklad?

Například letošní závod Lysá hora 24 hodin, který jsme spolu střídavě běželi koncem ledna na okruhu, vedoucím přes vrchol Lysé Hory, kde v noci klesla teplota až na mínus patnáct. Pro mne, velmi zimomřivou osobu, bylo doběhnutí do konce velmi hodnotné. Příští rok chceme posunout laťku výš a zkusit kategorii jednotlivců.

Co na to říkají vaši blízcí, přátelé, kolegové v práci?

Rodiče moc nechápou, proč to dělám. Když vidí, jak po některých závodech nemůžu chodit, ptají se, zda mi to za to stojí. Jiní mě považují za blázna. Kamarádi mi fandí, jsou vesměs běžci. Někteří z mých přátel neběžců s tím také začali, dokonce i pár mých studentů. Například kamarád Jirka z Hradce Králové, se kterým jsem letos na podzim běžela jeho první půlmaratón. Se studentkou Alenou Náglovou, teď už skvělou kamarádkou, jsme zase odběhly několik ultra závodů dvojic. Nikdy nezapomenu, jak ji na B7 začalo na asi pětačtyřicátém kilometru bolet koleno, ale ona pokračovala dalších padesát kilometrů, aby mi závod nezkazila. Doběhly jsme obě třetí v naší věkové kategorii.

Zažila jste na závodech příhodu, na jakou nikdy nezapomenete?

Váže se k letošnímu závodu B7. Je velmi náročný vzhledem k délce a převýšení. Když jsme s Alčou po dvaceti hodinách a osmačtyřiceti minutách dorazily do cíle, ptala jsem se, zda další den budou vyhlašovat i naše třetí místo v kategorii žen do pětatřiceti let. Prý ne. Druhý den jsme tedy na vyhlášení nešly. Tři dny poté jsem na fotkách z vyhlášení naší věkové kategorie viděla prázdný stupínek se třetím místem. Nejprve nám to bylo líto, ale pak jsme se na foto přimalovaly. Když nám doručili trofeje a ceny, řekly jsme si, že je to vlastně dobře. Na to totiž určitě nezapomeneme.

Kam se jinak chystáte na závody?

Na letošek plánuji pár delších závodů. Taky se moc těším na novoroční maratón v Zürichu, který startuje přesně se začátkem nového roku. Na konci ledna mě čeká opět Lysá Hora 24 hodin, pak 26. února poběžím maratón v Tokiu, na který jsem se kvalifikovala. Japonsko bude asi jeden z vrcholů mé sezóny v příštím roce, moc se těším a doufám, že si vylepším osobní rekord. Ze zahraničních maratónů mne čeká ještě Chicago a snad i Berlín. Doma se chystám na závody RunCzech, seriál Horské Výzvy a jiné delší závody.

Když jsme u toho, co je vaše další osobní výzva?

Výzev mám poměrně dost. Z hlediska časů bych si chtěla vylepšit čas na půlmaratón pod hodinu a půl. Na maratónu pod tři hodiny a čtvrt. Chci také získat medaili z Marathon Majors. Což znamená, že musím uběhnout šest světových maratónů. V Tokiu, Londýně, Chicagu, Bostonu, Berlíně a New Yorku, který mám už za sebou. Tokio, Chicago a Berlín mne čekají příští rok, Boston pak na jaře 2018. No a snad se mi i brzy podaří dostat do Londýna, kde je velmi těžké získat startovní číslo. plňuji sice kvalifikační limit, ale ten je platný pouze pro lidi žijící ve Velké Británii. Musím tedy zkoušet štěstí v loterii. Z hlediska vzdáleností se pak nebráním ničemu, tak uvidíme.

Letošní úspěchy Zuzany Hofové Bronz ze Spitsbergen Marathonu, zlato z Pitztal Glaciar Marathonu, čtvrtá příčka na Guernsey Marathonu, bronz na ultra závodu dvojic B7, závodu na 95 km s převýšením 5500 metrů. Bronz z Kopřivnického Everestu, kde musejí závodníci nastoupat úroveň Mount Everestu, 8848 metrů. Zlato z Horské výzvy. Zároveň si zlepšila svůj nejlepší čas z půlmaratónu na 1:33:02.

ústecká maratonská běžkyně Zuzana Hofová v poloze ležícího střelce.

Autor: Janni Vorlíček

26.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Trucker Adam Lacko z roudnické Buggyry si v Le Mans připsal dvanácté vítězství sezony a míří za premiérovým evropským titulem. Foto: Buggyra
7

Lacko si k narozeninám nadělil vítězství. Titul ještě počká

Zažít Střekov jinak.
56

FOTO: A zase jsme zažili Střekov jinak. S plnými bříšky a muzikou

Výtěžek z Běhu kampusem putuje na Lékaře bez hranic

Ústí n. L. - Desítky závodníků pokořily v sobotu jednu z nejnáročnějších amatérských běžeckých tratí v Ústeckém kraji. Třetí ročník Běhu kampusem ústecké univerzity letos navíc pomohl částkou 9 850 korun humanitární organizaci Lékaři bez hranic.

FOTO: Ve valtířovském bunkru si připomněli mobilizaci

Valtířov u Velkého Března – K obraně své vlasti před nacistickým nebezpečím nastoupil 23. září 1938 jeden milion 250 tisíc mužů, obyvatel Československa. Tuto událost v sobotu ve Valtířově připomněla celorepubliková akce Světla nad bunkry. 

FOTO: Aktivním pohybem podpořili speciální školu Pod Parkem

Ústí nad Labem - Škola si na svůj den otevřených dveří připravila bohatý program.

FOTO: Strhující festival Grand Prix zažilo Ústí již po sedmadvacáté

Ústí nad Labem – Eleganci, krásné kostýmy dam i strhující výkony tanečních párů nabídl sobotní podvečer a večer v Domě kultury Ústí. Taneční škola Quick populárního tanečního mistra Vladimíra Kubáta zde zažila 27. ročník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení