VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jeden z největších příměstských táborů v Ústí se těší velké oblíbenosti

Ústí nad Labem - Nadšené děti, spokojení rodiče, sportovní vyžití. Když k těmto třem aspektům připočtete fakt, že se vaše dítě navíc ještě něco naučí, zdá se to, jako ideální prázdninová akce. Z jedné takové, která se v Ústí konala už čtvrtým rokem, vám přinášíme nejen reportáž, ale i rozhovor s hlavním organizátorem.

3.9.2017
SDÍLEJ:

Letní příměstský in-line tábor, jeden z největších příměstských táborů. Devět běhů, na každém se vystřídá kolem padesáti dětí!Foto: Tereza Bičáková

Každý rodič touží po tom, aby jeho ratolest měla přes prázdniny aktivní formu zábavy, kde nebude tesknit po domově, užije si ji a nebude moc drahá. Už čtvrtým rokem pořádá Dům dětí a mládeže v Ústí nad Labem ve spolupráci s InlineSkating.cz pod vedením Tomáše Vršínského příměstský tábor in line bruslení. Ten se koná v areálu hokejbalového hřiště a přilehlých okruhů vedle hotelu Máj, v případě špatného počasí jsou děti v Domě dětí a mládeže.

Po úvodním roce, kdy po dvou termínech po dvaceti dětech narychlo kvůli velkému ohlasu doplňovali třetí termín, se akce postupně rozrostla, z původních tří instruktorů působí letos na táboře třináct vedoucích, kteří se střídají v průběhu všech devíti prázdninových týdnů a každý turnus jim rukama projde padesát dětí!

„Mám tady syna, dali jsme ho sem proto, že tu byl už v loňském roce a byl moc spokojený. Největší pozitivum pro mě je přístup instruktorů, protože jsou mladí nejen věkem, ale i duchem. Není to klasický trenérský nebo učitelský přístup, pro děti je to spíše hra než soustředění,“ pochvaluje si maminka Pavla Štimy, který se mezitím spokojeně prohání po hřišti na bruslích. „Tábor bych určitě doporučila, letos se tak i stalo,“ dodává.

Ač by se jistě dali najít i tací, kteří by vytkli pár nedostatků, i další rodiče vypadají při čekání na vyzvednutí svých dětí spokojeně. „Mám tu dceru Karolínu a také jsme se přihlásili po loňské skvělé zkušenosti. Moc se nám to líbilo, takže jsme letos objednali rovnou dva týdny,“ přidává svůj postřeh paní Maříková. Ta nezastírá, že kvůli relativně nízké ceně, je také jedním z důvodů ideální vykrytí volných prázdninových týdnů.

Mezitím, co se někteří rodiče marně snaží přemluvit své ratolesti, aby se nepouštěli do dalšího oválu či dalšího kola některé z her a šli se už přezout a převléct, přihlásí se o slovo také jedno z dětí. „Jsem tu od prvního roku, někdy na jeden běh, někdy na víc, letos jsem na dva,“ hlásí nadšeně Ruda Veselý. Jde vidět, že na bruslích se za ty roky naučil opravdu dost. „Líbí se mi tu a baví mě to pořád, i když už toho umím opravdu hodně.“ Kladně hodnotí i instruktory: „Podle mě jsou tu všichni moc hodní a šikovní.“

ROZHOVOR S TOMÁŠEM VRŠÍNSKÝM

Jak vámi organizované tábory probíhají?
Tábory organizujeme už čtvrtý rok, první rok se nekonal zde, na Severní Terase, ale v areálu Stadionu mládeže na Bukově.

Jak se zrodila myšlenka zrovna bruslařského tábora?
Převzali jsme ji z Prahy, kde jsme dříve působili sami jako vedoucí. Nyní jsme zde hlavní organizátoři.

Dětí zde máte opravdu hodně, neplánujete zkusit i sousední města?
Máme to v plánu, zatím se nám to nepovedlo, do budoucna bychom ale určitě měli zájem. Zatím jsme ale nenalezli v dalších městech vhodná místa a také nemáme tolik organizačního času. Pořád to totiž pro nás není hlavní pracovní poměr, mám k tomu ještě své zaměstnání, manželka pak mateřskou dovolenou.

A tedy naopak, máte zde v Ústí i děti ze sousedních měst?
Na každém běhu jich bývá několik, byly tu i děti z Prahy, žádnou výjimkou nejsou účastníci z Teplic, Dubí a dalších měst z okolí.

Tábor sbírá hodně kladných referencí, vidíte i vy na rodičích spokojenost?
Na většině ano, když se podíváte na jmenné seznamy, vrací se polovina, možná i více lidí z minulých ročníků. Samozřejmě se ale všude najdou lidé, kteří úplně stoprocentně spokojení nejsou. Vyloženě nespokojený zatím nebyl nikdo, občas nám je něco vytknuto, ale snažíme se na tyto podněty reagovat a jsme za ně rádi. Zpětná vazba od rodičů je pro nás důležitá.

Jak tábor probíhá?
Děti tu jsou od pondělí do pátku, každý den ráno kolem osmé hodiny sem rodiče děti přivezou, kolem čtvrté hodiny odpoledne si je vyzvedávají.

A jak ten den pak probíhá?
Děti čeká ráno rozcvička a pár her, poté se přezují, instruktoři jim zkontrolují, zda mají všechny chrániče a správně zavázané a utažené brusle, pak jdou bruslit. Během dopoledního bruslení mají děti čas na svačinu. Poté následuje oběd, polední klid s klidovými hrami či soutěžemi, odpoledne zase bruslí. Většinou denně nabruslí zhruba tři hodiny.

Mají rodiče nějakou příležitost shlédnout, co se jejich děti naučily?
Děti se rádi předvádí už na konci jednotlivých dnů, každý pátek odpoledne ale probíhá společné vystoupení pro rodiče spolu s vyhlášením celotáborové hry a předáním odměn.

Je nějaké omezení věkem nebo dovednostmi?
Máme tu děti, kteří chodí už od začátku celé čtyři roky, ale samozřejmě také děti, které stojí na bruslích poprvé. Je to pro děti od 5 do 12 let.

Jak řešíte stravu?
Svačinu mají děti z domova, obědvat chodíme hned vedle do areálu UJEP v Hoření ulici, kam nám ho dováží univerzitní kuchyně z 50 Bar sídlící v Kampusu.

Řešíte i vegany či alergii na různé potraviny?
Všechno je o domluvě a řešit se to dá. Denně jsou na výběr dvě jídla.

Může se přihlásit i dítě, které nemá kompletní vybavení na brusle nebo si to chce jen vyzkoušet?
Děti by měly mít své vybavení, ale jsme připraveni i na situace, kdy děti dorazí s nevhodným vybavením jako je nevhodná helma či malé brusle. Je to k zapůjčení, ale určitě by to nestačilo na pokrytí celého tábora.

Dá se konzultovat i případný nákup chráničů, bruslí apod.?
Ano, rodičům rádi poradíme a jsme rádi, když mají děti kvalitní vybavení. Jsme schopni rodičům nabídnout vybavení, například pokud dětem vyhovují brusle, které měly od nás zapůjčené.

Jak řešíte špatné počasí?
Pokud je špatná předpověď, je ještě večer rozeslána rodičům SMSka, že druhý den budeme v Domě dětí a mládeže. Zde děti bohužel nemohou bruslit, ale mají zajištěn jiný program ve formě kinosálu, společenských her, výtvarných činností a dalších. Samozřejmě nám sem místo areálu UJEPu dovezou i oběd.

Co když se ale rozprší třeba až během dopoledne?
Děti mají v pokynech mít u sebe jízdenku na MHD. Pak zde v šatnách necháme zamčené vybavení a přesouváme se autobusem do DDM. Rodiče jsou pak rovněž informováni SMS zprávou.

Jak konkrétně funguje spolupráce v organizování táboru?
Tábor organizuje spolek InlineSkating ve spolupráci s Domem dětí a mládeže. K tomu máme další firmy, které nám pomáhají s organizací, ať už jde o finanční pomoc, zajištění stravy od 50 Baru nebo slevu na vybavení.

A co se týče týmu instruktorů?
Máme třináctičlenný instruktorský tým, který se střídá, vždy je potřeba šesti vedoucích na každý táborový běh.

Autor: Daniel Brzák

3.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Albim Cup 2017, Liverpool - FK Ústí
10

Albim Cup znovu pro mladíky Liverpoolu

Premiér Bohuslav Sobotka.
16

Vláda schválila růst důchodů. Reaguje na zvyšování cen a mezd

Soutěž: Vyhrajte s Deníkem lístky na vinobraní do Velkých Žernosek

Velké Žernoseky – V pátek 29. a v sobotu 30. září  se ve Velkých Žernosekách koná tradiční vinobraní. Páteční program začne už v 16 hodin. Ve 21 hodin bude vinobraní slavnostně zahájené výsadbou vinné révy za účastí mnichů a dětí. V sobotu bude žernosecké vinobraní pokračovat od 11 hodin.

Křižovatku v Ústí zabrali stavaři. Řidiči musí centrum objíždět

Ústí nad Labem - Šoféři se musí obrnit trpělivostí. Rekonstrukce vodovodu a kanalizace v Pařížské ulici a okolí potrvá do 22. prosince.

Pět dnů, tři zápasy u soupeřů, aneb zápasový trip jako v NHL

Ústí nad Labem - Hokejisté Ústí si mohou díky šňůrám zápasů venku připadat jako v NHL.

"Máme dvě vzácná mláďata," chlubí se chovatelé opic z ústecké zoo

Ústí nad Labem - Další úspěšné odchovy hlásí ústecká zoologická zahrada. Tentokrát se zadařilo mezi primáty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení