VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesníci v Krušných horách vysadili přes šest milionů sazenic

Ústecký kraj – Stav poničených lesů v Krušných horách se postupně zlepšuje. Za posledních pět let tam Lesy České republiky obnovily 1 453 hektarů porostu a vysadily šest a půl milionu sazenic. Práce přišly na 232 milionů korun, 209 milionů přitom poslala Evropská unie.

23.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Lesníci se zaměřili především na obnovu lesů v rozsáhlé oblasti zasažené průmyslovým znečištěním ovzduší, k němuž došlo v 70. a 80. letech minulého století. „Silně poškozené a odumírající lesní porosty tehdy lesníci nahradili odolnějšími dřevinami, jako je smrk pichlavý, bříza bradavičnatá a modřín opadavý. Ty však během let silně poškodil vítr, sníh i námrazy a nyní trpí houbovými chorobami. Zejména smrk pichlavý je napadený kloubnatkou smrkovou," vysvětlil krajský ředitel Lesů ČR z Teplic Zdeněk Růžek.

Nejnákladnější byla stavba oplocenek chránících listnaté dřeviny a jedle proti škodám způsobeným zvěří. Vysazené stromky lesníci také ošetřili proti buřeni a napadení škůdci, jako je klikoroh či hlodavci.

Protože se imisní vlivy od 90. let minulého století značně snížily, dělníci vykáceli náhradní stromy a místo nich zasadili ty původní. „Do lesů vracíme takzvanou Hercynskou směs, tedy smrk ztepilý v kombinaci s bukem lesním a jedlí bělokorou. Záleží na nadmořské výšce. Ve spodních partiích Krušných hor jsme vysadili zejména listnáče, od 700 metrů nad mořem převládají smrky v kombinaci s jedlí a bukem," dodal Zdeněk Růžek.

Pětiletá obnova, která začala v roce 2010 a skončila loni, měla také podpořit přírodní rozmanitost. Na Lesní správě Litvínov vznikly v ptačí oblasti Východní Krušné hory na deseti hektarech tři tokaniště určené pro zlepšení biotopu tetřívka obecného. Na Lesní správě Klášterec zase lesníci na osmi hektarech vytvořili u obce Kovářská přezimovací obůrku vybavenou centrálním seníkem a krechtem. V zimě slouží především k monitoringu populace jelení zvěře. Uzavřená zvěř pak nepůsobí škody v okolních lesích.

Obnova Krušných hor by měla pokračovat i nadále. V listopadu má vláda projednat Program pro obnovu Krušných hor, který by podle ministra zemědělství Mariana Jurečky měl přinést 3,5 až 5,5 miliard korun. Obnova potrvá až do roku 2030 a bude se týkat 41 tisíců hektarů lesního porostu v majetku Lesů ČR i soukromých vlastníků.

Autor: Iveta Piknová

23.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V národním parku se narodil rekordní počet mláďat čápů černých.

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

Ilustrační foto.

Velké Březno oslaví 850 let. Obec hledá účastníky velkého průvodu

Obyvatelé Střekova přirovnávají zápach ze Setuzy ke zdechlině

Střekov - Jako když se vypouští žumpa nebo hnije mršina. Tak popisují obyvatelé Střekova zápach, který se několikrát do roka line z areálu bývalé Setuzy v Ústí nad Labem.

Zajímavé projekty pro seniory podpoří ústecký magistrát

Ústí nad Labem - Magistrát města Ústí poskytuje dotace pro akce seniorů.

Opuštěné jesle jako fitness? Město preferuje školku

Ústí nad Labem - Zchátralý objekt bývalých jeslí na Střekově má šanci na restart. 

Parkoviště v ulici Tolstého možná stihnou otevřít do konce roku

Střekov - Na základě požadavků občanů nechal městský obvod Střekov zpracovat projektovou dokumentaci na parkovací stání v ulici Tolstého.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení