Nelegální migranty umístěné v zařízení v Drahonicích u Lubence na Podbořansku už nebude hlídat Policie ČR. Policisty vystřídali příslušníci Vězeňské služby ČR.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán pro tento účel uvolnil na žádost ministerstva vnitra 70 lidí z vězeňské služby. Budou pracovat ve čtyřech směnách a v Drahonicích zůstanou podle současných dohod do konce února 2016.

Ostrahu objektu přebírá vězeňská služba dnes

„Vězeňská služba bude v Drahonicích vykonávat strážní službu místo policie. Jsou povoláni k plnění úkolu policie a budou nasazeni na střežení objektu," uvedla Kateřina Rendlová, mluvčí cizinecké policie.

Včera se členové vězeňské služby školili a seznámili s objektem, vnější ostrahu objektu převezmou dnes. Budou mít za úkol hlídat vnější perimetr zařízení, v praxi tak obsadí strážní věže a prostor mezi ploty. Hlídat budou, aby migranti ze zařízení neutekli.

O vnitřní chod areálu se starají civilní zaměstnanci

Uvnitř areálu by se příslušníci vězeňské služby nacházet neměli, jeho chod zajišťují civilní zaměstnanci Správy uprchlických zařízení, pomáhá jim bezpečnostní agentura.

Vězeňská služba má v současné době zhruba 7100 systemizovaných míst pro příslušníky, reálně obsazeno je o 200 míst méně. „Vězeňská služba si uvědomuje závažnost situace, a proto jsme navzdory rostoucímu počtu vězněných osob přizpůsobili personální zajištění výkonu služby v našich zařízeních tak, abychom mohli potřebný počet našich příslušníků uvolnit pro pomoc policii," konstatoval Pavel Ondrášek, Generální ředitel Vězeňské služby. Z každé věznice vyjma pražských bude pro zajištění ostrahy v Drahonicích vyčleněno jeden až pět strážných.

V Drahonicích je 136 migrantů

Areál někdejší věznice v Drahonicích má kapacitu 240 míst a nyní je naplněn zhruba z poloviny – aktuálně je tam ubytováno 136 migrantů.
Vězeňská služba se do Drahonic vrací po dvou letech. Do roku 2013 areál totiž sloužil jako věznice pro muže, jako středisko pro uprchlíky začal být využíván minulý měsíc.