VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školka pro Romy nebude, agentura končí

Ústí n. L. - Vládní agentura v Ústí skončí, prý je nákladná. Do akčního plánu si dala: Analýzu o Romech, školku pro Romy a romské koordinátory.

3.12.2012
SDÍLEJ:

Stěhování Romů z předlické školy do krásnobřezenské ubytovny.Foto: Deník/Petr Sochůrek

Strategický plán sociálního začleňování v Ústí nad Labem se nelíbí městu, radní ho vrátili k přepracování.

Vládní Agentura pro sociální začleňování, pod jejíž taktovkou plán vznikal, v něm podle nich městu nadiktovala spoustu finančně nákladných úkolů, ovšem peníze na ně nedala, ani neřekla, kde je má město vzít.

„Už v době přípravy dokumentu jsme na to upozorňovali, ale naše připomínky nebyly zohledněny," tvrdil radní Josef Macík. Řekl, že realizace plánu v současné podobě by si vyžádala miliony korun, které město nemá.

Radní Pavel Dlouhý vyčíslil požadavky na 20 až 30 milionů korun.

„Vypracování analýzy o Romech, zřízení míst romských koordinátorů, ale i výstavba školky pro romské děti," uvedl příklady toho, co by na základě přijatého plánu mělo město zajistit. „Jen samotní koordinátoři by přišli na 3 miliony korun," poznamenal.

Dodal, že město se plánu nezříká, ale chce, aby byl realistický. Odmítá třeba vydávat peníze za další elaboráty, které jsou podle něj k ničemu, a chce také, aby plán vycházel z toho, co už funguje, jako třeba protidrogová prevence. A v neposlední řadě si myslí, že na řešení problémů sociálního vyloučení by se měl finančně podílet i stát, případně by agentura měla poradit, kde na to finance získat.

Ředitel agentury Martin Šimáček uvedl, že plán vznikal tři čtvrtě roku a návrhy v něm obsažené vycházejí z toho, co město pro zlepšení situace potřebuje. „Například zatím má na magistrátu jednoho romského koordinátora na 0,1 úvazku, to je naprosto nedostatečné. Tam jsou další náklady třeba. Nebo do školky, to je investice do vzdělávání, která se vyplatí vložit," je přesvědčen Šimáček.

Nesouhlasí ale s tím, že by realizace plánu přišla město na desítky milionů. „To není přesné. Některé věci je třeba zajistit jen organizačně. Něco by se samozřejmě investovat muselo, ale ne najednou, a také by na některé projekty mohlo žádat o dotace ze strukturálních fondů," řekl.

K výtce, že agentura nenavrhla jiné zdroje financování, uvedl, že to je běžný servis, který poskytují a poskytli by ho i Ústí, až by došlo na konkrétní projekty.

Není to podle něj ani tolik o penězích jako o rozhodnutí, jakou cestou chce město jít.

Plán teď prý ještě projednají komise, sociálně zdravotní a prevence kriminality, a pak by měl jít znovu do rady. Šimáček poznamenal, že dopracovat jej lze, ale na zásadní přepracování čas už není. Přiznal, že plán má zpoždění, měl být připravován už v roce 2008 a následně i projekty, ale spolupráce dlouho vázla. Plán tak vznikl až teď, kdy agentura v Ústí končí.

Dál sice prý může být s městem v kontaktu, na požádání poskytovat službu vzdálené podpory, ale už to nebude intenzivní činnost, z města na konci tohoto měsíce odejde i lokální konzultant agentury.

Autor: Jitka Hadašová

3.12.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z archivu Olgy Roučkové.
7

První česká žena na čtyřkolce, která bude na Dakaru, je z Děčína!

V národním parku objevili vzácného netopýra Saviova.

V národním parku objevili vzácného netopýra

Na hradbách Střekova strašil slavný hudební skladatel Richard Wagner

Střekov - Uplynulo 175 let od návštěvy Richarda Wagnera na Ústecku. Připomínku chystá pouze hrad Střekov. Tuto neděli.

Dostáváme hodně branek, není to dobré, ví Antonín Melka

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Slovan má zatím k ideálním výkonům v přípravě daleko. Hoří především obrana.

Taxíky připomínají auta Veřejné bezpečnosti. Bát se jich nemusíte

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Na žluto-bílé nízkonákladové taxíky si kvůli levné ceně počkáte večer i celou hodinu. 

Petr Gandalovič: Netušili jsme, kde se voda zastaví

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Po povodních v roce 2002 nastoupil do funkce primátora Ústí nad Labem. S jejich následky se Petr Gandalovič musel poprat a zajistit, aby zkáza v příštích letech nedosáhla takového rozsahu

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení