VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světový den hospiců a paliativní péče oslaví také v Litoměřicích

Ústecký kraj - Hospic sv. Štěpána bude veřejnosti otevřen v sobotu 12. října. Program na Rybářském náměstí začne v 10 hodin.

11.10.2013
SDÍLEJ:

Budova hospice sloužila původně litoměřické porodnici. V sobotu 12. října se tu uskuteční Den otevřených dveří. Foto: archiv Hospicu sv. Štěpána v Litoměřicích

Co víme o hospicech? Nejspíš toho nebude mnoho. Zajímat se o ně člověk začne pravděpodobně až ve chvíli, kdy o službách těchto nestátních zdravotnických zařízení začne uvažovat pro někoho ze svých blízkých…

Proto Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích pořádá Den otevřených dveří. A to 12. října. Na tento den připadá Světový den hospiců a paliativní péče, který se slaví vždy druhou říjnovou sobotu. Pro každý ročník je vyhlášeno speciální téma.

Vyvracení mýtů

V roce 2011 se Světový den pro hospice a paliativní péči konal již posedmé a jeho heslo znělo: „Mnoho nemocí, mnoho životů, mnoho hlasů paliativní péče u nepřenosných onemocnění", v roce 2012 „Žít až do konce: paliativní péče pro stárnoucí populaci.", tématem letošního roku je „Dosáhnout univerzálního pokrytí paliativní péčí: Vyvracení mýtů".

Jaké jsou cíle Světového dne hospiců a paliativní péče? V první řadě upozornit na potřeby lidí s terminální diagnózou a jejich rodin v oblasti zdravotní, sociální, praktické, duchovní. Mají také vytvářet prostor pro diskusi o těchto tématech a zlepšovat dostupnost hospicové a paliativní péče po celém světě. Cílem je rovněž získat prostředky na podporu a rozvoj hospicové a paliativní péče. A těch není nikdy dost.

Mýtů, které je potřeba o hospicech a paliativní péči vyvrátit, je celý seznam. Můžeme si připomenout alespoň některé.

Například, že umírání je plné bolesti, osamění a neporozumění, s tím se nedá moc dělat. Takhle to skutečně není! Paliativní péče nabízí cestu, kdy se nemocný člověk smí plně spolehnout na to, že nebude trpět velkými bolestmi, nebude opuštěn a lidé kolem něj se budou snažit vyjít vstříc všem jeho přáním. Nablízku jsou mu doma příbuzní a přátelé, kteří mají odbornou i lidskou oporu v zaměstnancích a dobrovolnících hospice.

Dalšímu mýtu odpovídá tvrzení: „Lidé mají umírat v nemocnici, aby jejich nemohoucnost neviděli jejich nejbližší, zvláště pak malé děti."

Když se člověk narodí na svět, umějí se o něj nejlépe postarat jeho nejbližší. Podobně je tomu i na konci života. Umírající člověk potřebuje ty, kteří jej mají rádi a rozumějí mu. Těm, kteří se v této důležité době o něj starají, pomáhá tato zkušenost vyrovnat se nejen s jeho smrtí, ale i se svojí vlastní smrtelností. A děti, které vidí své rodiče pečovat něžně a trpělivě o babičku nebo dědečka, budou schopné v budoucnu podobně samozřejmě posloužit rodičům nebo jiným blízkým lidem.

To, že paliativní péče je určena pouze nemocnému členu rodiny, je rovněž jedním z mýtů. Paliativní péče je totiž péčí komplexní a je zaměřena na celou rodinu. Hospic poskytuje zdravotnické, sociální, duchovní i psychologické služby rodině v době pacientovy nemoci a ani po jeho smrti péče nekončí. Různě dlouhý čas se pracovníci a dobrovolníci hospice věnují doprovázení pozůstalých v jejich smutku a pomáhají jim hledat nové jistoty a naděje.

Osvěta, prezentace

Pokud se chcete zeptat přímo na místě, tato sobota je pro to dobrou příležitostí.

„Uvědomujeme si, že pro všechny, kteří se s umíráním někoho blízkého v praktickém životě zatím nesetkali, je to téma velmi citlivé a lidé většinou nevědí, jak se s ním vypořádat a jak reagovat. Proto je i letošní den zaměřen na osvětu prezentaci, protože ať chceme nebo nechceme, i toto do života patří,"vysvětluje smysl akce ředitelka Hospice sv. Štěpána v Litoměřicích Monika Marková.Více informací také o programu Dne otevřených dveří, najdete na www.hospiclitomerice.cz.

Dodejme, že na území Ústeckého kraje působí dva hospice. Litoměřický byl otevřen v únoru 2001. Ten druhý je v Mostě a zahájil provoz v červenci 2005.

Co je hospic a odkud se vzal?

- Hospic je zdravotnicko-sociální zařízení, které slouží k péči o nevyléčitelně a těžce nemocné osoby, tedy k tzv. paliativní péči. Současná zdravotnická zařízení hospicového typu dostala své jméno podle instituce hospiců míst pro odpočinek poutníků, která vznikla ve 4. století.

- Hlavním účelem hospiců je maximálně zlepšit kvalitu života v jeho závěrečné fázi a umožnit důstojné umírání. Děje se tak především snižováním nebo odstraňováním bolesti a jiných nepříjemných fyzických projevů nemoci. Hospic umožňuje vyřešit nebo alespoň zmírnit různé psychologické a duchovní problémy spojené s umíráním. Umožňuje intenzivní a nerušený kontakt s partnerem nebo rodinou.

- Hospicové hnutí vzniklo v Anglii. Za předchůdce současných hospiců bývají považovány domy pro umírající, které v Irsku a Londýně zřizovaly křesťanské řády od 19. století. Moderní zařízení hospicového typu bylo ale poprvé založeno až roku 1967. Založila jej dr. Cecilie Saundersová v Londýně pod jménem Hospic sv. Kryštofa (St. Christopher's Hospice). Od té doby začaly vznikat hospice po celém světě.

- Po převratu v roce 1989 se začaly objevovat první pokusy o zřízení hospicu i v České republice. Mezi prvními s touto myšlenkou přišla MUDr. Marie Opatrná. Ta připravovala zřízení hospice v budově bývalé gynekologie v Rooseveltově ulici v Praze, protože se však o světovém hospicovém hnutí ještě moc nevědělo, setkával se projekt s nepochopením na všech frontách. Nakonec musel být zrušen. Po roce 1990 u nás začala hospicové hnutí propagovat MUDr. Marie Svatošová. Nejprve začala se zdravotní péčí v domácnostech pacientů, v roce 1996 se jí podařilo otevřít první český lůžkový hospic v Červeném Kostelci. Další pak vznikaly v Praze, Brně, Plzni, Ostravě, Olomouci, Rajhradu u Brna, Litoměřicích, Valašském Meziříčí, Mostu, Prachaticích, Chrudimi, Havlíčkově Brodu a Čerčanech.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Autor: Ivo Chrástecký

11.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbal, Arma Ústí a Znojmo.
20

Arma koncertovala, Znojmu nadělila čtyřku

Pracovníci Městského obvodu Severní Terasa pod vedením Pavla Nožičky demontovali části dětského hradu.

Dětský hrad se rozpadá, peníze na nový radní neschválili

Tisíce milovníků hudby míří do Vroutku na Rock for Churchill

Vroutek /FOTOGALERIE/ – V pátek odstartuje další ročník Rock for Churchill, který si během let vydobyl místo mezi nejpopulárnějšími českými festivaly.

Ředitel ústeckého divadla Miloš Formáček: Sázíme na muzikál, balet i koncerty

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ – Muzikál Casanova, čtyři balety včetně pohádky i drama, operetu Ptáčník a slavnou Mozartovu Flétnu. To je nabídka nové sezony v Severočeském divadle v Ústí.

Policisté pátrají po vandalovi. V noci se vyřádil na autech

Ústí nad Labem - Všebořičtí policisté pátrají po pachateli, který v průběhu noci ze soboty na neděli poškodil auta. 

Ústecká lvice Kivu se představí už 26. srpna v brněnské zoo

Ústí nad Labem/Brno - Ústecká lvice Kivu se před nedávnem odstěhovala. Spolu s brněnským lvem Lolkem se představí návštěvníkům už v sobotu 26. srpna v nové expozici pro lvy konžské v Brně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení