Základem úspěchu je bezesporu správně vychlazené víno. Každé víno však vyžaduje teplotu jinou. Teprve pak může dokonale vyniknout jeho vůně a chuť. Nejjednodušším způsobem jak zjistit správnou míru vychlazení je podívat se přímo na etiketu vína, kde je tento údaj ve většině případů uveden.

Pravidlem je, že bílé víno nesmí být zchlazené přes doporučenou míru, jinak se z něj přestane uvolňovat vůně a ztrácí svoji chuť víno začne chutnat pouze jako chladný nápoj. Pokud je bílé víno naopak moc teplé, vyniká v něm chuť alkoholu, je silné a někdy dokonce až pálí. U červeného vína platí podobná zásada.

Otevření a nalévání vína je skoro věda

Z láhve sejmeme nejprve krycí obal hrdla. Doprostřed korkové zátky umístíme vývrtku, zašroubujeme ji tak, aby nebyla provrtána skrz, a pomalu zátku vytáhneme. Po otevření vína přičichneme ke korku, zdali má víno zdravou vůni, hrdlo ubrouskem očistíme a trochu nalijeme do své skleničky. Víno jako první ochutnáme, abychom zjistili, zda není zkažené.

Teplota jednotlivých druhů vín:bílé víno podáváme při teplotě 10 - 12 °C
mladé bílé víno při teplotě
7 - 10 °C
růžové víno při teplotě
10 - 12 °C
lehčí červená vína při teplotě
11 - 15 °C
těžší červená vína při teplotě
15 - 18 °C
šumivá vína při teplotě
5 - 7 °C
perlivá vína při teplotě
8 - 10 °C

Otevřenou láhev obalíme plátěným ubrouskem, který zachytí případné kapky, a víno rozléváme ostatním u stolu vždy z pravé strany a pravou rukou. Při nalévání můžeme ukápnutí vína zamezit také tak, že v závěru hrdlo lahve nadzvedneme a pootočíme.

Pořadí nalévání závisí na významu osob a jejich stáří. Vždy pak upřednostňujeme ženy. Nakonec doplníme i sklenici svoji. Víno naléváme do dvou třetin, maximálně 1cm od nejširší části sklenice. Při plnění sklenice by nemělo dojít k dotyku skleničky a hrdla lahve.

Bílá, růžová a šumivá vína podáváme v chlazených nádobách s ledem a vodou. Pokud je třeba, můžeme takto zchladit i víno červené. Oblíbené je v poslední době podávání vína z tzv. karaf, nádoby, do které víno podél jejích stěn přelijeme, zatímco ji držíme šikmo nakloněnou. Dekantaci, jak se proces přelévání nazývá, děláme především k oddělením usazenin, které se nacházejí na dně zejména starších, nefiltrovaných červených vín. Používá se také pro zjemnění jakéhokoli vína, které se provzdušní a následně otevře a zharmonizuje.

Mladé víno se doporučuje dekantovat půl hodiny až dvě před jeho podáváním a robusní vína dokonce čtyři až dvanáct hodin.

Typ sklenice

Tvar sklenice umocňuje charakter vína. Pro víno jsou ideální sklenice tenkostěnné, hladké a také bezbarvé, aby nezkreslovaly jeho barvu. Nožička by měla být dlouhá alespoň 5 cm, aby se sklenice pohodlně držela. Sklenice by se měla také na okraji mírně zužovat, aby zachytila vzácné aroma. Sklenice musí být také vždy čisté a suché.

Poslední dobou můžeme sledovat trend používání sklenic s dlouhými stopkami, tvarem kulovitého tulipánu a větším objemem, u bílých vín nad 300 ml a u červených nad 450 ml.

Skladování vína

Pro skladování vína jsou ideální domácí vinotéky, které mu zajistí konstantní teplotu, vlhkost, přítmí a správnou polohu. Lednice toto nabídnout nemohou, stejně jako běžné sklepy, které v dnešní době navíc mnoho domácností k dispozici ani nemá.

Na své hosty uděláte stoprocentně dojem originálními vinotékami, které představují ideální interiérový doplněk do všech kuchyní, bytů, domů nebo chat.

Volně stojící modely bývají převážně v elegantním černém provedení s průsvitnými dvířky, vnitřním osvětlením a LED displejem s ovládáním. Vybrat si můžete od vinotéky, která pojme 12 lahví, až k vinotéce, do které se vejde 32 lahví.

Podáváme sektPo sejmutí krycí folie hrdla musíme odstranit ještě agrafu (košíček). Tu uchopíme za kolečko a sedmkrát otočíme. Po celou dobu jistíme korek druhou rukou a stlačujeme jej směrem dolů, abychom zabránili případnému nečekanému vystřelení.

Po sejmutí košíčku uchopíme korek a pomalu otáčíme lahví, ne korkem. Láhev přitom držíme v úhlu 45 stupňů, odvrácenou od přítomných hostů, abychom předešli nehodě.

Šumivé víno naléváme do sklenice pod úhlem 45 stupňů po jejím skle, aby nevypěnilo. Podáváme je standardně v tzv. píšťalách, které díky svému podlouhlému tvaru umožňují, aby správně perlilo.