VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzkaz Babišovi: Řešte v Mostě spekulanty!

Most – Jako by už bylo po volbách. Andrej Babiš a bytová družstva budou příští týden v Mostě řešit ghetta.

14.7.2017
SDÍLEJ:

Stovka je kritizovaná část města Mostu s typickými problémy tzv. sociálně vyloučených lokalitFoto: Deník/Martin Vokurka

Větší bordel než v Janově, říkají v prašném pološeru čtyři zedníci. Opravují sklepy v mostecké Stovce, komentují hromady nepořádku a úpadek sídlišť. Příčinu vidí ve vlastnících bytů, kteří kšeftují s pronájmy, stěhují na Mostecko problémové rodiny na dávkách, ždímou příliš štědrý stát a kašlou na stav domů, které se topí v dluzích. V ničení podle zedníků vede Janov, kde dva z nich bydlí. „Tam je to zdevastovaný jak svině,“ prohlásí nejstarší zedník. Jeho romský kolega, který během debaty nepřestal pracovat, mlčky poslouchá. „Dělají to bílý i černý,“ krčí rameny. „Bílý jsou někdy horší,“ povzbudí ho parťáci. „Kdyby byl špatnej, tak tu s náma není.“

„Největší problém jsou spekulanti s byty,“ shoduje se venku na lavičkách skupinka žen. Na tohle by se podle nich měli politici zaměřit. Ženám ze Stovky vadí i rušení nočního klidu, volné pobíhání psů bez náhubku, odkládání objemného odpadu u domů a chování sousedů, kterým říkají nepřizpůsobiví. V létě k nim řadí cizí Romky, které je na ulici obtěžují a okřikují. „Musíme ale rozlišovat, jsou i slušní Romové,“ upozorňují ženy. „Systém je špatně nastaven. Lidé dostávají dávky zadarmo. Měla by to být odměna za práci, třeba za úklid pro obec,“ říká ve Stovce 25letá Pavla. „Já práci mám a co dělají ostatní, mě nezajímá,“ svěří se na ulici mladý Rom, který žije s bílou ženou. Svěří se, že by chtěl do Amazonu, kvůli vyšší mzdě. Ze Stovky se pak možná odstěhuje.

Kvůli Stovce a dalším chudinským sídlištím na severu Čech bude v Mostě další velká diskuze. Stavební bytové družstvo Krušnohor uspořádá v pondělí 17. července debatu o bydlení a sociálně vyloučených lokalitách. Účast přislíbili Andrej Babiš, předseda hnutí ANO, senátor Jaroslav Doubrava, poslanci Vlastimil Vozka a Bronislav Schwarz, zástupci Svazu českých a moravských bytových družstev a Rady bytových družstev severočeské oblasti.

„Ano, pan Babiš do Mostu přijede,“ potvrdil Deníku jeho poradce Marek Hanč. Proč Krušnohor pozval Babiše? Družstvo počítá s tím, a průzkumy veřejného mínění to naznačují, že ANO vyhraje podzimní volby a Babiš pak může být důležitým partnerem pro prosazování legislativních změn v sektoru bydlení, o které svaz družstev dlouhodobě usiluje. „Je potřeba ho (Babiše) vtáhnout do místního a regionálního dění, aby poznal a pochopil zdejší problémy,“ vysvětlil mluvčí Krušnohoru Petr Prokeš.

Krušnohor a ANO spolupracovaly již před volbami v roce 2013, kdy na kanditátce hnutí byli Vozka a Schwarz, zástupci Severočechů.cz, sesterské organizace Krušnohoru.

Krušnohor v roce 2008 zveřejnil tzv. Mosteckou výzvu, kde popsal základní problémy bydlení na Mostecku a žádal o pomoc politiky. „Mostecká výzva byla poprvé předána ministryni Džamile Stehlíkové v roce 2008 po prvním velkém incidentu mezi policií a občany v Litvínově Janově. Potom jsme Mosteckou výzvu předávali dalším a dalším politikům, Kocábovi, Čunkovi a dalším, ale nikdo z nich nenašel odvahu si návrh legislativních změn ani přečíst, natož jej začít prosazovat,“ uvedl loni František Ryba, ředitel SBD Krušnohor. Podle něj je třeba udělat takové legislativní kroky, které by například umožnily, aby se bydlící v domech vyjadřovali k tomu, kdo bude bydlet v bytě vedle nich.

Mostecká výzva(návrh legislativních změn)
Specifické problémy sídlišť a bytových domů

• základní myšlenka: nastěhuje-li se někdo do 100bytového domu, ovlivňuje okamžitě život dalších 99 rodin
• možnost družstevníka, respektive vlastníka vyjadřovat se k uchazečům o bydlení v konkrétním domě s právem nesouhlasu ostatních spolubydlících v domě
• zajištění větší anonymity svědků, kteří se bojí svědčit proti sousedům porušujícím dobré mravy v domě
• zajišťování nočního klidu – možnost výrazných sankcí
• příspěvek na bydlení povinně poskytovat přímo pronajímatelům
• Přihlašování k trvalému pobytu a další navazující problematika
• ve vymezení oprávněných osob vypustit nájemce (§ 10 odst. 6, písm. c) zák. č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel)
• stanovit „hygienické“ normy na počet přihlášených osob do bytu
• zavedení institutu „přechodného pobytu“

Dětské gangy na sídlištích
• větší odpovědnost rodičů – možnost sankcí
• zapojení sociálních odborů místních samospráv
• nečinnost policie
• zapojení dobrovolných institucí

Dluhy, finance
• nemožnost získávání úvěrů na opravy a údržbu domů
• snižování komfortu bydlení
• možnosti bankrotu a likvidace pronajímatelů
• insolvence jako další ze zločinů státu vůči slušným lidem

Problematika kamerových systémů
• úskalí nutného souhlasu všech dotčených bydlících v domě
• nadřazenost ochrany soukromí občana nad ochranou majetku

Sociální dávky
• vyplácení sociálních dávek podmínit povinností odpracovat určitý počet hodin např. při veřejně prospěšných pracích
• odebírání sociálních dávek při zjištění, že žadatel hraje automaty, jeho děti se po nocích potulují, narušují dobré mravy v domě apod.

Soudy
• zkrácená řízení u nepřizpůsobivých s povinností ukončení sporu do 3 měsíců

Autor: Martin Vokurka

14.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bývalá služebna městské policie v Matiční ulici.
5

Mladík dům v Matiční už nechce

Mladou studentku ústecké univerzity Terezu Bártovou mohou lidé podpořit zasláním finanční částky na účet i zakoupením charitativního kalendáře.

Meningokok vzal dívce obě nohy. Chce se vrátit ke sportu

Jsem nervózní. Chci, aby byl Adam mistr, říká manželka Lacka. Rady mu nedává

Le Mans (Od zpravodaje Deníku) – Pokaždé, když po závodě vyskočí z tahače, obejme a políbí manželku. Český trucker Adam Lacko z Buggyry kočuje po Evropě společně se svojí ženou Kateřinou a čtyřletým synem Nicolasem.

Zákaz těžby může přinést vesnicím milionové ztráty

Ústecký kraj - Vytěženého dřeva je moc, pily ho nestíhají zpracovat. Ministerstvo zemědělství proto zvažuje dát stopku dalšímu kácení.

Na divadla, workshopy a hudbu lákají Rodinný festival i akce Zažít Střekov jinak

Ústí nad Labem - Nuda v Ústí? O víkendu zakázané slovo. Na akce láká Hraničář i Střekovské matky.

FOTO: Farníci uctili sochu Panny Marie Fatimské

Litoměřice - Poutníci z litoměřické diecéze v pátek uctili sochu Panny Marie Fatimské, dovezenou do České republiky přímo z místa zjevení v portugalském Cova d´Iria. Slavnost se konala v katedrále svatého Štěpána v Litoměřicích. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení