VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marihuana na Ústecku boduje, heroin a pervitin ustupují

Ústí nad Labem - Marihuana zahlcuje Ústecko. Zatlačuje heroin i domácí pervitin.

24.3.2009 1
SDÍLEJ:

Lipová na Ústecko, kde koncem minulého roku prováděli policisté úspěšná zásah, ve sklepení našli zahradnický poklad – zeminu určenou pro pěstování marihuany.Foto: DENÍK/ František Roček

Zaznamenali to kriminalisté, dobře to ví na dva tisíce problémových narkomanů pravidelně shánějících dávku v Ústí, v krajském městě Ústeckého kraje.
Kromě toho 10 až 15 tisíc, většinou mladých, lidí užívá drogy takzvaně víkendově. Orientují se především na marihuanu.

Ve srovnání s rokem 2000 je drogová situace o něco lepší. Ale časovanou bombou se stává na první pohled méně nebezpečná marihuana.
Podle protidrogového týmu ústecké policie v rámci kraje mají největší problémy s drogami již tradičně kolegové v Teplicích. V podstatě stejná situace jako v Ústí je také na Mostecku a Chomutovsku.

Heroin minus

Na Ústecku klesá zájem o heroin a pervitin. Ubylo drogově závislých, kteří potřebují denně více než jeden gram heroinu, snižuje se počet uživatelů pervitinu a denní dávky, které potřebují.

„Naučili se s tím žít, snížení poptávky může znamenat, že se někteří naučili užívat denně pervitin jenom za sto až dvě stě korun. Část vyrobeného pervitinu jde na vývoz, většinou do Německa,“ uvedl jeden z policejních důstojníků, který má na starosti boj s drogami na Ústecku.

Někteří narkomani přešli na náhražku drog, sice návykový, ale méně nebezpečný Subutex. Ten se stal populární v Čechách již v letech 2002 a 2003 a začal vytlačovat heroin.

Naproti tomu se zvýšila konzumace marihuany. Projevilo se to i na poklesu vařičů pervitinu na Ústecku. Vzrůstá naopak počet pěstíren marihuany.

Marihuana plus

Domácí marihuanoví zahradníci protidrogové specialisty netrápí. Pěstovaná marihuana dosahuje pouze několika procent účinné látky THC v rostlině.

Foto: Policejní sklizeň z února 2009 na Ústecku. Asi dvacet kilogramů marihuany sklidili policisté v druhé polovině února ve Stadicích. K hydroponnímu pěstování se přiznal majitel objektu a jeden jeho kamarád. Do akce jsou zapojeni samozřejmě i Vietnamci. Policie proto nevylučuje, že v případu budou obviněny ještě další osoby. Foto: Pro Deník/Policie ČR v Ústí nad Labem

Nejnebezpečnější jsou dobře organizované velkopěstírny. V rostlinách pěstovaných doslova průmyslově obsah THC dosahuje a dokonce i přesahuje 20 % v rostlině. V tomto případě jde již o drogu stejně devastující jako heroin nebo pervitin.

„Podle zkušeností našich specialistů je republika využívána jako pěstírna marihuany z důvodu benevolentního přístupu naší společnosti k této otázce a také trvalému tlaku na dekriminalizaci,“ uvedla mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová.

Velkozahradníci pěstující potají marihuanu hydroponním způsobem ve velkém získávají potřebnou techniku a hnojivo většinou z Holandska.

Tamní Vietnamci dodají techniku a čeští Vietnamci a jejich čeští pomocníci se postarají o pěstování drogového konopí.

Výsledná marihuana končí opět na trhu v Holandsku a v Německu.Vybavení jedné velké pěstírny technikou stojí necelý milion korun. Stejnou částku utrží pěstitel za první sklizeň a další dvě tři sklizně do konce roku již představují čistý zisk.

Výroba marihuany je proto velmi lukrativní. Přitom vždy dochází k utajenému napojení na elektrickou síť. Zahradník k růstu marihuany spotřebuje měsíčně elektřinu řádově za sto tisíc korun i více.

Úspěšné zásahy

Sedm velkých pěstíren zlikvidovali v ústeckém okresu policisté během roku 2008 a letos odhalili již první pěstírnu na Ústecku ve Stadicích.
Například loni v Lipové představovala pěstírna několik místností plných marihuanové džungle.

Policie za ně sklidila celkem 12 kg marihuany. Dva Vietnamci si přitom poseděli nějaký čas ve vazbě. Naopak dva muži zadržení letos ve Stadicích do vazby nešli, protože se přiznali, a s policií spolupracují na objasnění.

Pěstírna ve městě

Foto: V místnosti, kde na špinavé válendě přešpával v Lipové na Ústecku vietnamský zahradník, policisté nalezli oltářík, před kterým kromě popelu z vonných tyčinek nalezli také peníze. Oltářík hojnosti či štěstí ale Vietnamci mnoho štěstí nepřinesl. Štěstí jemu ani jeho vietnamským zaměstnavatelům nepřinesly ani sazenice konopí, které teprve čekaly na výstavbu v marihuanovém pralese. Foto: Deník/ František Roček

Nejzajímavější pěstírnou byla velkovýroba marihuany objevená v budově v ulici Elišky Krásnohorské.

Ve třech patrech místnosti místo kanceláří obsahovaly hydroponní zahradnictví. Policisté sklidili 35 kilogramů marihuany a vyslechli 12 cizinců z Vietnamu, Bulharska, Ukrajiny či Dagestánu.

Jeden podezřelý k výslechu dokonce přiletěl letecky i z Ukrajiny. Vyšetřování tohoto složitého případu stále pokračuje.

„Ačkoliv poslední dobou jsou zjišťovány pěstírny marihuany v režii Vietnamců, v Trmicích, kde jsme také loni objevili pěstírnu, šlo o české občany,“ uvedla Hyšplerová.

Asi dvacet kilogramů marihuany sklidili policisté letos v druhé polovině února ve Stadicích.

Zdejší pěstírna je příkladem česko–vietnamské kooperace, která láká české majitele objektu ke spolupráci na velmi výnosném obchodu. K hydroponnímu pěstování se přiznal majitel objektu a jeden jeho kamarád. Do akce jsou zapojeni samozřejmě i Vietnamci.

Policie proto nevylučuje, že v tomto případu ještě nebylo řečeno poslední slovo a budou obviněny ještě další osoby.

Autor: František Roček

Místo události:
24.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ústecký pohár v golfu.
11

FOTO: Ústecký pohár v golfu ani rozmary počasí nepokazily

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
7

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Severní Terasa je pod dohledem strážníků. Kontrolují restaurace i bezdomovce

Ústí nad Labem - V těchto dnech pokračují preventivně bezpečnostní akce městské policie v restauračních zařízeních v obvodu Severní Terasa, se zaměřením na podávání alkoholu osobám mladším osmnácti let a na dodržování zákazu kouření v těchto provozovnách.  

V Ústí mají pukomet! Vychová Slovan dalšího Neuvirtha?

Ústí nad Labem - V útrobách ústeckého zimního stadionu vzniklo brankářské centrum. Využívá mnoha specifických cvičení ale také pukometu.

Mladík kradl v obchodech, co mu přišlo pod ruku. Hrozí mu vězení

Ústí nad Labem - Kradl v prodejnách oblečení jídlo i cukrovinky. Škoda na odcizených věcech dosáhla zhruba 9 tisíc korun.

POVODNĚ 2002: Ježíšek dorazil na povodňové vlně. Lidé brali obchody útokem

Ústí nad Labem - Vánoční nákupní horečka uprostřed léta? Před 15 lety ji zažil Penny Market na panelovém sídlišti v ústecké čtvrti Krásném Březno. Lidé tu v obavě před blížící se povodní vzali obchod útokem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení