VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Situace na hranicích 680 dnů po vstupu do schengenského prostoru

Ústí nad Labem – Zdá se, že nastala na hranicích idyla. Jenže převaděči nezmizeli, jenom se přizpůsobili podmínkám. Vietnamci nahrazují padělky světových značek pěstírnami marihuany, falešné doklady jdou na odbyt, cizinecká policie řeší nově i neřidiče za volantem.

4.11.2009
SDÍLEJ:

Schengen - Evropa bez hranic. Foto: DENÍK/Milan Zámečník

Problémy tedy zůstávají, ač dnešní hranice je jako by bez hranic, nechtějí přes ně potají přejít stovky běženců, žádné čekání kamionů po desítky hodin u hraniční závory.

Malá statistika

„Za 680 dnů mají za sebou policisté cizinecké policie 302 odhalených trestných činů, zhruba 10 000 přestupků, 247 správních vyhoštění a bylo zadrženo 145 osob z celostátního pátrání.

Kromě toho cizinecká policie na severu Čech jenom v letošním roce odhalila celkem 114 falešných dokladů, řešila 283 cizinců v rámci readmisních dohod, provedla přes 700 policejních eskort, na pokutách vybrala zhruba 6 000 000 korun.

To je účet, který vykazuje Oblastní ředitelství cizinecké policie v Ústí nad Labem,“ uvedl Miroslav Vlach z ústecké cizinecké policie.

Normální víkend

Jaká je situace v příhraničí podle Vlacha názorně dokumentuje uplynulý víkend. „O víkendu došlo k citelnému ochlazení, cizinecké hlídky na Liberecku se však pořádně zapotily. Čtyři cizinci skončili v záchytném zařízení v Bělé–Jezové pro porušení cizineckého zákona,“ zdůraznil Vlach.

V Jablonci nad Nisou se prokazoval Ukrajinec vízovým štítkem platným pouze pro území Maďarska. V Chrastavě arogantní opilý cizinec zaměstnal na několik hodin policisty Inspektorátu cizinecké policie Liberec, kteří společně s policisty z Chrastavy řešili jeho pravou identitu. Následné otisky prstů prokázaly, že se jedná rovněž o Ukrajince, který od 20. 1. 2007 je na našem území nelegálně.

Další hlídka v Liberci předvedla na základnu cizince, který neměl žádné osobní doklady, ale do protokolu uvedl rumunské jméno. Po ověření osobních údajů v policejních evidencích a po konzultaci se zastupitelským úřadem Rumunska v Praze vedly další kroky přímo do Národní ústředny Interpolu v ČR.

Konečné slovo měly otisky prstů. Společnými silami bylo prokázáno, že se nejedná o státního příslušníka Rumunska, ale o Ukrajince, který se za něj vydával.

Dne 31. 10. v 11.00 hod. byl na parkovišti před obchodním domem Marko v Liberci kontrolován Vietnamec, který ze setkání s uniformou neměl žádnou radost. Důvod byl jednoduchý.

Cizinec byl již jednou řešen cizineckou policií, která pro porušení cizineckého zákona neměla pochopení a vystavila Asiatovi rozhodnutí o správním vyhoštění s platností do 7. 10. 2010. Protože cizinec neprojevil zájem o opuštění republiky, dokonal tak trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a zbytek svého pobytu v ČR prospí v záchytném zařízení pro cizince v Bělé–Jezové, kde vyčká na naplnění readmisní dohody.

Několik dalších cizinců bylo předvedeno na základnu k ověření platnosti pojištění a kontrolu pravosti a platnosti cestovních dokladů.

Černí řidiči

Aby byl cizinecký víkend dostatečně barevný, řešili policisté v černých kombinézách ještě standardní skutek současného uspěchaného života na severu Čech.

Trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění se dopustil třicetiletý muž, který seděl za volantem osobního vozidla tovární značky Hummer H3 v Rynolticích, přestože si byl vědom toho, že mu Okresní soud v Liberci vyslovil zákaz řízení. (ro)

Autor: František Roček

4.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Senioři z Ústí přivezli slunce do Janských Lázní.
14

FOTO: Senioři z Ústí přivezli slunce do Janských Lázní

Gigantický úlovek v podobě obřího sumce si na svůj rybářský účet připsal Ladislav Bordák.
5

FOTO: Sumec z Labe vážil více než sedmdesát kilo

Pervitin jsem dostala jako odměnu za sex, řekla zadržená družka dealera

Teplice - Milenecký pár prodával zákazníkům drogy přímo v penzionu. Hrozí jim vězení.

Opilý bezdomovec si v centru Ústí stáhl kalhoty a vulgárně pokřikoval

Ústí nad Labem - Krátce před pondělní půlnoci si hlídka strážníků městské policie všimla v Revoluční ulici před budovou dopravního podniku muže, který spal na lavičce a pod sebou měl značný nepořádek.  

Tisá slavila, popřály jí hvězdy pražské Sparty

Tisá – Exhibiční mač domácího účastníka 1.B třídy se starou gardou Sparty Praha, to byl hlavní tahák oslav 70. výročí Spartaku Tisá.

Svědectví o drogovém podsvětí připomíná džungli

Ústí nad Labem – Tři muži se od pondělí zodpovídají před ústeckým krajským soudem z pašování drog do Saska. Mají společné známé, vyšetřované nebo odsouzené za pašování drog. Proces je proto i sondou do drogové komunity na Ústecku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies