Pouze Jan Dufek byl odsouzen na 1 rok vězení s podmínkou na 2 roky, protože uvedl do funkčního stavu samopal, a ten prodal za sto deset tisíc korun.

Také neoprávněně pobíral sociální dávky. V rámci souhrnného trestu byl do trestu zahrnut i předchozí trest za krádež a neoprávněné držení platební karty.


Nové jednání

Teplický soud musí zjistit, kdy přesně došlo k hajlování. Vznikly pochybnosti, zda nebyl čin obou mladíků již promlčen. Musí opět zhodnotit důkazy. Podle odvolacího soudu je například nejasné, k čemu měly vést jako důkazy fotografie, na kterých je zachycen Dufek či Nikoluk.

Kromě toho znalecký posudek týkající se nacistické symboliky a hajlování byl pořízen před sdělením obvinění, a není proto zákonným způsobem opatřen.

Posudek ani nebylo potřeba vyžadovat, protože bylo zcela zřejmé, co znamená hajlování před nacistickou vlajkou, uvedla předsedkyně senátu Naďa Hájková.

Rozsudek je podle odvolacího soudu zcela nepřezkoumatelný, s čím souhlasí obhajoba i státní zástupce. Nesplňuje základní požadavky kladené na rozsudek.

U teplického soudu nebylo ani zohledněno, že některé znaky, které má Dufek na těle, neměl vytetované v době natočení videozáznamu.

Odvolací soud ale souhlasí s teplickým soudem, že projev sympatií s nacistickým hnutím je zřejmý, byl prokázán. Zda došlo k tomuto projevu veřejně, nebylo v rozsudku přesně dokladováno.

Původní rozsudek

Teplický soud před rokem nepotěšil šestadvacetiletého Jana Dufka, odsouzeného na rok a půl do vězení. Jeho kamarád, o půl roku starší Petr Nikoluk, měl jít do vězení na půl roku. „V Čechách se hajlovat nebude,“ dodal tehdy k rozsudku teplický soudce Miroslav Čapek.

Dufek dostal u teplického okresního soudu vyšší trest než jeho kamarád, o půl roku starší Petr Nikoluk, kterému byl vyměřen půlroční trest vězení. Dufek byl uznán vinným i z toho, že uvedl do funkčního stavu samopal, a ten prodal jednomu muži za sto deset tisíc korun. Také neoprávněně několik měsíců pobíral sociální dávky.

K soudu došlo proto, že oba mladíci o prázdninách někdy v létě 2004 či 2005 se nechali v restauraci Cobra v Duchcově natočit na videokameru při hajlování. Nahrávka se později objevila na internetu na stránkách www.antifa.cz.

U soudu videonahrávka byla promítnuta a bylo zcela evidentní, že mladíci tehdy tancovali do půl těla nazí a zvedali pravici vzhůru s výkřiky „Sieg Heil“ a „Ein Führer“.

V baru byla také pověšená válečná vlajka s nacistickými symboly. Dufek prý nevěděl o tom, že nějaké video bylo natáčeno a k hajlování pouze uvedl, že si na událost příliš nepamatuje, protože byl opilý, a dodal, že hajlování nemělo znamenat propagaci nacismu. Také Nikoluk uvedl, že k tomu došlo v opilosti. Oba obžalovaní se shodli, že videozáznam se neměl dostat na veřejnost. Byla to prostě soukromá oslava.

Mladí muži se u teplického soudu spíše cítili dotčeni tím, že jim někdo vyčítá zájem o historické zbraně a uniformy. U odvolacího soudu včera oba uvedli, že „toho“ litují a zdůraznili, že nejsou sympatizanty žádného zakázaného hnutí.

Senát odvolacího soudu i státní zástupce se shodli, že není zcela jasně zjištěno, kdy k hajlování došlo. Může se tedy stát, že jednání mohlo být již promlčeno, když začalo vyšetřování. Někteří svědci hovoří, že k hajlovaní na oslavě mohlo dojít v letech 2002 nebo 2003. Jeden z obžalovaných mluvil o tom, že možná v roce 2004 nebo 2005. K natočení videozáznamu došlo „možná před šesti či sedmi lety“, uváděli svědci…

Senát odvolacího soudu i státní zástupce se shodli také na tom, že policie v přípravném řízení neodvedla nejlepší práci, nebyl dostatek důkazů a teplický soud se s tímto stavem musel vyrovnat.

Obhájce Nikoluka u odvolacího soudu uvedl, že v odůvodnění rozsudku teplického okresního soudu je napsáno, že přitěžující pro Nikoluka je, že se činu dopustil jako voják z povolání.

„Jenže Nikoluk nikdy vojákem z povolání nebyl a nebyl ani na vojně,“ uvedl obhájce. Pasáž o vojákovi z povolání zůstala v odůvodnění asi omylem, protože soudce asi využil v odůvodnění část textu, který použil v jiném případu. Předtím za hajlování pod vlajkou nacistického Německa s hákovým křížem teplický okresní soud odsoudil loni 19. května tři obviněné. Dva z nich patřili mezi vojáky české armády s posádkou v Žatci.

Nevědí, co činí

Podle politologa Zdeňka Zbořila, který se zabýval jako soudní znalec projednávaným incidentem, většina lidí, kteří jsou vyšetřování pro podporu hnutí, která jsou v rozporu se zákonem, například v rámci propagace nacismu, více méně nevědí, co činí.

Líbí se jim určité uniformy, symboly, opičí se po této symbolice, ale vůbec nechápou, jak zrůdnou ideologii reprezentovali lidé ve fešáckých uniformách, např. SS.

Podle bývalého senátora Jaroslava Doubravy, starosty Telnice, by měla být uzákoněna povinnost u těchto odsouzených osob, aby se povinně seznámily s místy, jako jsou koncentrační tábory a popraviště, reprezentující „ducha“ nacismu daleko více než parádní uniformy.

Zbořil hovoří o naivismu osob, která se projevuje především u mladých mužů. Ženy jsou racionálněji zaměřeny a v hnutích tohoto typu se prakticky nevyskytují.

V souvislosti s projednávaným případem například Zbořil identifikoval Dufkova tetování na těle a jedno z nich určil jednoznačně jako portrét Adolfa Hitlera, na těle mladíka našel také říšskou orlici s hákovým křížem a dubovými ratolestmi.