VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řešení přestupků není jednoduché

Ústí nad Labem - V článku „Příběh o tom, jak se z pokuty může stát velmi složitý hlavolam“ jsme uvedli, mimo jiné, že řidič by měl při přestupkovém řízení pečlivě zvažovat, zda pokutu zaplatí na místě, nebo podstoupí správní řízení.

14.12.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

K tomu lze dodat, že řidiči obvykle argumentují, když později nesouhlasí s pokutou, kterou zaplatili, že jednali pod stresem a autoritou uniformy. Dále uvádějí, že nevěděli, že mohou blokovou pokutu odmítnout a trvat na projednání věci ve správním řízení.

Časté je i tvrzení, že policista „hrozil“ správním řízením, pokud blokovou pokutu odmítnou apod.

Malá informovanost

V oblasti dopravy a dopravních přestupků ombudsman - ochránce opakovaně řeší námitky proti uložené blokové pokutě s odvoláním na nesprávně posouzený skutkový stav.

Tento problém souvisí s nedostatečnou informovaností řidičů o tom, že v případě pochybností mohou s uložením blokové pokuty nesouhlasit a nechat věc projednat ve správním řízení.

Nedostatečná informovanost stojí i za problémem řidičů, kteří po uplynutí zákazu řízení si oddechnou a začnou řídit, aniž by věděli, že musí nejprve žádat o vrácení řidičského oprávnění.

Ombudsman k této problematice uvedl: „Bez ohledu na okolnosti, pokud řidič s uložením pokuty souhlasí, vzdává se tím nejen práva na odvolání, ale i na správní řízení, případně i na správní žalobu. Podpisem blokové pokuty totiž řidič stvrzuje, že souhlasí s tím, že skutkový stav byl policistou zjištěn řádně a správně, souhlasí se svým zaviněním i s výší ukládané pokuty.

I kdyby se řidiči podařilo vyvolat přezkumné řízení, zkoumala by se v něm pouze zákonnost postupu policisty, nikoli skutkový stav.

Ochránce zdůrazňuje, že postup policisty by se bral při stížnosti jako správně zjištěný, protože s ním řidič souhlasil.

Typický příklad

Nejčastěji se na ochránce obracejí řidiči, které policie zastavila - nebyli za jízdy připoutáni bezpečnostními pásy.

Řidiči namítali, že tuto povinnost nemají, protože jsou držiteli lékařského potvrzení o nemožnosti připoutat se ze zdravotních důvodů. Potvrzení však neměli u sebe, při kontrole ho proto nepředložili a svým podpisem na blokové pokutě naopak souhlasili, že se dopustili přestupku jízdy bez připoutání a jsou ochotni pokutu zaplatit.

Pokud by s blokovou pokutou nesouhlasili, ve správním řízení mohli lékařské potvrzení předložit. Jenže zaplacením pokuty o tuto možnost přišli.

Autor: František Roček

14.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Peníze. Ilustrační foto.
15

Minimální mzda se od ledna zvýší na 12 200 korun

Tisíce návštěvníku zaplavilo Úštěcký letní jarmark. Na jubilejní 20. ročník dorazil i císař a král Karel IV. se svojí družinou.
49

Foto: Na historický jarmark do Úštěka přišly tisíce lidí

Policie žádá o pomoc veřejnost při objasnění dopravní nehody

Ústecko . Dne 2. června v době od 15 do 15.05 hodin se v ústecké ulici Pražská ve směru z centra Ústí nad Labem na Lovosice, za světelnou křižovatkou a železničním přejezdem pod Větruší do sebe narazila dvě osobní auta Škoda Superb šedé pastelové barvy (stříbrné barvy) a Peugeot 107 šedé barvy.

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

Velké Březno oslaví 850 let. Obec hledá účastníky velkého průvodu

Velké Březno - Blíží se oslavy 850 let od založení obce Velké Březno. Průvod historických postav proběhne 30. září.

Obyvatelé Střekova přirovnávají zápach ze Setuzy ke zdechlině

Střekov - Jako když se vypouští žumpa nebo hnije mršina. Tak popisují obyvatelé Střekova zápach, který se několikrát do roka line z areálu bývalé Setuzy v Ústí nad Labem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení