VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odvolací soud mladíkům trest za loňské přepadení nesnížil

Ústí nad Labem - Tomáš Balog a David Tokar (oba narození 1985) drželi mladíka za ruce, aby ho mohla v klidu prošacovat Marcela Tokarová (1975) a ukrást mu, co měl po kapsách. Potom dostal okradený mladík ránu pěstí a tyčí po hlavě.

26.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Martin Divíšek

Proto Tomáš Balog a David Tokar jdou kvůli loupeži za mříže. Jejich spolupracovnice Marcela Tokarová byla vyloučena do samotného projednávání. Balog byl odsouzen ke čtyřem letům vězení a Tokar k pěti letům vězení.

Nabídla sex

K loupeži došlo 27.3.2011, kolem 1.05 hodin v Chomutově. Tokarová nabídla procházejícímu Petrovi (1990) sexuální služby. Když nabídku odmítl, optala se ho, zda má peníze. Řekl, že nemá.

V té chvíli se objevili na scéně Balog a Tokar. Každý jej chytil za jednu ruku a Tokarová pilně prohledala oděv přepadeného a ukradla mobil, cigarety značky Sparta a zapalovač.

Potom jako prémii Tokar uhodil přepadeného mladíka jen tak bez důvodu pěstí do obličeje, až přepadený upadl na zem, a Balog jej tyčí udeřil do čela a do lokte levé ruky.

Odvolání

Proti rozsudku podali oba obžalovaní odvolání. Balog vehementně chtěl úplné osvobození, Tokar byl rozumnější, chtěl jenom snížení trestu.

Balog totiž nikoho nepřepadl a přepadený mladík neví kloudně, co říká. Tokar jenom považoval trest za nepřiměřeně přísný. Pokud by měl nyní uložený trest vykonat, tak spolu s trestem mu již dříve uloženým v lednu 2011 rozsudkem Okresního soudu v Chomutově. Dohromady by měl před sebou devítiletý trest vězení.

To přišlo Tokarovi líto, tvrdil, že by tím přišel o velkou část dětství svých potomků. Navíc jeho zdravotní stav není dobrý, léčí se pro myeloidní leukémii, a je pro něho naprosto zásadní kvalitní lékařská péče. Navíc intenzita útoku, kterou při páchání skutku užil, nebyla nijak výrazná. Vždyť přepadený mladík si dokonce ani nepamatoval, do jaké části obličeje ho udeřil. Přitom ho k tomu vyhecovala Tokarová. Odvolací soud by mu mohl proto dát menší trest.

Jenže ústecký odvolací soud jejich odvolání zamítl. Oba, i s Tokarovou, byli zadrženi společně, Tokarová měla u sebe prokazatelně věci oloupeného mladíka. Odvolací soud ve svém rozhodování odkázal na velmi podrobné, výstižné a přesné odůvodnění rozsudku soudu prvního stupně v Chomutově.

Nepoučitelní

V případě obžalovaného Baloga loupeže se dopustil, ač byl již šestkrát odsouzen. K útoku došlo ve zkušební době podmíněného odsouzení z rozsudku Okresního soudu v Chomutově z roku 2009. Tehdy byl Balog odsouzen také za loupež.

Tokar byl vícenásobně trestán, ale lze přihlížet jenom k posledním čtyřem odsouzením. Přitom se loupeže dopustil jenom dva měsíce poté, co byl odsouzen za podobný útok. „Tato okolnost svědčí o značné odhodlanosti obžalovaného, i přes jeho zjevně vážný zdravotní stav, páchat trestnou činnost, a pokud mu byl uložen trest ve výměře pohybující se ještě v dolní polovině zákonné trestní sazby, nelze jej v žádném případě považovat za trest, který by byl nepřiměřeně přísný," uvedl ústecký krajský soud při zamítnutí odvolání.

Skepse

Podle ústeckého policejního psychologa Josefa Kováříka největším problémem justice a navazujícího vězeňského režimu je, že pro lidi tohoto typu alternativní tresty, podmínečné tresty, nebo propuštění na svobodu na podmínku po odpykání části trestu, se míjejí účinkem.

„Znají velmi dobře svá práva, vůbec si neuvědomují, že by měli mít nějaké povinnosti. Loupež či krádež je pro ně všední záležitostí. Prostě potřebují peníze, tak si je vezmou.

Vězením jenom procházejí, berou to jako nucenou přestávku v jejich tzv. všedním životě. Pro společnost je jediné řešení jejich co nejdelší odloučení od společnosti ve vězení. Jejich převýchova je prakticky nemožná," zdůraznil Kovářík.

Proto se policisté i právníci děsí toho, že je uvažováno o propouštění částí odsouzených z vězení, aby došlo ke snížení počtu osob ve vězení. Znamenalo by to úsporu v režii vězeňské služby. Ale úspora by byla nulová, protože tito lidé by měli možnost opět působit lidem škody.

Vždyť jenom loni škody způsobené trestnou činností dosáhly v ústeckém okresu 435 934 000 korun a v chomutovském okresu 361 212 000 korun. Podmínečné tresty, propuštění podmínečné z věznice po odpykání části trestu, mají smysl jenom u toho, kdo je odsouzen jednou, dvakrát.

Takový člověk se ještě může vzpamatovat a začít žít všedním životem jako my ostatní. Psycholog Kovářík má pravdu, u ostatních se jejich podmínečné propuštění občanské společnosti většinou jenom vymstí," uvedl ústecký senátor Jaroslav Doubrava.

Autor: František Roček

26.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pomalu ale jistě. Ceny pohonných hmot pozvolna klesají

Útočníci Elby DDM Ústí Lukáš Soukup (vpravo) a Jan Langthaler se radují z branky.

Senzace! Elba skončila třetí a v play off jde na Plzeň

Brná je ve formě, uspěla i na půdě Vilémova

Brná – Osm bodů z devíti možných. Lepší start do jarní části krajského přeboru si fotbalisté Brné snad ani nemohli přát. Tým, který po první polovině sezony leckdo odepisoval, dokonale plní své záchranářské práce. Po třetí výhře za sebou už je třináctý v tabulce.

Statik rozhodl. Na Bílinu se letos z radniční věže nepodíváme

Bílina – Turisté se letos v Bílině nepodívají na město z věže radnice. Vedení města na věž zakázalo vstup a to kvůli bezpečnosti. Ochoz na vrcholu potřebuje opravit, což také potvrdil posudek statika.

FOTO: Nočníky z Dubí zdobil Troška, Pecková i Genzer. Pro nedonošená miminka

Dubí - Třicet známých osobností se zapojilo do zkrášlování bílých porcelánových nočníků, vyrobených v dubské porcelánce. Výtěžek z jejich dražby, která se uskuteční 27. března v Paláci Žofín v Praze, je určený Nadačnímu fondu pro předčasně narozené děti.

FOTO: Ronyho jako štěně vyhodili, teď pomáhá nemocným lidem

Ústecký kraj – Z nechtěné chlupaté kuličky vděčným a laskavým psem. Když byl Rony ještě štěně, skončil v útulku. Dnes se lidem, kteří se ho ujali, odvděčuje svou schopností pomáhat ostatním.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies