VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomoc zadluženým lidem má někdy příchuť podvodu

Ústí nad Labem - Zadlužení lidé upadají mnohdy do další pasti, když si nechávají za nemalé peníze, třeba i za 10 000 Kč, zpracovat návrh na insolvenci od nezkušených laiků.

5.6.2016
SDÍLEJ:

Krajský soud v Ústí nad Labem.Foto: DENÍK/František Roček

Ti nabízejí své podivné služby i na internetu. Hrozí velké nebezpečí, že sepíší návrh chybně.

NEZKUŠENÍ LAICI ZPŮSOBÍ VÁŽNÉ ŠKODY

Podle zkušeností krajského soudu dlužník se poté diví, že mu není povoleno či schváleno oddlužení a skončí v konkurzu, čímž se jeho situace v žádném případě nezlepší. Narůstají dále úroky a zpeněžuje se všechen majetek jako v exekuci. Není nakonec osvobozen od dluhů a musel by absolvovat insolvenci znovu, pokud prokáže svůj poctivý záměr.

„Mnohdy přitom tito sepisovatelé vzbudí v lidech neoprávněné naděje, že zbavit se dluhů bude lehké, že nebude prodán jejich majetek, na němž vázne zástava pro banku. Dlužníci přitom vydají ve své zoufalé situaci rádoby odborníkům zbytečně tisíce korun," upozorňuje Jaroslava Mištová, místopředsedkyně krajského soudu.

Přitom téměř v každém okrese existují bezplatné poradny, kde sepisují návrhy odborníci.

Novela zákona má tomu zabránit. Insolvenční návrhy budou moci sepisovat osoby k tomu oprávněné, tedy mj. advokáti, insolventní správci, pracovníci oficiálních bezplatných poraden, tedy osoby, které budou mít akreditaci od Ministerstva spravedlnosti ČR. Novela vstoupí v platnost od 1. ledna 2017.

INFOCENTRUM KRAJSKÉHO SOUDU

Od dubna letošního roku se snaží Krajský soud v Ústí nad Labem pomoci dlužníkům zřízením „Informačního centra pro insolvenční oddělení Krajského soudu v Ústí nad Labem". Tím se zjednoduší pro občany i dlužníky administrativní zátěž spojená s insolvenčním řízením.

Nejedná se však o sepisování návrhů, ani jiných podání. Jedná se o informační služby.

Infocentrum funguje v budově Krajského soudu v Ústí n. L. na Střekově, v kanceláři č. 3 v přízemí soudu, první dveře vlevo od vchodu. Je v provozu každý den od 8. 30. do 11. hodin. Následuje půlhodinová přestávka a dále je otevřeno od 11.30 do 16. hodin.

Pouze v pátek končí provoz infocentra ve 14.30 hod. Poslední klient bude obsloužen 15 minut před koncem, upozorňuje Mištová.

Autor: František Roček

5.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
10

Seniorům a dětem se sníží limity pro doplatky za léky

Při povodních se utrhlo pět lodí. Dvě z nich museli pyrotechnici  odstřelit. Na snímku je jedno z plavidel, které se zaseklo o pilíř Nového mostu v Děčíně. Jeho vrak po odstřelu 		nedostal z vody ani vyprošťovací tank a bylo nutné jej rozřezat.
4

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

FOTO: Ústecký pohár v golfu ani rozmary počasí nepokazily

Ústí nad Labem - Kdo nikdy nehrál golf, asi bude protestovat, ale po dešti to není procházka lázeňským parkem. Ústecké hřiště je značně členité, každý hráč musí ujít cca pět kilometrů, ne všichni měli desítku kovových holí na kolečkách

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Ústecký kraj, ČR - Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát ve středu schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Severní Terasa je pod dohledem strážníků. Kontrolují restaurace i bezdomovce

Ústí nad Labem - V těchto dnech pokračují preventivně bezpečnostní akce městské policie v restauračních zařízeních v obvodu Severní Terasa, se zaměřením na podávání alkoholu osobám mladším osmnácti let a na dodržování zákazu kouření v těchto provozovnách.  

V Ústí mají pukomet! Vychová Slovan dalšího Neuvirtha?

Ústí nad Labem - V útrobách ústeckého zimního stadionu vzniklo brankářské centrum. Využívá mnoha specifických cvičení ale také pukometu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení