VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svědectví o drogovém podsvětí připomíná džungli

Ústí nad Labem – Tři muži se od pondělí zodpovídají před ústeckým krajským soudem z pašování drog do Saska. Mají společné známé, vyšetřované nebo odsouzené za pašování drog. Proces je proto i sondou do drogové komunity na Ústecku.

27.6.2017
SDÍLEJ:

Tři muži z Ústecka, kteří obchodovali s drogami, stanuli v pondělí před ústeckým krajským soudem.Foto: Deník/Karel Pech

„Zatkli mě sice ve Vídni v hotelu, ale později mě pustili," vzpomínal u ústeckého krajského soudu Tomáš Moravec, jeden ze tří obžalovaných.

NACHYTAL SE NA VOLAVKU

Moravec jel do Rakouska se svým 65letým známým. Seniora v roce 2013 ve Vídni zatkla policie, když předával volavce - policejnímu agentovi 1,4 kilogramu kokainu. Policejní vyšetřování proti Moravcovi bylo ve Vídni zastaveno. Policie mu neprokázala spojitost s dovozem kokainu. Jeho starší spolujezdec se ve vazbě o několik týdnů později oběsil.

Podle Moravce šlo jenom o shodu náhod, že cestoval autem s dealerem drog. On jel do Vídně na výlet za blízkým příbuzným.

Další obviněný Jan Komárek měl podle obžaloby společně s Němcem Helge Warkowem od roku 2010 do 2012 ve Varvažově a v Chlumci na Ústecku kupovat drogy od Petra Kelemena. Měli nakoupit pervitin o celkové váze nejméně 400 gramů.

Petra Kelemena odsoudil v roce 2014 ústecký krajský soud na 11 let do vězení, ale předtím již v roce 2003 byl odsouzen stejným soudem za obchodování s drogami spolu s několika komplici. Kelemen byl v roce 2003 odsouzen na 6,5 roku, protože s komplicem prodal přes 4 kila heroinu.

Oba mohli jít do vězení na delší dobu, ale nepodařilo se prokázat, jaký měli zisk z prodeje drog. Kelemen měl mít údajně dříve klíče od Komárkovy garáže, kde skladoval laboratorní sklo.

Na propojenost drogové komunity doplatil třetí obviněný v procesu. Kazima Ramadani dohnala k soudu náhoda. Policisté odposlouchávali na dvě desítky osob. Proto se dozvěděli, že Komárek zná i Ramadani.

Údajně Makedonec Ramadani Komárkovi nabídnul ke koupi 5 kilo efedrinu, ale Komárkovi stačil tehdy kilogram za 7 500 euro. Když Ramadani drogu dodal, musel peníze nakonec vrátit, protože Komárkovi přiznal, že mu neprodal efedrin, ale jen mořskou sůl.

DOSTALA HO ŠKOLÁCKÁ CHYBA

Na stopu Ramadaniho přivedl policisty spolupracující obžalovaný Komárek. Ze samotného telefonického rozhovoru nic kompromitujícího policisté údajně nezjistili. Přesto byl telefonát pro Ramadaniho asi osudným.

„Dostala ho školácká chyba. Stačí říci do telefonu jenom maličkost. Dokonce jenom stačí zvednout telefon, a policisté zjistí, že se aktuálně znáte se sledovanou osobou, a už je tu souvislost, po které pátrají. V tomto případě stačilo zatlačit na Komárka, a ten promluvil," řekl pro Deník znalec ústecké drogové scény, který si nepřál být jmenován.

„Ale Ramadani nepatřil do drogové distribuční skupiny kolem Komárka. Náhodou se dostal do hledáčku policie kvůli drobnému kontaktu s Komárkem," dodal znalec.

V Makedoncově bytě pak policie nalezla pervitin, kokain i zbraně s náboji. Ramadani ale u soudu jakoukoliv spojitost s drogami odmítl. „Ani zbraň ani drogy jsem nikdy neviděl. Nemám s tím nic společného. Nevím, kdo je tam dal," prohlásil v úterý před ústeckým trestním senátem.

Podle státního zástupce Ramadani nebyl součástí organizované skupiny. „Pouze" Makedonce obžaloval z přechovávání drogy ve velkém rozsahu se sazbou 8 až 12 let vězení. V kauze představoval jakýsi vedlejší úlovek.

Ostatním obžalovaným kvůli distribuci drog ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech hrozí 10 až 18 let. Komárek jako spolupracující obžalovaný dostane mírnější trest, ale jenom pokud bude prokázáno, že jeho informace byly pravdivé.

ÚSTECKÁ DROGOVÁ GALÉRKA

„V podstatě je obvinění proti mému klientovi postavené jenom na výpovědi Komárka. Tu Moravec označil jako nepravdivou," upozornil advokát Petr Prágl zastupující obžalovaného Moravce.

Proces bude pokračovat i dále. „Budeme pokračovat ve výsleších, pravděpodobně uskutečníme videokonferenci se svědky, kteří byli obžalováni v Německu," řekl předseda trestního senátu Roman Felzmann.

Podle znalce ústecké drogové scény je soud v obtížné situaci. „Prakticky všichni potenciální svědci jsou nějakým způsobem součástí drogové galérky. Neřeknou nic, co by jim mohlo uškodit. Komárek uvedl, že o jeho obchodech věděla i jeho přítelkyně. Potom to tvrzení zase odvolal. I to jistě vzbuzuje pochybnosti," doplnil znalec.

Autor: František Roček

27.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Od začátku tohoto týdne mohou návštěvníci ústecké zoologické zahrady vidět nově samici aligátora, která se jmenuje Adéla.

Po téměř čtyřech letech je Adéla venku. Samička aligátora zatím musí být sama

Pohled z kampusu do prostoru bývalé porodnice. V pozadí chemička.
7

Chemičce vadí nová budova univerzity. Brání se u soudu

Policie pohřešuje Stanislava Pospíšila z Lovosic, neviděli jste ho?

Ústecký kraj – Policie pohřešuje 53letého Stanislava Pospíšila. Odešel v pondělí 24. července večer ze svého bydliště v Lovosicích a dosud se nevrátil, ani o sobě nepodal zprávu.

Na Spálence začala oprava vodovodního přivaděče

Klíše - Severočeská vodárenská společnost (SVS) zahajuje v Ústí další plánovanou investiční akci roku 2017.

Rodičům opět hrozí trest za to, že neposílali syna do školy

Ústecko - Rodiče desetiletého syna nedbají o jeho školní docházku. Jako žák základní školy ve školním roce 2016/2017 od ledna do konce května zameškal 155 neomluvených hodin.

V rumburské nemocnici hořelo, třicet pacientů bylo evakuováno

Rumburk - Přibližně tři desítky pacientů bylo nutné ve středu večer nutné evakuovat v rumburské nemocnici, z toho velká část z nich byla upoutána na lůžko. Na jednom z pokojů totiž začalo hořet.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení