VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V občanském průkazu najdete i slova hymny

Ústí nad Labem - Odbor kriminalistické techniky a expertiz (OKTE) Policie ČR Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje disponuje řadou znalců v nejrůznějších oborech.

17.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Padělky tu odhaluje pracoviště expertizy dokladů a písemností.

Jak odhalit falzifikát?

Vyrobit padělek cestovního pasu, vysvědčení, občanského či technického průkazu či doklad o nějaké transakci obvykle znamená, že text s typickými grafickými prvky přenesete pomocí nějakého technického zařízení na papír nebo plast.

Ale různorodost těchto materiálů je pro padělatele past. Existují stovky výrobců papíru, inkoustů, razítek, tužek a per. Stopy od razítka, sešívačky, z tiskárny počítače jsou vždy jedinečné.

Pokud u čtyřstránkového dokumentu vyměníte jednu stranu za jinou, znalec bude zkoumat list papíru, zda je totožný s ostatními listy v dokumentu, zda tisk všech čtyř listů navazuje, nebo byl jeden list vytištěn později nebo na jiné tiskárně.

Také lze odhalit, zda byl dokument sešit tj. zkompletován jednou či dvakrát po sobě apod.

Makro/mikroskop

U expertizy dokladů a písemností hledí znalec na dokument přes přístroj, který my laici nazýváme mikroskop, ale pro něho to je makroskop. Poskytuje zvětšení, které je menší než u mikroskopu, ale pro pátrání po identitě dokumentů a dokladů je vhodné.

Důležitou pomůckou je vzor pravého dokumentu, dokladu, diplomu, ceniny. Pro falšování 30 let starého vysvědčení už dnes těžko najdete vhodný tiskopis.

Dnešní tiskopisy vysvědčení lze obstarat naopak poměrně lehce. Srovnávání s originálem pro znalce znamená, že musí porovnat všechny ochranné prvky.

Všední firemní dokument obsahuje grafické symboly firmy, určitý grafický standard, typické razítko.

Ceninové a speciální papíry jsou nákladnější, objevují se vodoznaky, speciální vlákna nahodile rozložené v papíru, střídají se slabší a silnější vrstvy papíru, takže proti světlu vidíte v papíru znaky, které jinak nejsou viditelné. Čím je doklad cennější, tím více vrstev má.

V občanském průkazu pod makroskopem například najdete i slova české hymny.

Tisk zanechá stopy

Důležitým vodítkem je i tisk. Existuje řada tiskových technik. Například tisk z výšky, metoda tisku použitá poprvé Gutenbergem pro tisk první knihy, promáčkne písmeno do papíru.

Tisk z hloubky znamená, že znalec vidí pod mikroskopem inkoust vytvářející doslova kopečky barvy.

Existují ještě další techniky, kromě toho známe laserové a inkoustové tiskárny či termotisk atp.

Každý tisk zanechává specifické stopy, které znalec může sledovat.

A protože ne všechny tiskařské stroje jsou dokonalé, i nedokonalost tisku představuje specifický znak. Je jím dokonce i specifické opotřebení každé tiskárny, každého tiskařského stroje.

Pokud si doma budete na barevné tiskárně vyrábět peníze a přebytečný papír odstřihovat, pak vězte, že i trhy a řezy v papíru jsou také jedinečnými stopami.

Pokud jde například o cestovní pas, důležité je všímat si i takových detailů jako způsob šití knížečky cestovního pasu.

Ochranný hologram

Znalec, který ročně přezkoumá několik set dokumentů, říká, že autentičnost jakéhokoliv dokumentu je závislá na tom, kolik peněz výrobce vloží do jeho ochrany.

U dokladů se setkává s několika tiskařskými technikami, se speciálním papírem, s jištěním papíru speciálními prvky, k dispozici jsou optické proměny barvy, včetně klopných efektů.

U bankovek jsou i soutiskové značky část značky je vidět z jedné strany, část z druhé, teprve když se bankovka dá proti světlu, je značka vidět kompletní.

Na vrcholu stojí ovšem hologram. V hologramu je obrovské množství informací. Představte si třeba holografickou přelepku ve tvaru mapy České republiky o rozměrech jen o něco větší než krabička sirek.

Hlavní město Praha má na této přelepce rozměry pouhých 1,3 x 0,8 mm.

A co na tomto hologramu uvidíte pod makroskopem? I názvy jednotlivých ulic Prahy!

Chyby v dokladech? Možná záměr

Zkoumali jste důkladně cizojazyčné texty například ve svém pase, v mezinárodním řidičáku atd.? A našli jste drobné odchylky od pravopisu? Tato chyba mohla být záměrná.

Opět jako netradiční identifikační prvek určité série. Kdyby ji padělatel opravil, mohl by se rychle napálit. Vám rozhodně doporučujeme, když vám stát nebo škola vystaví nějaký doklad, zkontrolujte si všechna data.

Do ústecké laboratoře například přišel řidičský průkaz zadržený českému občanovi v Severním Irsku. Vypadal jako pravý, jenže byl vystavený v osmdesátých letech, kdy takový doklad ani Česká republika ještě neexistovaly.

Pro laboratoř to byl oříšek. Nakonec se ukázalo, že je skutečně pravý. Nějaký úředník jenom chybně napsal datum.

Autor: František Roček

17.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výherní automaty. Ilustrační foto.

Nelegální hazard bují v ústeckých hernách. Celníci zabavili nepovolené automaty

Ústí nad Labem - Prostějov.
9

Ústí si zadělalo na malér. Musíme se sebrat, burcuje Šteffel

Malečov jsme podcenili, uznal trenér Chabařovic

Ústecko – Fotbalisté Chabařovic vybojovali v Okresním přeboru výhru s pořadovým číslem třináct. V úvodním kole jarní části se doma nadřeli s Malečovem 3:2, když o výhře rozhodli až v 90. minutě!

Dělat romský ples je těžké, lidé mají předsudky

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Již 4. romský ples hostí v pátek 31. března od 19.30 Dům kultury v Ústí. Pořádají ho Petr Horáček a Jan Cibrík, výtěžek dostane Dětský domov v Tisé.

Řidiči autobusů mají termín stávky. Odbory rozhodly o 6. dubnu

Ústecký kraj, ČR - Stávka řidičů linkových autobusů kvůli nízkým mzdám se uskuteční 6. dubna. Odbory ji plánují jako celorepublikový protest od 00:00 do 24:00. Novinářům to po dnešním jednání předsednictva Odborového svazu dopravy řekl předseda svazu Luboš Pomajbík. Vedení odborů zároveň vyzvalo šoféry k masivní účasti na stávce.

Agresivní narkoman řádil jako černá ruka. Skončil na detoxu

Ústí nad Labem - Agresivní narkoman řádil v centru města v úterý pozdě večer. Nejprve fyzicky napadl kolemjdoucí ženu a poté nasedl do trolejbusu číslo padesát jedna, kterým odjel směrem na Severní Terasu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies