VYBRAT REGION
Zavřít mapu

100 problémů - 100 příležitostí: Snad se další lidé postupně „nakazí"

Toto je vykořeněný kraj a v tom je příčina mnoha problémů. Když se podívám na naši ves, tak ta byla německá. Lidé zde žili po staletí a tohle místo měli rádi. Paní doktorová, paní učitelová a paní starostová soutěžily mezi sebou, kdo bude mít krásnější macešky, protože jenom ty nejkrásnější mohly být dány k onomu křížku.

2.8.2012
SDÍLEJ:

Jitka Tůmová.Foto: archiv

A pak tito lidé museli odejít. Člověk rozumí, proč to tak muselo být, ale tím pádem my jsme ztratili obrovské bohatství.

Teď tu ztrátu těžko doháníme. Nedávno nás nazvali v novinách zapadlými vlastenci, ale my jsme spíš patrioti a máme ten kraj, to místo rádi. Často se mne lidé ptají, ty jsi věřící, když opravuješ pořád nějaké křížky a já jsem byla v našem kostele asi čtyřikrát, ale vnímám krásu těch věcí jako krajinotvorných prvků. A je jedno, zda je to křížek nebo nějaký památník. Snažíme se tím zkulturňovat lidi okolo sebe, ale i nás samotné. A já věřím tomu, že se další lidé postupně nakazí.

V poslední době se na nás obrátilo několik lidí, kteří se rozhodli založit občanské sdružení a potřebovali poradit, co a jak udělat. Vlastně na těch svých vsích, jako jsou Jetřichovice, zakládají okrašlovací spolky v podobném duchu, jako fungujeme my. A já mám pocit, že si takto lidé našli cestu, jak se realizovat a přitom se vyhnout té radnici. Vytvářejí vlastně takovou protiváhu samosprávě v tom duchu, chceme tady v našem místě něco dělat, chceme být aktivní a buď nás v tom starosto podpoříš, a pokud ne, tak my si to uděláme sami. Ten rozvoj občanské společnosti je cítit.

Jitka Tůmová. Zakladatelka Občanského sdružení pod Studencem, které léta pomáhá v oblasti Českokamenicka obnovovat přetrhané kořeny místní komunity.

O projektu: „100 problémů - 100 příležitostí pro ústecký region" realizuje Ústecká komunitní nadace, která již téměř 20 let podporuje místní neziskový sektor. Jeho smyslem je poskytnout unikátní pohled na stěžejní problémy regionu. Proto zástupci nadace povedou postupně rozhovory se stovkou významných představitelů společenského, kulturního, ekonomického a politického života v okresech Děčín, Litoměřice, Teplice a Ústí nad Labem.

Autor: Redakce

2.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hasiči z Varnsdorfu se připravují na světové hry.
7

FOTO: Jedeme si pro medaile, říkají hasiči mířící na světové hry do Los Angeles

Hospůdky 2017
55

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

Katedra výtvarné kultury pořádá Letní školu

Ústí nad Labem - Vzdělávací, poznávací i zážitkovou letní školu chystá na 24.  28. července na ústecké univerzitě její Katedra výtvarné kultury pro učitelky i učitele výtvarné výchovy všech stupňů škol a ZUŠ.

Sestřičky dostanou přidáno, v kraji jich je pekelně málo

Ústecký kraj - Téměř dvěma tisícovkám zaměstnanců Krajské zdravotní se zvýší plat. 

Během dne hrozí silné bouřky, výstraha platí do půlnoci

Meteorologové vydali varování před bouřkami. Čechy by měly zasáhnout dnes mezi 11:00 a 23:00, na Moravě platí výstraha od 14:00 do půlnoci.

V Ústí začne fungovat poradna pro závislé na návykových látkách

Ústí nad Labem - V pondělí se uskuteční v ústeckém klubu DRUG-OUT den otevřených dveří Krajské adiktologické ambulance a poradně pro děti a dorost.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení