Tato onemocnění mohou mít různé příčiny a patří mezi ně například exhalace, solení chodníků v zimním období, změny vlhkosti půdy, neodborná údržba či škůdci importovaní z ciziny společně s dovezenými semenáčky.

Podle Marka Hanuše z Fakulty životního prostředí je někdy obtížné příčinu onemocnění určit. „Komplex poškození je velmi široký a ani vědci v tom nemají úplně jasno. Například lípy plstnaté, čili stříbrné, začaly odumírat díky opakovanému solení chodníků v zimě,“ vysvětloval Hanuš.

Ani dovážení dřevin z jiných oblastí nemusí být vždy kladem. „Například v minulosti k nám byly dovezeny platany z maďarské Šoproně, už v tu dobu napadené houbou rodu Apiognomia,“ pokračoval Hanuš a dodal, že od té doby patří tato houba i mezi škůdce ústecké. „Přízemní ozón z výfukových plynů leptá dýchací orgány listů,“ říká Marian Páleník z Přátel přírody. „Stromy se pak vlastně dusí. Tím jsou oslabeny a dříve nebo později je napadnou houby a díky tomu hnijí.“

„Exhaláty obecně škodí, ale pokud bychom to chtěli vědět úplně přesně, museli bychom nabrat vzorky a poslat je třeba do Výzkumného ústavu Sylva Tarouccy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích, nebo do Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti ve Strnadech“ řekl Hanuš.

Druhou příčinou odumírání městských stromů mohou být nevhodné zásahy, kdy při výkopových pracích a při při rekonstrukcích chodníků bývají poškozeny kořeny stromů. Druhou příčinou odumírání městských stromů mohou být nevhodné zásahy, kdy při výkopových pracích a rekonstrukci chodníků či silnic bývají poškozeny kořeny stromů.

„Je–li přerušen kořen stromu, tak začne schnout odpovídající větev v koruně, protože cévy jí pak nedodávají vodu a další potřebné látky,“ vysvětlil Hanuš. Podle něj také snížení nebo zvýšení vlhkosti půdy může strom zabít, záleží ovšem na jeho druhu. „Také špatná údržba i plánování škodí. Jako v případě přerostlých a příliš nahusto vysázených topolů v Neštěmicích to může skončit jejich slábnutím a odumíráním.“

Marian Páleník z většiny těchto chyb obviňuje magistrát. „Má za povinnost a proto si jako daňoví poplatníci platíme úředníky na stavebním odboru, dohlížet nad každým výkopem, každou stavbou,“ uvedl. Dle jeho názoru tím, že magistrát zdražuje jízdné, ruší spoje MHD a staví parkoviště v centru často prý na úkor městské zeleně, přibývá aut a s nimi i přízemního ozónu.

„Nemocné stromy pak magistrát vykácí. Na jejich místě se pak daří novým asfaltovým plochám, které primátor označil za bezpečné. Úřadům vyhovuje, že mají méně starostí s městskou zelení. Občané ale trpí zvýšenou prašností z více aut a méně stromů,“ dodal Páleník.