Na případné uštknutí jsou proto lékaři i veterináři připravení. Podle mluvčího ústecké Masarykovy nemocnice Karla Kroise je ale uštknutí zmijí v okrese ojedinělé. „Máme ovšem dostatek hadího séra. Sérum proti zmijímu uštknutí má trvanlivost až do roku 2009 a letos jsme naštěstí na Ústecku zatím neřešili případ uštknutí,“ řekl Krois. Podotkl, že v případě zvýšeného počtu uštknutých lidí je nemocnice schopna doplnit zásoby.

S hadím uštknutím má své zkušenosti i Ústečanka Simona Schwomová, kterou loni uštkla zmije na zahradě v Povrlech.

„Zmiji jsem neviděla, ale měla jsem všechny příznaky hadího uštknutí. S oteklou nohou jsem dorazila do nemocnice, kde mi lékaři dali sérum a začala jsem se léčit. Vím jen, že mi pak bylo hodně špatně, ale jinak jsem uštknutí celkem dobře snášela,“ zavzpomínala na loňské setkání se zmijí Simona Schwomová.
Pracovník Horské služby v Tisé Rudolf Patzelt upozorňuje, že turisté především v horách by měli být opatrní a používat i vhodnou obuv.

„A to nejen kvůli hadímu uštknutí, ale i kvůli vlastní bezpečnosti. Do hor jsou proto nejlepší vyšší boty nad kotníky. Zmije jsou většinou plaché a utečou ještě dříve, než se k nim turisté přiblíží,“ řekl Patzelt.

Ústecký veterinář Václav Poživil včera potvrdil, že letos byl už povolán k prvnímu odchytu nebezpečné zmije, a to do Chuderova.

„Strážníci hada odmítli odchytit a proto mě přivolali. Zmiji jsme odvezli dál do lesa,“ řekl veterinární lékař Poživil, který letos už eviduje také pravděpodobně první uštknutí psa zmijí.

Zmije se vyskytují především v okolí Brné, ale i u Erbenovy vyhlídky, na Mariánské skále nebo dokonce se mohou zatoulat do centra města. Například byly zmije objeveny i na sídlišti na Skřivánku,“ řekl Poživil.