VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občanská liga zvažuje žaloby proti ministerstvu

ÚSTÍ NAD LABEM - Občanská liga zvažuje možnosti, jak připravit žalobu na ministersvo životního prostředí. Nesouhlasí totiž s jeho zamítnutím odvolání proti rozhodnutí krajského úřadu o bezpečnostní správě Spolchemie a s vydáním integrovaného povolení na provoz epitetra.

17.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Předseda Občanské ligy Jaromír Veselý řekl, že zásadní je žaloba kvůli bezpečnostní zprávě Spolchemie. „S našimi připomínkami se na kraji vypořádali tak, aby se, lidově řečeno, vlk nažral a koza zůstala celá. Oni sice napsali velmi konkrétně, co Spolchemie udělala pro bezpečnost, ale přesto se nevypořádali s tím, co napadáme.“

Tím podle Veselého nebyl naplněn duch zákona o prevenci závažných havárií. „Budeme se to snažit soudu dokázat. Podle nás je toto rozhodnutí kraje i ministerstva v rozporu se zákonem. Domníváme se, že provozy tohoto podniku mohou být daleko větším rizikem, než zpráva připouští.“

Konkrétně pak zástupci ligy hovořili o údajném nebezpečí, spojeném například se skladováním chlóru. „Bezpečnostní zpráva se špatně vypořádala s možným vnějším ohrožením, ať už úmyslným, nebo neúmyslným.“

Liga v této souvislosti tvrdí, že to vyplývá ze vzdálenosti, na kterou jsou jednotlivé výrobní provozy postaveny. „Jsou prostě moc blízko, a tak se obáváme dominového efektu při případné havárii nebo úmyslné sabotáži,“ uvedl Veselý.

Liga zároveň nesouhlasí s vydáním integrovaného povolení na provoz epitetra. „Tato problematika s bezpečností také souvisí. Součástí řízení na vydání povolení by měla být i průkaznost bezpečnosti. Jsme přesvědčeni, že takto to požaduje i zákon 76/2002,“ pokračoval Veselý.

Obdobně připomínkuje liga i stavbu nových zásobníků na propylen s tím, že kolaudační rozhodnutí z roku 1983 zakazuje propylen ve městě skladovat, zatímco integrované povolení by to umožnilo až do roku 2035.

Tiskový mluvčí Spolchemie Zdeněk Rytíř na to odpověděl, že případným podáním žaloby na ministerstvo se nic pro firmu nemění. „Tato žaloba nebude mít odkladný účinek. Naše bezpečnostní zpráva i integrované povolení jsou platné.“

Krajský úřad se k tomu dosud nevyjádřil.

17.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dětský den si holky a kluci užili v Cukrárně U Jenčů v Doběticích.
10

FOTO: U Jenčů už oslavili Dětský den

Ilustrační snímek.

Nová škola ve Vaňově má pět volných míst

Břestovec pomohl ošetřit stromy

Ústí nad Labem - Památná lípa U Zvoničky v Neštěmicích nebo Památný dub v Krásném Březně. Tyto a další ústecké stromy pomohl ošetřit ústecký břestovec ve Smetanových sadech.

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili

Ústí nad Labem - Představujeme vám miminka vyfotografovaná v 21. týdnu roku 2017.

Blejdi prahnou po pomstě! Doma hostí Aligators

Ústí nad Labem – Nastal čas vendety! Hráči amerického fotbalu SC Blades Ústí se v neděli postaví největšímu favoritovi druhé ligy. Do Svádova přijedou brněnští Aligátoři, kteří loni ovládli třetí ligu a letos o soutěž výše zatím nepoznali hořkost porážky.

Myslel si, že zábradlí nikomu nepatří. Před strážníky ale vzal nohy na ramena

Ústí nad Labem - V pátek před obědem prováděla hlídka strážníků kontrolní činnost v obvodu Město, kde si v ulici Okružní všimla muže, který tlačil příruční vozík, naložený zánovním zábradlím.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies