VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občanská liga zvažuje žaloby proti ministerstvu

ÚSTÍ NAD LABEM - Občanská liga zvažuje možnosti, jak připravit žalobu na ministersvo životního prostředí. Nesouhlasí totiž s jeho zamítnutím odvolání proti rozhodnutí krajského úřadu o bezpečnostní správě Spolchemie a s vydáním integrovaného povolení na provoz epitetra.

17.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Předseda Občanské ligy Jaromír Veselý řekl, že zásadní je žaloba kvůli bezpečnostní zprávě Spolchemie. „S našimi připomínkami se na kraji vypořádali tak, aby se, lidově řečeno, vlk nažral a koza zůstala celá. Oni sice napsali velmi konkrétně, co Spolchemie udělala pro bezpečnost, ale přesto se nevypořádali s tím, co napadáme.“

Tím podle Veselého nebyl naplněn duch zákona o prevenci závažných havárií. „Budeme se to snažit soudu dokázat. Podle nás je toto rozhodnutí kraje i ministerstva v rozporu se zákonem. Domníváme se, že provozy tohoto podniku mohou být daleko větším rizikem, než zpráva připouští.“

Konkrétně pak zástupci ligy hovořili o údajném nebezpečí, spojeném například se skladováním chlóru. „Bezpečnostní zpráva se špatně vypořádala s možným vnějším ohrožením, ať už úmyslným, nebo neúmyslným.“

Liga v této souvislosti tvrdí, že to vyplývá ze vzdálenosti, na kterou jsou jednotlivé výrobní provozy postaveny. „Jsou prostě moc blízko, a tak se obáváme dominového efektu při případné havárii nebo úmyslné sabotáži,“ uvedl Veselý.

Liga zároveň nesouhlasí s vydáním integrovaného povolení na provoz epitetra. „Tato problematika s bezpečností také souvisí. Součástí řízení na vydání povolení by měla být i průkaznost bezpečnosti. Jsme přesvědčeni, že takto to požaduje i zákon 76/2002,“ pokračoval Veselý.

Obdobně připomínkuje liga i stavbu nových zásobníků na propylen s tím, že kolaudační rozhodnutí z roku 1983 zakazuje propylen ve městě skladovat, zatímco integrované povolení by to umožnilo až do roku 2035.

Tiskový mluvčí Spolchemie Zdeněk Rytíř na to odpověděl, že případným podáním žaloby na ministerstvo se nic pro firmu nemění. „Tato žaloba nebude mít odkladný účinek. Naše bezpečnostní zpráva i integrované povolení jsou platné.“

Krajský úřad se k tomu dosud nevyjádřil.

17.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

REMÍZA. Derby skončilo nerozhodně, Varnsdorf uhrál v Ústí nad Labem remízu 1:1.
18

FOTO: Plichta v derby? Ta nepotěšila nikoho

Vítězem turnaje "O pohár spravedlnosti" se stal smíšený pár Michal Vejlupek s Marcelou Trejbalovou.

Vítězem advokátního tenisového turnaje se stal smíšený pár Vejlupek, Trejbalová

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili

Ústí nad Labem - Představujeme vám miminka vyfotografovaná v 38. týdnu roku 2017.

FOTO: Velký býček svezl nemocné děti

Ústí nad Labem - Parní jízda těšila malé marody i jejich rodiče. Historicky první parní jízdu s malými pacienty a jejich blízkými pořádal spolek Zubrnická muzeální železnice ve čtvrtek odpoledne.

Ve Francii se chystá korunovace. Lacko odjel do Le Mans pro evropský titul

Le Mans (Od zpravodaje Deníku) – Cestou na předposlední podnik sezony se Adam Lacko zastavil v Disneylandu, kde dováděl s rodinou.

FOTO: Vydržel. Vojáci u Labe testovali pontonový most

Litoměřice - Mezinárodního cvičení s českou a slovenskou armádou se zúčastnila i texaská národní garda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení