A vzhledem k tomu, že letos dostaly obvody od města nižší provozní dotaci, 60 milionů korun oproti loňským 90 milionům, přemýšlejí, jak VPP více využít.

Například Střekov v minulosti zaměstnával jen 6 VPP. V současnosti jich má už 21. „Uklízejí a částečně také ošetřují zeleň. Zvažujeme, že jejich činnost v této oblasti ještě rozšíříme. Chceme jim nakoupit křovinořezy,“ uvedl střekovský starosta Vlastimil Žáček.

Radnice hodlá totiž nabídnout soukromým majitelům pozemků ve střekovském obvodu, že se jim o ně postará, samozřejmě za úplatu.

„Když někde není dlouho posekaná tráva, lidé si stěžují. Mnohdy však nejde o naše, ale soukromé pozemky a my jejich majitele pak honíme. A oni si pak stejně si musí někoho na posekání sehnat.

Kdybychom to udělali my, jim by odpadla starost a nám by přibyly do rozpočtu prostředky,“ vysvětlil záměr Žáček.

Na práci v zeleni využívá VPP i Severní Terasa. Udržují celý centrální park a sekají trávu také na okrajových plochách obvodu. I když v současnosti méně než v minulosti. „Dříve jsme jich měli 50, teď zatím jen 35,“ odůvodnil starosta obvodu Jiří Brodský. S opětovným navýšením jejich počtu obvod ale počítá.

Alternativu, že by VPP mohli úplně nahradit dražší firmy specializované na zeleň, však nevidí jako reálnou. „Nelze se spolehnout, že nezaměstnaní budou radnicím pořád k dispozici. A také řada prací v této oblasti vyžaduje odborníky,“ dodal.