Dosud je v řadě případů uklízejí majitelé nebo správci přilehlých domů. Legislativa jim to sice výslovně nepřikazuje, ale kdyby před jejich objektem někdo v důsledku neuklizeného chodníku utrpěl úraz, nesli by za to podle zákona odpovědnost oni.

Podle senátora a teplického primátora Jaroslava Kubery je to nelogické. Chce, aby za chodníky odpovídali jejich vlastníci. Což je většinou obec nebo město. Ve vlastnictví města Ústí je podle Dalibora Dařílka, vedoucího odboru dopravy magistrátu, přes 200 km chodníků.

Kubera už inicioval chodníkovou novelu. Pokud projde nejenom v Senátu, ale i v Poslanecké sněmovně a posvětí ji rovněž prezident, zbaví se domácí nepříjemné povinnosti. Starosta Střekova Vlastimil Žáček souhlasí, že je postavené na hlavu chtít po někom, aby se staral o cizí majetek. A tvrdí, že pro střekovskou radnici by nebyl problém uklízet všechny chodníky. Stejně už je dnes uklízí v těch případech, kde to majitelé domů nedělají.

„Navyšujeme veřejně prospěšné pracovníky, zatím jich máme 16 a ještě dalších 5 chceme přibrat. Budou mít na starosti to, co nepokryje najatá firma. Takže jsem přesvědčen, že by nám ani příliš náklady nevzrostly,“ uvedl Žáček.

Naproti tomu místostarosta centrálního obvodu Jan Tvrdík říká, že pořádní majitelé před svými domy uklízeli odjakživa a mělo by tomu tak zůstat i nadále.
„V Lounech město majitelům domů stanovilo povinnost uklízet sníh z chodníků před nimi dokonce vyhláškou. Rád bych, aby Ústí, kterému vyhlášku o zajišťování čistoty zrušil Ústavní soud, udělalo to samé. Už jsem dal k tomu magistrátu podnět,“ sdělil Tvrdík.

Dodal, že pokud jim připadne povinnost uklízet všechny chodníky, radnici se to dost prodraží.