Svůj zážitek totiž vzápětí oznámil na služebně městské policie, která je ve stejné ulici.

„Strážníci se sice bránili, že tam nemohou hlídat 24 hodin denně, ale přesto se na můj podnět za nenechavci vydali. Takže bych nerad, aby se mi za to někdo mstil,“ vysvětlil svědek.

Zástupce ředitele ústecké Městské policie Jan Novotný uvedl, že objekty strážníci kontrolují, ale vše uhlídat nemohou. „Nemůžeme postavit non stop strážníky do prázdné ulice. To by pak chyběli v místech, kde bydlí lidé a kde jsou určitě třeba víc,“ řekl Novotný.

Dodal, že domy Na Nivách jsou neoplocené, špatně zabezpečené a sběrače všeho možného přitahují jako magnet. „Mají zájem nejen o železo a kabely, ale dokonce i dřevo. Nebojí se rozebírat ani trámy. Ani hrozba postihu je neodradí,“ vylíčil zdejší praktiky Novotný.

O prázdninách tady jeden takový sběrač málem přišel o život, když narušil právě nosné trámy a propadl se přes dvě patra do sklepa. Zachránil ho muž, který bydlí nedaleko a slyšel ránu, po níž se z domu vyvalil hustý prach. Zavolal městské policisty, ti zraněnému poskytli první pomoc a přivolali záchranku.

Osmnáct zdevastovaných domů Na Nivách prodala obvodní centrální radnice v roce 2003 Janu Davidu Horskymu za pouhých 400 tisíc korun. Kontroverzní podnikatel, vlastník několika obytných domů v Děčíně, který nechvalně proslul svými svéráznými praktikami vůči nájemníkům, měl s předlickými objekty velké plány.

Sliboval, že je přebuduje na malometrážní byty s občanskou vybaveností pro mladé rodiny. Akorát ale zazdil přístupy, což navíc dlouho nevydrželo. Radnice loni dala podnět stavebnímu úřadu magistrátu, aby se věcí zabýval. Na to pak byly některé otvory znovu zazděny, ale opět to příliš nepomohlo.

Primátor Ústí Jan Kubata podal na Horskyho trestní oznámení. „Věc je v šetření. Na případu se usilovně pracuje,“ uvedla mluvčí ústecké policie Veronika Beranová.