„Prevencí proti chřipce je především dobrý zdravotní stav, spojený se zdravým životním stylem, takže platí notoricky známé skutečnosti, jako je správná životospráva a dostatek vitamínů. Pokud hrozí výskyt epidemie, je vhodné vyhýbat se místům se zvýšenou možností nákazy. K prevenci patří také očkování proti chřipkovým onemocněním,“ uvedl Jiří Vondra, tiskový mluvčí Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Vakcína dokáže člověka před onemocněním chřipkou ochránit na šest až dvanáct měsíců.

V České republice se používají dva typy vakcín. První jsou subjednotkové, které jsou složeny z vakcinačních antigenů chřipkového viru, druhé jsou splitové, které obvykle tvoří rozštěpené viry chřipky.

Očkovat bychom se měli nechat v období před předpokládaným výskytem chřipky. Kvůli rychlé genetické mutaci chřipkových virů je třeba očkování provádět každý rok.

„Očkování proti chřipce moc nevěřím. Naočkují vás jen proti některým typům, takže klidně můžu chytit jiný druh chřipky,“ uvedla Ústečanka Martina Fundová.

Mezi nejrizikovější skupiny, které mohou být nakaženy chřipkou, patří lidé nad padesát let, lidé s poruchou imunitního systému a také pacienti, kteří trpí chronickým onemocněním plic, ledvin, jater a oběhového systému.

Vysoký výskyt chřipky je také u lidí, kteří pobývají v zařízení s dlouhodobou péčí. Rizikovou skupinou jsou i pracovníci v sociálních ústavech a ve zdravotních zařízeních.

Jednou za několik desetiletí vypukne chřipková pandemie. V 18. a 19. století byl odstup mezi pandemiemi 50 až 60 let. Ve 20. století se pandemie chřipky objevuje přibližně již po 40 letech.

Poslední smrtící pandemií byla Hongkongská chřipka, která vypukla v roce 1969. Další chřipkovou pandemii můžeme očekávat v letech 2008 až 2017.