VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šulc: Emisní stropy si pohlídáme!

Ústí nad Labem - Kraj, který schválil dokument o snižování emisních limitů, poprvé mluví o svém postoji k záměru ČEZ postavit paroplynovou elektrárnu v Úžíně. Emisní limity překračovány nebudou, říká hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc (ODS).

29.3.2008 3
SDÍLEJ:

Jiří ŠulcFoto: archiv

Podle manažera ČEZ Vladimíra Hlavinky jedná energetický gigant se samosprávou kraje ohledně výstavby paroplynové elektrárny v Úžíně. O čem konkrétně krajská samospráva jedná s ČEZ?
S nikým s ČEZu jsem nejednal, a jak jsem se informoval u ředitelky krajského úřadu, ani nikdo z úředníků ohledně paroplynové elektrárny žádné jednání s ČEZem nevedl.

Jak se slučuje elektrárna ČEZ s emisními stropy v kraji a plánem vašeho úřadu o snižování emisí?
Pokud výstavbu nové elektrárny nebude provázet odstavení některého stávajícího zdroje odpovídající velikosti, je uvedení do provozu této elektrárny ČEZ i jakékoli jiné v rozporu se schváleným Krajským programem o snižování emisí a kraj v této záležitosti pak nevydá kladné stanovisko.

Podle ministra životního prostředí Martina Bursíka jsou už nyní emisní stropy v Ústeckém kraji překročeny o 25%.
Podle posledních dat, která nám poskytuje ČHMÚ, byly emisní stropy v roce 2005 překročeny o zhruba 3 procenta.

Nyní už o 25%.
Pokud už má ministr Bursík nějaké novější informace než my, naprosto nechápu, proč nezakročí. Pokud mohl na ochranu tetřívků zastavit výstavbu větrníků v Krušných horách u Petrovic, proč na záchranu již tak dost zkoušeného zdraví obyvatel Ústeckého kraje nezakročí také?

Jeho se zeptáme. Ale co dělá kraj. Bude tlačit na velké znečišťovatele, aby uzavřeli nebo zmodernizovali provozy, které nejvíce znečišťují?
Kraj samozřejmě na největší znečišťovatele tlačí. Zařízení, která se podílejí na znečišťování ovzduší větší měrou, mají vydaná integrovaná povolení, ve kterých jsou stanoveny závazné podmínky provozu, jednou z nich je například podmínka použití nejlepších dostupných technologií.

Budete nějak ovlivňovat vydání emisních povolenek pro ČEZ?
Povolenky vydává Ministerstvo životního prostředí. Krajský úřad nemá při přidělování povolenek žádné kompetence.

ČEZ má platné stavební povolení z roku 1996. Vztahuje se proces integrovaného povolení i na stavby, které mají povolení z doby před vstoupením v platnost zákona o integrovaném povolení?
Podle zákona o integrované prevenci z roku 2002 provozovatel zařízení, které neuvedl do provozu do dne nabytí účinnosti tohoto zákona, má podat do tří měsíců ode dne nabytí účinnosti zákona, tedy do 31. 3. 2003, úřadu žádost o vydání integrovaného povolení.

Podal ji ČEZ?
Do dnešního dne taková žádost však nebyla podána.

Musí jí ČEZ podat?
Ano, nejpozději před kolaudací.

Jenže, když bude v Úžíně stát elektrárna za 8 miliard před kolaudací, těžko ji nevydáte.
Můžeme ji nevydat v případě, že nebudou vyřešeny všechny podmínky pro ochranu životního prostředí. A musí splňovat emisní stropy.

Kraj tedy má nástroj k ovlivnění stavby elektrárny. Integrované povolení…
Kraj nemá nástroje k omezení stavebního rozhodnutí, ale elektrárnu samotnou ovlivnit může, a sice z hlediska životního prostředí. Jednak k ní bude vydávat integrované povolení (IPPC) a pokud by investor chtěl zvýšit výkon elektrárny, může kraj ještě požadovat posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA).

Jaké je stanovisko kraje potažmo vaše osobní v kauze stavby elektrárny v Úžíně.
Vezmu to trochu zeširoka: jsem velmi rád, že se za posledních patnáct let podařilo velmi výrazně – konkrétně na desetinu – snížit emise polétavého prachu. Bohužel, co se týče emisí takzvaných NOXů, tedy oxidů dusíku, jejich emise v Ústeckém kraji se snižovat téměř nedaří a stále tak několikanásobně převyšují celostátní průměr.

Oxidy dusíku padají na vrub zejména elektrárenským znečišťovatelům, nemýlím–li se…
Nemýlíte. .. mezi hlavní zdroje oxidů dusíku patří tepelné elektrárny; v našem kraji se většinou jedná o staré provozy ze sedmdesátých let. Pokud se mají emise NOxů snížit, je nezbytné tyto staré elektrárny nahradit moderními provozy s nejlepšími dostupnými technologiemi. I když i toto považuji jen za částečné řešení. Skutečným a zásadním řešením našeho problému bude až dostavba Temelína.

Ta je v rukou vlády, kterou sestavila ODS. Využijete svého vlivu v ODS k prosazení dostavby Temelína?
Ano, právě tímto rozhovorem jsem zahájil kampaň za dostavbu Temelína. Tam jsou připraveny pozemky, infrastruktura, prostě všechno na 4 bloky. Teď je jen půlka. Bavil jsem se o tom s lidmi v Černicích, Jiřetíně, Litvínově a dalších městech i se studenty našich středních škol. Zjistil jsem, že většina lidí je podobného názoru. Tedy že životnímu prostředí pod Krušnými horami pomůže jen dostavba moderní atomové elektrárny v Temelíně.

Takže na stanovisko kraje k plánu Czech Coal stavět uhelnou elektrárnu na Mostecku se ptát ani nemusím.
Ne. Pokud bude její výstavba v rozporu s programem snižování emisí, kraj souhlasit nebude.

Autor: Martina Seewaldová

29.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FOTO: Brná - Štětí
14

FOTO: Brná doma poprvé prohrála

Vlaky do hor na trati Most - Moldava využívá spousta turistů i sportovců.

Motoráky na Moldavu letos nevyjedou. Oprava vázne

Věčně mladý Jiří Suchý: Uvědomil jsem si, že se už blíží střední věk

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ – Ačkoliv Jiřímu Suchému, všeumělci, ověnčenému řadou prestižních ocenění, bylo nedávno 86 let, je stále velmi aktivní.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Neštěmice mají dva body, trenér ale spokojen není

Neštěmice, Litoměřice – Fotbalisté Neštěmic zabrali a konečně slaví v krajském přeboru bodový zisk. V duelu na půdě Litoměřicka zvítězili 5:4 na penalty, jenže ještě v 80. minutě vedli 4:2.

FOTO: Krásné počasi vytáhlo k Erbence na drakiádu stovky lidí

Ústí nad Labem - Stovky lidí začaly v neděli ještě před čtrnáctou hodinou, kdy bylo oficiální zahájení, plnit louku kolem Erbenovy vyhlídky. Konala se zde po několika letech znovuobnovená drakiáda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení