VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město naplánovalo podstatné zvýšení daně z nemovitostí

Ústí nad Labem - Radní naplánovali zvýšení sazby daně z nemovitostí. Platit by mělo od 1. ledna příštího roku. Pokud to posvětí zastupitelé, majitelé nemovitostí zaplatí až třikrát více než doposud. Hlasování je čeká v červnu, po vyjádření obvodních starostů.

21.6.2008 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Vít Šimánek

Nová obecně závazná vyhláška o dani z nemovitostí podle návrhu stanovuje u všech typů nemovitostí, vyjma jediné, zvýšení koeficientu sazby o jeden bod.

Například u stavebních pozemků se pro celé území statutárního města Ústí nad Labem stanoví koeficient pro výpočet daně ze 3, 5 na 4, 5. U obytných domů, jejich příslušenství, u bytů a samostatných nebytových prostorů je také naplánováno zvýšení koeficientu na 4, 5 ze stávajících 3, 5.

U staveb pro individuální rekreaci a rodinných domů využívaných pro individuální rekreaci, u garáží vystavěných odděleně od obytných domů, u samostatných nebytových prostorů užívaných jako garáže a podobně, má být stanoven koeficient pro výpočet sazby daně ze staveb na 1, 5 místo současného 1. U všech nemovitostí na území pak má být místní koeficient upraven výši 3.

Orientačně to znamená, že majitel bytu 3+1 o výměře 72 metrů čtverečních nyní platí na dani z nemovitosti měsíčně kolem 30 korun. Po 1. lednu příštího roku to bude zhruba jedna stokoruna. U rodinného domku o 120 metrech čtverečních se nyní platí měsíčně přibližně 40 korun, po úpravě sazby daň vyletí na 150 korun. U rekreační chatky o ploše 50 metrů čtverečních se bude oproti stávajícím 12 korunám měsíčně platit 60 korun.

„Město by nárůstem sazeb daně získalo do svého rozpočtu o 77 miliónů korun navíc,“ uvedl mluvčí města Milan Knotek. „Daň z nemovitostí vybírá finanční úřad, avšak výnos jde výhradně obci. Město Ústí nad Labem může již od roku 1992 s výší daně změnou koeficientu pohybovat, a to i rozdílně pro jednotlivé městské části,“ dodal Knotek.

V Ústí nad Labem daň z nemovitosti nebyla zvýšena už 16 let.

„Sazbu jsme velmi dlouho nenavyšovali, protože to nebylo bezprostředně nutné. Nechtěli jsme občany zbytečně zatěžovat vyšší platební povinností. To, co se však stalo meziročně s cenou potravin, služeb a pohonných hmot, včetně vývoje inflace, už dlouho nepamatujeme. Náklady vystoupaly v krátkém čase tak vysoko, že jsme byli přinuceni na to zareagovat,“ uvedl náměstek primátora Libor Turek s tím, že tyto peníze město použije zejména k financování provozu základních škol a školek, úklidu města, na údržbu zeleně a opravu komunikací.


Návrh textu nové daňové vyhlášky

* Článek 1. – U stavebních pozemků se pro celé území statutárního města Ústí nad Labem stanoví koeficient pro výpočet daně z pozemků 4,5 (nyní 3,5).
* Článek 2. – U obytných domů: u ostatních staveb tvořících příslušenství k obytným domům z výměry přesahující 16 m2 zastavěné plochy, u bytů a u ostatních samostatných nebytových prostorů se pro celé území statutárního města Ústí nad Labem stanoví koeficient pro výpočet daně ze staveb 4,5 (nyní 3,5).
* Článek 3. – U staveb pro individuální rekreaci a rodinných domů využívaných pro individuální rekreaci, u staveb, které plní doplňkovou funkci k těmto stavbám, s výjimkou garáží, u garáží vystavěných odděleně od obytných domů, u samostatných nebytových prostorů užívaných jako garáže, u staveb užívaných pro podnikatelskou činnost a u samostatných nebytových prostorů užívaných pro podnikatelskou činnost se pro celé území statutárního města Ústí nad Labem stanoví koeficient pro výpočet sazby daně ze staveb 1,5 (nyní 1).
* Článek 4. – U všech nemovitostí na území statutárního města Ústí nad Labem se stanoví místní koeficient ve výši 3.

Autor: Janni Vorlíček

21.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velká rekonstrukce plynu a kanalizace ve čtvrtek 21. září dopoledne uzavřela na dva až tři týdny křižovatku Dlouhá - Pařížská.
5

FOTO: V centru Ústí začalo dopravní peklo. Potrvá minimálně tři týdny

Petr Kušnierz u ústeckého soudu, archivní foto.

Soud vrátil případ Kušnierze a Vráblíka k došetření

Chabařovice poprvé vyhrály! Slaví i Chuderov

Ústí n. L. - Fotbalisté Chabařovic poprvé v 1. B třídě zvítězili! V derby slaví i Chuderovští.

Geolog: Sesuvy na trase přes České středohoří nikdy hrozit nepřestanou

Ústecký kraj - Posudky geologické služby v 90. letech umístění dálnice právě sem zásadně zamítaly. Zároveň navrhovaly mnohem bezpečnější řešení. 

Po dálnici D8 u Prackovic teď mohou řidiči půl roku jezdit ve všech pruzích

Ústecký kraj /FOTOGALERIE/ – Na jaře čeká prackovickou estakádu další betonování. Přijde na 50 milionů korun, bude trvat zhruba půl roku.

Na silnici a u kolejí leželo devět mrtvých divokých prasat

Ústí nad Labem - V Děčínské ulici ležela na silnici tři mrtvá divoká prasata, na železničním náspu pak dalších šest.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení