VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústí: Konečně první ochrana před velkou vodou

Ústí nad Labem - První protipovodňové opatření na levém břehu Labe je dokončeno.

9.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Filip Vlček

Kolaudací si včera prošla pilotová stěna, která v případě zvýšení hladiny řeky zabrání průsaku vody do ústecké ulice Malá Hradební a v okolí železniční tratě. Stavba spolykala na 12 milionů korun. Zatím podle plánu pokračuje i stavba protipovodňové hráze na Střekově. Dokončit se má na podzim.

Podle náměstka primátora Jana Řeřichy (ODS) se práce musely provádět v předstihu. „Jediná plocha, na které mohou být umístěny vrtné soupravy na pilotáž, bude následně nepřístupná,“ uvedl Řeřicha.

Budovat se na ní totiž bude obchodní centrum Fórum. „Jakýkoliv zásah do rekonstruované ulice Malá Hradební by znamenal následné škody,“ dodal Řeřicha.

Ústecký zastupitel Tomáš Jelínek (SZSP) však řekl, že se státní peníze měly uvolnit rychleji.

„Protipovodňová opatření se mohla dokončit o nějaký rok dříve. Naštěstí nás od roku 2002 žádné povodně neohrožovaly,“ sdělil Jelínek.

Další práce na výstavbě protipovodňových zábran budou podle Ivany Solničkové z tiskového oddělení magistrátu pokračovat ve třech etapách.

„Předpokládá se, že veškeré práce, spojené s ochranou levého břehu Labe, skončí v letech 2010 až 2011. Celkové náklady dosáhnou 362 milionů korun,“ uvedla Solničková.

Řeřicha podotkl, že se město zavázalo ze svého rozpočtu uvolnit 45 milionů korun. Akce tak bude možné zařadit do programu podpory ministerstva zemědělství.

Na levém břehu Labe se nejprve budou dělat protipovodňová opatření pod výletním zámečkem Větruše. Tím se má v případě povodně zajistit průjezdnost z Žižkovy ulice do Pražské.

Ve druhé etapě se počítá s ochranou území od obchodního centra Fórum po Mariánský most.

Podle ředitele Povodí Dolního Labe Jindřicha Zídka se místní komunikace zaplavila už v době, kdy hladina Labe dosáhla 520 centimetrů.

„Řeka byla pod druhým povodňovým stupněm a doprava v centru už kolabovala,“ řekl před časem Zídek. Po dokončení těchto opatření budou však takové komplikace zřejmě minulostí.

Ředitelství silnic a dálnic, podle mluvčí Martiny Vápeníkové, na projekt uvolní zhruba tři sta padesát milionů. Výstavba má zlepšit i průjezdnost v Přístavní ulici. Počítá se tam i s výsadbou zeleně, či cestou pro pěší.

Plynule pokračuje i stavba protipovodňové hráze na pravém břehu Labe. „Měli jsme kontrolní den a všechno jde podle plánu. Funkční je i veřejné osvětlení, jenž se měnilo,“ řekl starosta Střekova Vlastimil Žáček (ODS). Končit se podle něj bude zřejmě v listopadu.

Hráz bude stát 85 milionů korun a bude ji financovat Povodí Labe. Mobilní stěny za 24 milionů korun uhradí město Ústí. Již loni jim na ně přispěl 10 miliony Ústecký kraj. Z městské pokladny tedy půjde 14 milionů korun. Přes roční zpoždění to bude první velká protipovodňová stavba nejen v Ústeckém kraji, ale v celé České republice. Při katastrofálních povodních v roce 2002 bylo ze Střekova evakuováno 1 500 obyvatel.

Tomáš Jelínek připomíná, že ochabla bdělost po povodních a někteří obyvatelé začali znovu v zátopových oblastech stavět. Jednou z lokalit je podle něj okolí Brné. „Přijde mi to dosti hloupé,“ dodal zastupitel Jelínek.

Autor: Radek Nohl

9.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zajímavé projekty pro seniory podpoří ústecký magistrát

Opuštěné jesle v Kamenné ulici na Střekově
3 13

Opuštěné jesle jako fitness? Město preferuje školku

Parkoviště v ulici Tolstého možná stihnou otevřít do konce roku

Střekov - Na základě požadavků občanů nechal městský obvod Střekov zpracovat projektovou dokumentaci na parkovací stání v ulici Tolstého.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Travelbeat po návratu z Ameriky: Jsme teď jako Alenka v říši divů

Severní Čechy - O příběhy z putování napříč Amerikou se cestovatelé ze severních Čech, Daniel Dubský z České Kamenice a Jindra Caháková z Litoměřic, se čtenáři Deníku dělili pravidelně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení