VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékaři: Odstupte od pronájmu, víme jak ušetřit

Ústí nad Labem - Nejvyšší představitelé Krajské zdravotní neschválí bez písemného vyjádření lékařů kontroverzní pronájem laboratoří v pěti nemocnicích. Tuto podmínku si vynutili zástupci odborů na schůzce s vedením společnosti. Lékaři připravovaný pronájem soukromé firmě odmítají. Napsali i dopis, ve kterém píší, že jsou schopni předložit vlastní koncepci rozvoje laboratoří bez nutnosti pronájmu.

15.8.2008
SDÍLEJ:

Ředitel Krajské zdravotní Eduard ReicheltFoto: DENÍK/Karel Pech


Odboráři se s vedením Krajské zdravotní sešli proto, že jsou jednoznačně proti pronájmu. Lékařům se mimo jiné nelíbí, že je o záměru nikdo neinformoval.

„Opakovaně jsme se na pronájem dotazovali. Marně. Ještě den před tím, než o celé věci lékaře informovali, nám tvrdili, že se nic neděje. Porušili podle nás kolektivní smlouvu,“ řekl primář mostecké nemocnice a předseda místních odborů Jiří Biolek.

Podle něj vedení Krajské zdravotní na schůzce tvrdilo, že se nejednalo o záměr, ale pouze o připravované pracovní materiály.

„Nebyl dokončen ekonomický rozbor, firmy byly osloveny v rámci průzkumu trhu, abychom se mohli rozhodnout, jakým směrem se vydáme. Předložení materiálů odborům je i nyní předčasné, protože neprošly řádným připomínkovým řízením,“ zareagoval ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichelt. Porušení kolektivní smlouvy vedení odmítá.

Biolek nesouhlasí. „Připravovala se smlouva, oslovily se firmy. Když nešlo o záměr pronájmu laboratoří, tak tedy o co? Měli nás o tom informoval,“ podotkl Biolek.

Odbory si na schůzce s představiteli společnosti, která pod sebou slučuje pět nemocnic v kraji, vynutily, že bez jejich vyjádření nebude pronájem schválen.

„O příštích záměrech budeme zástupce zaměstnanců informovat, bez písemného vyjádření k této problematice se nic schvalovat nebude,“ slíbil předseda představenstva Krajské zdravotní a radní René Budjač (ODS).

Primář Biolek sdělil, že odbory požadují přehled nákladů a výnosů laboratoří ve všech pěti nemocnicích. Budjač zopakoval, že celý materiál je pouze pracovní verze. „Předložíme ho k projednání zástupcům zaměstnanců. Očekáváme věcnou oponenturu,“ dodal Bujdač.

Lékaři z ústecké Masarykovy nemocnice napsali dopis, který odeslali vedení společnosti i svým kolegům v ostatních zdravotnických zařízeních Krajské zdravotní.

„Laboratoře jsou svými výkony vysoce ziskové , ač zaznívají hlasy, hovořící o opaku. Nepřímo se tak podílejí na financování některých ztrátových, ale nezbytných klinických oddělení,“ uvedli mimo jiné v dopise. Zároveň dodali, že odtržením laboratoří od klinické části oddělení se zcela naruší úzká odborná provázanost.

Vedení Krajské zdravotní napsalo, že je připraveno předložit vlastní koncepci. Ta má přinést úspory a rozvoj laboratoří. A to bez nutnosti pronájmu soukromé firmě. Takovou možnost zatím představitelé Krajské zdravotní odmítají. Budou totiž dál hledat společnost, které laboratoře pronajmou.

Podle Eduarda Reichelta společnost v prvním pololetí letošního roku vykázala zisk ve výši 3,7 milionu korun. Přitom za první čtvrtletí měla ztrátu zhruba 33,5 milionu korun. Vedení Krajské zdravotní přislíbilo, že na konci roku bude hospodaření vyrovnané.
Vývoj kauzy pronájmu laboratoří

19. 5. Místopředseda představenstva Tomáš Indra předkládá zprávu o ekonomické situaci laboratoří v pěti nemocnicích.
20. 5. Ředitel Eduard Reichelt zaslal výzvu třem firmám k jednání ohledně optimalizace provozu laboratoří.
22. 5. Společnost Synlab.cz odpovídá. Později předkládá návrh smlouvy s roční výší nájmu 30 milionů korun bez daně.
9. 6. Eduard Reichelt informuje představenstvo o tom, že jedině Synlab.cz splnil podmínky tak, aby mohl být zajištěn komplexní pronájem laboratoří.
1. 7. O pronájmu jsou informování lékaři. Nesouhlasí. Mluví i o stávce.


Autor: Radek Nohl

15.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zajímavé projekty pro seniory podpoří ústecký magistrát

Opuštěné jesle v Kamenné ulici na Střekově
3 13

Opuštěné jesle jako fitness? Město preferuje školku

Parkoviště v ulici Tolstého možná stihnou otevřít do konce roku

Střekov - Na základě požadavků občanů nechal městský obvod Střekov zpracovat projektovou dokumentaci na parkovací stání v ulici Tolstého.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Travelbeat po návratu z Ameriky: Jsme teď jako Alenka v říši divů

Severní Čechy - O příběhy z putování napříč Amerikou se cestovatelé ze severních Čech, Daniel Dubský z České Kamenice a Jindra Caháková z Litoměřic, se čtenáři Deníku dělili pravidelně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení