Ta navíc vybuduje sbírky, které budou v budoucnu součástí trvalé expozice v Muzeu města Ústí nad Labem. Oba tyto projekty podpořil zhruba 8 miliony korun Česko–německý fond budoucnosti.

Ředitelka Collegium Bohemicum Blanka Mouralová sdělila, že studenti gymnázií v Ústí nad Labem, Chomutově a Postoloprtech zmapují na základě rozhovorů s pamětníky a archivních materiálů soužití českého, německého a židovského obyvatelstva.

„Důležitá historická fakta se dozví na úvodní konferenci. Ta se uskuteční na počátku roku 2009. Využívat budou moci i externí odborníky, kteří jim s tématikou pomohou,“ dodala Mouralová s tím, že projektu se bude účastnit zhruba 50 studentů z celého Ústeckého kraje. Výstupem bude kniha, putovní výstava, krátký film a přednáška studentů.

Druhým rozsáhlejším projektem je vybudování muzejních sbírek k tématu kulturního dědictví německy mluvících obyvatel českých zemí. Návštěvníci si ji budou moci prohlédnout po rekonstrukci ústeckého muzea, což má být zhruba v roce 2011.

Projekty podpořil Česko-německý fond budoucnosti. Podle jeho ředitele Tomáše Jelínka na posledním jednání ve Stuttgartu správní rada rozhodla, že na obě akce uvolní 8, 1 milionů korun.