VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ústí mlží kolem služebny u satelitu prominentů

Ústí nad Labem -Prominentní lokalita Skorotice, v níž bydlí řada čelních představitelů města z ODS, podle magistrátu bude mít služebnu městské policie, pokud se tamní bytová výstavba bude rozrůstat a bude–li záměr rozvoje této lokality spadat do územního plánu města.

8.11.2008 20
SDÍLEJ:

Rodinný dum Petra Gandaloviče.Foto: DENÍK/Archiv

Ten má být hotov v roce 2011. V reakci na článek Deníku o zřízení městské policie nedaleko domu ministra Petra Gandaloviče, náměstka primátora Jana Řeřichy, radního Petra Ryšavého, zastupitelů Marcely Kubátové a Tomáše Nedvěda to včera uvedl mluvčí města Milan Knotek. A dodal: „Je velmi nepravděpodobné, že v letech 2009 a 2010 bude základna MP ve Skoroticích zřízena.“

Jenže rada města již letos v červenci schválila rozpočtové opatření investičního odboru k zajištění zdrojů na stavební úpravy objektu městské policie ve Skoroticích ve výši 4 milionů korun. Peníze měly být přesunuty z výdajové části rozpočtu ze stavby protipovodňové stěny na Střekově ve výši 2,55 milionů a snížením peněz pro azylový dům pro bezdomovce o 1,45 milionů korun.

Rada zároveň uložila náměstkovi primátora Řeřichovi zařadit úpravy služebny strážníků ve Skoroticích do návrhu rozpočtu na rok 2009 ve výši 5,3 milionů. Řeřicha je jedním z prominentních obyvatel Nových Skorotic. Vedení města se záměrem dokonce seznámilo zastupitelstvo na jeho posledním zasedání 23. října. Investice 5, 3 milionů pro skorotickou služebnu je zahrnuta v pracovním návrhu rozpočtu města na příští rok.

Na osobní dotaz redaktora Deníku, zda rada města tedy revokovala svoje červencové usnesení, včera Knotek reagoval mírně zaskočeně s tím, ať své dotazy Deník pošle písemně e–mailem. Podle dostupných usnesení rady města, která jsou veřejným dokumentem, však žádná revokace nebyla schválena. To znamená, že peníze na opravu služebny, která podle Knotka možná ani nevznikne, byly vyčleněny.

V písemné reakci pak mluvčí města byl v otázce revokace usnesení konkrétnější. „Město záměr přehodnotilo a rozhodlo, že v rozpočtu pro příští rok tato akce nebude. Revokace příslušného usnesení rady města je již samozřejmě připravena,“ napsal Knotek.

Na dotaz týkající se míry kriminality ve Skoroticích, což byl jeden z argumentů města pro zřízení služebny v této lokalitě, Knotek písemně odpověděl: „Kriminalita ve zmíněné oblasti přítomna je. Nápad trestné činnosti to jasně dokazuje. Od Policie ČR pravidelně dostáváme tzv. nápad trestné činnosti a podle těchto údajů bylo od začátku roku evidováno 169 trestných činů, z toho 84 vloupání do objektů, 38 krádeží, 3 loupeže, 28 trestných činů poškozování cizí věci.“

V uvedené statistice ovšem nejsou zahrnuty jen Skorotice, ale široká oblast spadající pod obvodní oddělení Všebořice, která zahrnuje Bukov, Všebořice a kromě Skorotic dalších 7 obcí. Policie ČR rozhodně nepovažuje Skorotice za exponovanou čtvrť v oblastikriminality, právě naopak. "PolicieČR neeviduje zvýšený výskyt kriminality ve Skoroticích. Oproti jiným lokalitám ve městě je ve Skoroticích obecná kriminalita téměř nulová,“ uvedla Petra Vojtěchová z Okresního ředitelství Policie ČR v Ústí nad Labem. Knotek připustil, že jiné lokality ve městě jsou na tom hůře. „ To však neznamená, že lokality, jako jsou Všebořice, Skorotice a Božtěšice, by měly zůstat zcela bez povšimnutí,“ prohlásil.

Nové sídlo strážníků má vyrůst v bývalé budově skorotických hasičů. S jeho renovací vedení městské policie počítalo na příští rok. Mělo by v zde sloužit 15 strážníků. Hlídky mají zajišťovat pořádek ve Skoroticích, Strážkách, Všebořicích a Habrovicích.

V blízkosti naplánované služebny je prominentní ulice V Lánech, ve které stojí nově postavené domy radních a zastupitelů města za ODS. V této lokalitě vlastní dům třeba náměstek primátora Řeřicha, radní Petr Ryšavý, Tomáš Nedvěd, ministr zemědělství a zastupitel Petr Gandalovič. Také tu žije šéf firmy Severočeská stavební Patrik Oulický, který bývá označován za šedou eminenci ústecké ODS.

Ředitel městské policie Pavel Bakule, který vytipoval Skorotice jako nejvhodnější pro služebnu, odmítl, že by tato volba souvisela s tím, že zde bydlí řada čelních představitelů Ústí. Opozice záměr služebny u prominentní čtvrti kritizuje. „Ti, co mají peníze, budou mít všechno i policii a obyčejní lidé nemají nárok,“ uvedla komunistická zastupitelka Květoslava Čelišová. A podivila se nad tím, že poté, co se média začala o služebnu zajímat, město mluví o připravené revokaci usnesení. „V našem městě se už nedivím ničemu,“ dodala.

MARTINA SEEWALDOVÁ
PETR SOCHŮREK

8.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Simona Jirková z Ústí nad Labem vyhrála 2. místo v mistrovství ČR ve sjezdu horských kol.

Ústecká královna horských kol získala stříbro na republice

Fotbalisté Ústí nad Labem. Ilustrační foto.

Z východu Čech s prázdnou: Jeden gól fotbalistům Ústí na body nestačil

Na koncert dvaceti tří světových operních hitů zve Severočeské divadlo

Ústí nad Labem – Mimořádnou letní událost chystá v neděli 20. srpna od 17 hodin ústecké Severočeské divadlo.

Školy dostanou peníze na ozdravné pobyty, když v nich bude ekologická výchova

Ústecký kraj - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. Září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou.

FOTO: Šlapací káry frčí kolem Laguny

Ústí nad Labem - Když je teplo, je park na Severní Terase plný dětských radovánek, celé školní prázdniny jsou vodní atrakce v obležení, písková hřiště jsou plná fantazie a odpovědné babičky sledují to lidské mraveniště z vyhřátých laviček. 

FOTO: Probrala plné krabice a věnovala šperky na dobrou věc

Sebuzín - Výtvarnice Monika Brýdová vyráběla v Sebuzíně na Ústecku šperky pro čtvrtý ročník Kabelkového veletrhu Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení