VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lázně Vrbenského zůstávají na ocet

Střekov -Financování odkoupení a rekonstrukce lázní Dr. Vrbenského na Střekově z takzvaného poslaneckého medvěda i letos padlo. I když byla obnova lázní jedním z předvolebních taháků, dál bezútěšně chátrají.

14.11.2008 1
SDÍLEJ:

Václav Váňa ze Střekova u zničeného bazénu v lázníchFoto: DENÍK/Janni Vorlíček


Současné střekovské vedení své úsilí na jejich záchranu začalo vyvíjet již před dvěma lety. Na počátku vedení obvodu několikrát jednalo s Jiřím Musichem, vlastníkem firmy Artists, jíž lázně patří. Podařilo se jí usmlouvat kupní cenu na 5, 8 milionu korun. Odkoupit se ale lázně nezdařilo, jednak pro nedostatek financí, jednak kvůli exekucím, například finančního úřadu nebo České spořitelny.
Vloni Střekov doufal, že získá na lázně peníze z „poslaneckého medvěda“ a spoléhal na příslib pomoci poslankyně za ČSSD Mertinové, strana se ale nakonec rozhodla „medvěda“ bojkotovat.

Letos se také prostředky na lázně získat nepovede. „Abychom uspěli a dotaci obdrželi, musely by být nejdříve vyřešeny exekuce, podepsána kupní smlouva a vydáno platné stavební povolení,“ tvrdí střekovský místostarosta Václav Křeček (ČSSD), jehož strana měla záchranu lázní ve volebním programu.
Žádnou z uvedených podmínek se nepodařilo splnit, proto se obvod rozhodl dát přednost jinému projektu a žádá o „medvědí“ peníze na lesopark Sedlo. „Žádost jsme již poslali panu primátorovi, aby ji podepsal,“ pokračoval Křeček.

Po úvodním neúspěchu se radnice snažila najít jiná řešení, jak lázně zachránit. Zkusila třeba odkoupit dluh, aby mohla vyvolat nucenou dražbu, v níž by lázně získala. To se také nezdařilo, hlavně kvůli legislativním překážkám. Nelze totiž odkoupit pohledávku od finančního úřadu. Prozatím vše skončilo zazděním přístupů do objektu i celého areálu na náklady střekovského obvodu, hlavně kvůli bezpečnosti. Radnice zároveň podala na majitele lázní Musicha trestní oznámení pro obecné ohrožení. Také požaduje uhrazení nákladů na zabezpečení zdevastovaného areálu.
Dnes je již jasné, že rekonstrukci i odkoupení areálu s nejvyšší pravděpodobností samotný obvod nezvládne. Odhadované náklady přesahují 100 milionů korun. „Muselo by se v tom angažovat město Ústí nad Labem,“ dodal místostarosta Křeček.

Podle ústeckého primátora Jana Kubaty byla problematika lázní Vrbenského tématem střekovského místostarosty Václava Křečka.
„Vaše otázky by proto měly být směrovány zejména na něj,“ uvedl Kubata s tím, že magistrát města dosud od místostarosty Křečka neobdržel žádný oficiální návrh na spoluřešení tohoto problému.
„To však neznamená, že od něj budeme dávat ruce pryč, protože je v našem společném zájmu tuto věc řešit,“ prohlásil Kubata.

Ten také zároveň upozornil, že mnoho informací a okolností kolem lázní Vrbenského zůstává nejasných, především jejich majetková struktura.
„Pokud bychom lázně s tímto nedostatečným stupněm informací nyní odkoupili, riskovali bychom, že současně koupíme třeba i vysoké dluhy,“ dodal Kubata.
Město by dle něj mohlo o odkoupení lázní uvažovat spíše za předpokladu, že by je prodával finanční úřad, jako tomu bylo například v případě ústecké dominanty, výletního zámečku Větruše.

Autor: Janni Vorlíček

Dělá radnice dost ve věci lázní Dr. Vrbenského na Střekově?

Ano

69 %

Ne

31 %

Hlasovalo: 29

Anketa byla ukončena

14.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Albim Cup 2017, Liverpool - FK Ústí
10

Albim Cup znovu pro mladíky Liverpoolu

Premiér Bohuslav Sobotka.
16

Vláda schválila růst důchodů. Reaguje na zvyšování cen a mezd

Soutěž: Vyhrajte s Deníkem lístky na vinobraní do Velkých Žernosek

Velké Žernoseky – V pátek 29. a v sobotu 30. září  se ve Velkých Žernosekách koná tradiční vinobraní. Páteční program začne už v 16 hodin. Ve 21 hodin bude vinobraní slavnostně zahájené výsadbou vinné révy za účastí mnichů a dětí. V sobotu bude žernosecké vinobraní pokračovat od 11 hodin.

Křižovatku v Ústí zabrali stavaři. Řidiči musí centrum objíždět

Ústí nad Labem - Šoféři se musí obrnit trpělivostí. Rekonstrukce vodovodu a kanalizace v Pařížské ulici a okolí potrvá do 22. prosince.

Pět dnů, tři zápasy u soupeřů, aneb zápasový trip jako v NHL

Ústí nad Labem - Hokejisté Ústí si mohou díky šňůrám zápasů venku připadat jako v NHL.

"Máme dvě vzácná mláďata," chlubí se chovatelé opic z ústecké zoo

Ústí nad Labem - Další úspěšné odchovy hlásí ústecká zoologická zahrada. Tentokrát se zadařilo mezi primáty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení