VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Politici získali na cestu zlaté odchodné

Ústí nad Labem - Přes 379 tisíc korun si na odměnách rozdělí odcházející politici z vedení kraje. Tučné částky čekají i na novou krajskou vládu.

27.11.2008 31
SDÍLEJ:

Jana Vaňhová s výtěžkem charitativní sbírky.Foto: DENÍK/Jan Vraný

Někteří politici, kteří po volbách museli skončit v čele Ústeckého kraje, si však budou muset tzv. přitahovat opasky. Měsíčně na jejich účty přiteče o několik tisíc méně, než byli v posledních čtyřech letech zvyklí.

Mluvčí Ústeckého kraje Veronika Kindlová uvedla, že podle zákona mají nárok na trojnásobek měsíční odměny nyní již bývalí radní za ODS Vladimír Záhorský a Milan Franc. Každý získá 189 720 korun. Další politici, kteří zůstali ve vedení kraje, na tučnou odměnu nárok nemají.

Finančně si polepší nová ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD). Měsíčně bude pobírat 84 300 korun. Její náměstci dostanou zhruba o sedm tisíc méně. Zatímco bývalý hejtman Jiří Šulc, stejně jako exnáměstci za občanskou demokracii Radek Vonka a Petr Fiala, si významně pohorší. Krajský předseda ODS Šulc jako radní pro dopravu a nový radní pro regionální rozvoj Vonka budou shodně pobírat 63 240 korun. Méně dostane také Fiala. Měsíčně jako předseda finančního výboru má nárok na odměnu ve výši 58 400 korun.

Zatímco někteří významné posty opouštějí nedobrovolně, jiní se jich vzdávají. Například nový náměstek hejtmana Arno Fišera (ČSSD) uvolní křeslo na ústeckém magistrátu. „Vždy jsem říkal, že by nikdo neměl sedět na dvou židlích. Na nejbližším zastupitelstvu proto složím mandát,“ sdělil Fišera s tím, že chce přesto zůstat neuvolněným ústeckým radním a zastupitelem.

V křesle náměstka primátora ho s největší pravděpodobností nahradí ústecká radní Zuzana Kailová (ČSSD). „Bude jedna z adeptek, na kandidátce byla hned za mnou,“ podotkl Fišera.

Místo náměstkyně primátorky v Chomutově opustí naopak nová krajská hejtmanka Jana Vaňhová. Také místopředsedkyně ČSSD chce složit mandát na nejbližším zastupitelstvu. „Po určitou dobu zůstanu zřejmě v pozici zastupitele, pravděpodobně radního, než předám všechny funkce a úkoly, které jsem rozpracovala a nejsou dokončeny,“podotkla Vaňhová. Chomutovští sociální demokraté chtějí na její místo navrhnout radní Marii Štáfkovou (ČSSD).

Někteří politici, kteří po volbách museli skončit v čele Ústeckého kraje, dostávají nové pracovní nabídky. Z bývalého ústeckého hejtmana Jiřího Šulce se stal radní pro dopravu. Krajský předseda ODS Deníku na konci října sdělil, že pracovní nabídky chce vyhodnotit do konce roku. „Povoláním jsem autorizovaný stavební inženýr a soudní znalec v oboru odhady a ceny nemovitostí, takže se zaměstnáním nepředpokládám problémy,“ uvedl Šulc.

Významné posty museli opustit také bývalí náměstci hejtmana Radek Vonka a Petr Fiala. „Nabídky na práci samozřejmě chodí, ale v současné době je s díky odmítám,“ sdělil Vonka. Jako nový radní prý už začal pracovat na sloučení odborů regionálního rozvoje a evropských projektů.

Takzvané zlaté odchodné mohou získat také předsedové komisí rady. Ti však, podle Kindlové, stále ještě nebyli zvoleni. Proto mohou tučné odměny dostat ještě někteří další politici.


Na kolik si přijde nové vedení kraje

hejtmanka Jana Vaňhová 84 300
náměstek hejtmana pro ekonomiku a zdravotnictví Pavel Kouda 77 240
náměstek hejtmana pro zemědělství a životní prostředí Arno Fišera 77 240
radní pro kulturu a sociální věci Jana Ryšánková 63 240
radní pro školství, mládež a tělovýchovu Petr Jakubec 63 240
radní pro dopravu a silniční hospodářství Jiří Šulc 63 240
radní pro regionální rozvoj a památkovou péči Radek Vonka 63 240
radní pro investice a majetek René Budjač 63 240
předseda finančního výboru Petr Fiala 58 400
předseda legislativně – právního výboru Zdeněk Lavička 58 400
předseda výboru pro výchovu a vzdělávání Oldřich Bubeníček 58 400
předseda výboru pro národnostní menšiny Václav Hoffman 58 400
předseda výboru pro zahraniční vztahy Jaroslav Foldyna 58 400
předseda výboru pro zemědělství, životní prostředí Antonín Terber 58 400
předseda kontrolního výboru Stanislav Rybák 58 400

Neuvolnění radní Petr Benda, Mirko Bernas a Jan Čermák budou měsíčně pobírat 8690 korun.

zdroj: kancelář hejtmana Ústeckého kraje

Autor: Radek Nohl

27.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 31
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zajímavé projekty pro seniory podpoří ústecký magistrát

Opuštěné jesle v Kamenné ulici na Střekově
3 13

Opuštěné jesle jako fitness? Město preferuje školku

Parkoviště v ulici Tolstého možná stihnou otevřít do konce roku

Střekov - Na základě požadavků občanů nechal městský obvod Střekov zpracovat projektovou dokumentaci na parkovací stání v ulici Tolstého.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Travelbeat po návratu z Ameriky: Jsme teď jako Alenka v říši divů

Severní Čechy - O příběhy z putování napříč Amerikou se cestovatelé ze severních Čech, Daniel Dubský z České Kamenice a Jindra Caháková z Litoměřic, se čtenáři Deníku dělili pravidelně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení