VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spisovatel Muška o Vánocích zazpívá v kostele

Ústí nad Labem - Cena primátora města Ústí je prestižním oceněním. Kandidáti jsou vybírání podle přísných kritérií, podobně jako při udělování čestného občanství města. Letos ji získal spisovatel, operní zpěvák, publicista a předseda Klubu severočeských spisovatelů Ladislav Muška. Také byl nominován na udělení čestného občanství Ústí nad Labem.

25.12.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková

Cenu primátora dostal 18. prosince při zasedání zastupitelstva města za celoživotní propagaci Ústí ve svých povídkách i románech. Povídal jsem si s ním v jeho literární dílně; řeč byla o plánech na příští rok, o úspěších i pádech. Napsal 29 knih, všechny jsou nějak spojené s Ústím. První povídku publikoval v roce 1956. V umění pracuje 57 let.

Jak vypadá váš pracovní den? Vstanete, dáte si kafe…

Neřekl bych, že jsem si vytvořil nějaké takové stereotypy, jakože bez ranního kafe a dýmky nejsem schopen fungovat. To je nesmysl přímo románový.
Ovšem, můj pracovní den je zarámovaný kocourem.

Kocourem?

Jistě. Ráno mě probudí. Pak hned musí dostat svůj grahamový chlebíček namazaný sýrem Veselá kráva. Já si mezitím namažu chleba s paštikou, tu musí ochutnávat. Potom už stojí u pracovního stolu a nespokojeně na mě mňouká, abych začal psát. Jak začnu, uloží se a spokojeně přede.

Mluvíme-li o psaní, na čem pracujete, co chystáte na příští rok?

V Praze mi vydají knihu Veronika vražednice. Sice tam Ústí není přímo jmenováno, ale z toho příběhu dýchá. Pro mě je práce nejdůležitější. Proto ani předání ceny pro mě nebylo povelem, abych si natáhl papuče a začal jen koukat na televizi.

Udělení ceny pro mě bylo o to příjemnější, že díky tomu se ozval i případný sponzor. Silná společnost, která chce zaplatit vydání knihy Pátého dne stvořil rybu.

Nemýlím-li se, ta už jednou měla vyjít, ale komunisti to zakázali, že?


Ano. Dokonce již byla vytištěna a připravena k expedici do prodejen. Oni ji stáhli a bylo po knížce.

V čase normalizace jste nemohl publikovat. Co toho bylo příčinou?

Psal jsem do tehdejších novin, Průboje, pravdu o tom, jak to v zemi vypadá. V šedesátých letech také vznikl časopis Dialog, kde jsme spontánně a kolektivně, celá redakce, začali otevřeně zpochybňovat vedoucí úlohu KSČ ve státě. Nakonec Dialog zakázali. Přišlo to na takovém útržku papíru. Potom jsem nemohl dvacet let publikovat. Mé tři divadelní hry se hrály pod pseudonymem. Bylo to těžké i když z ústeckého divadla, kde jsem pracoval, mě nikdo nevyhodil. Postavily se proti tomu odbory, nechtěly se podílet na politické mstě.
Ale Dialog byl pak obnoven…

Po sametové revoluci. Tenkrát jsem cítil v kostech změnu. Vzkříšený Dialog okolo sebe soustředil kromě spisovatelů a novinářů také vědce a filosofy. Byl dobře přijímán i ve světě. Nakonec ovšem zanikl pro nedostatek financí. Nepokoušeli jste se ho pak znovu vzkřísit?

Teď se o to v klubu spisovatelů pokoušíme. Ovšem v elektronické formě, na internetu jako Ústecký dialog. Měl by se věnovat výhradně Ústecku a jeho vztahu k sousedům. Ať už v Čechách anebo v Německu. Spustit to chceme oficiálně příští rok v létě. Doufám, že to bude fungovat. Jak už jsem řekl, práce je pro mne nejdůležitější věc.

Zítra je Štědrý den, nemohu se tedy nezeptat: Objevují se Vánoce ve vašich knihách?

Určitě objevují, třeba v té o rybách jsem psal o Jezulátku, když se mi kdysi dávno narodila dcera. A určitě by se našly i další příklady…

Máte Vánoce rád?

Mám. Jsem věřící, mám rád pěknou atmosféru Vánoc.

Prozradíte, co vás o nadcházejících svátcích čeká?

Už ve středu asi v 9:30 hodin zazpívám v červeném kostele (chrám apoštola Pavla – pozn. red.) Píseň o dobrém králi Václavovi. Je to původní anglická koleda, mše začíná v 9:00 hodin. O Vánocích v Ústí zpívám už 57 let – co tady žiju.

Autor: Janni Vorlíček

25.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SEVERNÍ TERASA v Ústí nad Labem je jedno z pěti sídlišť, které výstava představí.

Jana Zajoncová: I panelová sídliště na severu jsou místa k životu

Ilustrační foto

Hnojte popelem

VÍME PRVNÍ

Čechomor, Bratři Ebenové, Vilda Čok, Fešáci...Deník zná program letošní Lázeňské

Teplice - Deník vám jako první přináší kompletní program 863. zahájení lázeňské sezony v Teplicích po jednotlivých scénách. Doprovodné a rozšířené akce zveřejníme v průběhu příštího týdne. Akce proběhne v sobotu 27. a v neděli 28. května.

"Byl jsem přemotivovaný," prohlásil jezdec, který převrátil veterána

Chabařovice - O tom, že i při závodech historických vozů nemusí být o adrenalin nouze, se v sobotu přesvědčili diváci v Chabařovicích. Na zdejší rallyecrossové trati se konala část sedmého ročníku Rallye Praha Revival, určené pro soutěžní auta padesátých až devadesátých let.

FOTO: Majáles ústecké univerzity mokl, ale hřála ho muzika

Ústí nad Labem, Klíše – Ústečtí studenti si užívali majáles. Nepřízni počasí navzdory. 

Hrála se Suzanne Vega. Keltská písničkářka přiveze do Ústí blues

Ústí nad Labem - Písničkářka a hráčka na foukací harmoniku Katie Bradley (UK) zahraje se třemi kolegy z Čech v pondělí 1. května v Národním domě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies