Kvůli tomu byla chovateli nařízena řada nápravných opatření, která musel okamžitě splnit. „Středeční kontrola prokázala, že z převážné většiny byla tato nařízení splněna, a to v nouzové podobě. Současně byla nařízena další nápravná opatření tak, aby ovce, a především jehňata, měla zajištěný určitý komfort, protože současné nízké teploty jsou pro ně hodně nebezpečné,“ přiblížil současnou situaci Petr Pilous z Krajské veterinární správy pro Ústecký kraj.

Současně upozornil, že každodenní kontroly tohoto chovu budou z jejich strany probíhat i v příštích dnech. Petr Pilous také dodal, že dík patří pozorným lidem, kteří na otřesný případ týrání zvířat nad Lbínem upozornili.

„Nemůžeme být každý den na kontrole každého chovu v kraji, a tak si ceníme pozornosti turistů a dalších lidí, kteří nás na tuto situaci upozornili,“ říká Petr Pilous.

Majitel stáda nyní musí důsledně dodržovat nařízená nápravná opatření, jinak se vystavuje riziku odebrání týraného stáda, což by pro něj jako vlastníka znamenalo mimořádně vysoké finanční náklady.

Pokud by totiž skutečně došlo na odejmutí stáda, bylo by přesunuto do karantény specializovaného pracoviště. Veškeré chovatelské a veterinární kroky provedené na tomto pracovišti by pak byly původnímu majiteli fakturovány společně s poplatkem za umístění zvířat.

Podle odborníků, kterých se Deník zeptal na jejich komentář k situaci, jasně vyplynulo, že poplatky související s péčí o zvířata by byly pro majitele stáda v podstatě likvidační.