VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Vrazi!, křičeli lidi na řezníky. Ale ne v Březně

Velké Březno - Soutěžemi a ukázkou řeznického umění vyvrcholil masopust v sobotu odpoledne v Pivovaru Velké Březno.

2.3.2009
SDÍLEJ:

Masopust ve Velkém Březně a zdejším pivovaruFoto: DENÍK/Karel Pech

Přišlo, a na guláši, jelítkách, tlačence či pivu si pochutnalo bezmála tisíc lidí.

„Šest set deset z nich využilo příležitosti prohlédnout si provozy, v nichž Březňák vyrábíme,“ řekl Josef Vejlupek, tiskový mluvčí pivovaru.

Program sliboval slušnou zábavu, moc ale nechybělo a Ústecký deník u toho nebyl. V sobotu dopoledne totiž i v centru Ústí pršelo tak nepříjemně, že by člověk snad psa (ani novináře) ven nevyhnal…

Netěšit se na průvod maškar v podání ústeckého divadelního souboru Mladá scéna, na čerstvou voňavou zabíjačku a na řízné pochody Plukovní hudby 36. pěšího pluku hraběte Kolowrata, asi bychom výlet vzdali a na tomto místě tedy bylo „poutavé čtení“ o pestrém TV programu sobotního odpoledne. Naše chutě však zvítězily a tak jsme před jedenáctou dorazili do Pivovaru Velké Březno .

Stále pršelo, takže bylo v areálu asi jen dvacet hostů. Prodavači u stánků s vínem, perníky, medovinou či americkými minidonuty, přejmenovanými na české koblížky, jen tak postávali. Z vojenské kuchyně „polňačky“ se kouřilo. Voněl tu guláš i polévka „prdelačka“ a historický kovář na velké kovadlině kul železo, dokud bylo žhavé.

Když déšť konečně ustal, přišlo další zklamání – ani jeden z výčepů v areálu pivovaru nenabízel černé pivo. A manželka by si tak ráda dala…

Náladu nám spravily staročeské koláče makové cukrem sypané. A ani řeznická specialita – tlačenka s uzeným – nevypadala marně.

„Docela je o ni zájem,“ tvrdila později Radka Kuntová ze stánku řeznické firmy ze Straškova. „Je to naše chlouba, vyhrála na Zahradě Čech v Litoměřicích cenu O výrobek roku v masném průmyslu. Zatím nám ji nikdo neokopíroval, nebo jsme to alespoň nezjistili,“ řekla.

„Na masopusty v pivovaru jezdíme každý rok. Buď sem nebo do Krásného Března. Podle toho, kde se to zrovna ten rok odehrává,“ prozradila po nákupu zabíjačkových specialit Jana Pešková ze Severní Terasy.

„Pokaždé se těšíme na jitrnice a jelítka, na dobrý zabíjačkový guláš i na podívání na zabíjení prasátka. V obou pivovarech už jsme byli i na exkurzích, a nelitovali. O výrobě piva jsem nevěděla vůbec nic, takže mě překvapilo úplně všechno,“ prozradila dáma s úsměvem. „Proč zajímavé? Máme rádi pivo, které se tu vyrábí,“ vysvětlila Ústečanka s tím, že exkurzi si ještě někdy ráda zopakuje.

Masopust si nenechal ujít ani Jiří Mikota z Malého Března. „Na prohlídce pivovaru jsem byl poprvé. Bydlíme tu teprve deset let,“ prozradil. „V životě jsem výrobu piva neviděl, zajímavá byla stáčírna i další provozy, líbilo se mi to.“ Ani jeho žena Božena Mikotová nezůstala stranou: „Překvapilo nás, jak dlouho výroba piva trvá. Je tam hodně procedur, osmdesát dnů se vyrábí to nejsilnější, čtrnáctka,“ dodala ještě.

„Nevím, jestli mi teď bude Březňák o to víc chutnat, když jsem viděl jeho výrobu. Ale já s ním problémy nemám. Je sladší než jiná piva, vyhovuje mi. Jiné pivo nepiju,“ tvrdil Jiří Mikota trochu netrpělivě. Jelítka už měl nakoupená, ale čekal na ovar, s nímž si dávali stánkaři na čas.

Veselo bylo, když ve 13.00 hodin vyrazil pět a dvaceti členný průvod maškar ze vrat Restaurace Tivoli. Megafonem je „ovládal“ Pavel Trdla, režisér a šéf ústeckého pohádkového divadla Mladá scéna, jejíž členové v maskách průvod tvořili. Do kroku jim vyhrála plukovní hudba, takže se maškarám pochodovalo z Tivoli do pivovaru jedna radost. Za nimi šlo na čtyřicet místních obyvatel. Vydělali na tom ti, kteří přišli v masce – ušetřili 30 korun vstupného do pivovaru.

Když pak došlo na řeznickou show, a muži v typických zástěrách s noži v rukou zbavovali spařeného pašíka v neckách štětin, jeden prozradil: „Lidi už na nás třeba i jinde křičeli, že jsme vrazi. Ale to je prostě život.“ A z davu se ozval ženský hlas: „Jo, a ten co nejvíc křičel, ten pak stál první ve frontě na ovar!“

A na závěr další radost – autobusy odvážely návštěvníky z pivovaru do Ústí zdarma. A prý i naopak z Ústí do pivovaru, ale to jsme zjistili až večer.

Autor: Radek Strnad

2.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primátor Teplic a senátor Jaroslav Kubera.
8

Jaroslav Kubera: Novoroční projev mám v hlavě, pak ho stačí jen dopilovat

Jan Čaloun, Slovan Ústí nad Labem

ROZHOVOR: Snad se od Američanů přiučíme práci s mládeží, doufá Čaloun

Chmelnice jsou méně plné, o úrodě rozhodnou nejbližší dny

Ústecký kraj – Chladné a suché měsíce neprospěly rostlinám na konstrukcích. Teď by potřebovaly vláhu.

Nejdříve strážníkovi nadával, potom mu dal „hlavičku“

Ústí nad Labem - K soudu půjde muž (32) za útok na veřejného činitele. Občan ústeckého Krásného Března se dal do sporu se strážníkem.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

FOTO: Rybářské prázdniny u pradědečka v Chlumci se líbily

Chlumec - Slunce láká k vodě, správné prázdniny mají být plné her a radovánek. Chlumecký rybník nabízel v pátek vyhřátou vodní hladinu plavcům i rybářům. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení