VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sníh taje, souboj starostů obcí o úklid chodníků pokračuje

Ústí nad Labem -Hlavním bodem souboje starostů obcí se zákonodárci o takzvanou chodníkovou novelu byl sice hlavně úklid sněhu, ale voda z tajícího sněhu ho rozhodně nikam neodplavila.

5.3.2009 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jarmila Kuncová

Potvrdilo to jednak úterní jednání starostů kraje, tedy i Ústecka, na akci zorganizované Svazem obcí, jednak názory, které jsme od některých získali i včera.
„Nám skutečně nejde o to, aby zákon, který ukládá městům uklidit vlastní chodníky, neplatil,“ potvrdil situaci Jaromír Jech, výkonný místopředseda Svazu měst a obcí. „Uznáváme, že má logiku, aby se ten, komu majetek patří, o něj také postaral. Nám jde o to, aby se nejprve dořešila řada sporných záležitostí, které jsou s úklidem spojené.“

Proto také vznikla petice obcí s výzvou senátorům, aby novelu zákona o pozemních komunikacích nepodepisovali. Tak by dál nesli odpovědnost za úklid komunikací majitelé přilehlé nemovitosti, a ne vlastníci chodníků.
Argumenty, které přitom zaznívají, jsou stále stejné. Včera je znovu shrnul primátor Ústí Jan Kubata: „Novela zákona nám vadí, neboť v době současné ekonomické krize by města a obce musely po jejím schválení najít ve svých rozpočtech na úklid komunikací výrazně více peněz. V případě Ústí by to mohly být i desítky miliónů korun ročně, které pak budou chybět třeba na rekonstrukce školních budov, chodníků, silnic. Proto se jednoznačně domnívám, že by platnost novely měla být odložena na příznivější dobu. Velice mě mrzí, že předkladatel novely s primátory a starosty severočeských měst a obcí tento právní předpis vůbec nekonzultoval.“

Stejně tvrdošíjně ovšem dál trvají na svém ti, kteří stojí na druhé straně, tedy majitelé domů – ať už jednotlivci nebo lidé sdružení do družstev. Důsledky třeba obyčejného úrazu by totiž dopadly, podle dosavadní právní úpravy, na ně. „Bude-li novela schválena, rozhodně se zlobit nebudu,“ uvedl jeden z nich, Vladimír Lazar, majitel domu v Neštěmické ulici v Krásném Březně.
„Starat se o běžný pořádek kolem domu i o čistotu chodníku bez ohledu na vlastnictví pozemku určitě nepřestaneme, ale vítáme, že nebudeme zodpovídat za stav majetku někoho jiného. Dnes se chráníme pojistkou, která zahrnuje i případná zranění na přilehlém městském chodníku, tu tedy budeme moci zúžit, a ušetříme,“ dodal.

Ředitel neštěmického bytového družstva Rozvoj, Karel Jedlička, také považuje současný stav ze nelogický i nebezpečný. „O úklid se musí starat profesionálové,“ míní .
Právě pojištění by mohlo být podle představitelů obcí jednou z možností, jak z celého kolotoče kolem novely ven. Úklid by mohli mít jako dosud za povinnost obyvatelé přilehlých nemovitostí, ale pojistku pro případy, kdy by se na neuklizeném chodníku někdo zranil, by zaplatila obec.
Ve hře jsou i další návrhy, jako například přerozdělení dotací, které by více zvýhodnilo obce, kde déle leží sníh a podobně.

DAGMAR CESTROVÁ

5.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zajímavé projekty pro seniory podpoří ústecký magistrát

Opuštěné jesle v Kamenné ulici na Střekově
3 13

Opuštěné jesle jako fitness? Město preferuje školku

Parkoviště v ulici Tolstého možná stihnou otevřít do konce roku

Střekov - Na základě požadavků občanů nechal městský obvod Střekov zpracovat projektovou dokumentaci na parkovací stání v ulici Tolstého.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Travelbeat po návratu z Ameriky: Jsme teď jako Alenka v říši divů

Severní Čechy - O příběhy z putování napříč Amerikou se cestovatelé ze severních Čech, Daniel Dubský z České Kamenice a Jindra Caháková z Litoměřic, se čtenáři Deníku dělili pravidelně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení