VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Předlice: Uklízí se, ale ne všude

Ústí nad Labem, Předlice - Čtvrtý den včera uplynul z patnáctidenní lhůty, do které mají zmizet z Předlic obrovské haldy odpadků. Zatím odsud bylo odvezeno 12 naplněných velkokapacitních kontejnerů. Situace se lepší v obydlených domech a kolem nich, v prázdných se nezměnilo nic.

2.4.2009
SDÍLEJ:

Průběh nařízeného úklidu si přijeli do ústecké čtvrti Předlice zkontrolovat zástupci města Ústí a krajské hygienické stanice.Foto: DENÍK/Karel Pech

Minulý týden město Ústí spolu s krajskou hygienickou stanicí nařídilo předlickým obyvatelům uklidit v domech i kolem nich do 13. dubna. Přistavilo jim tam k tomu zvláštní odpadové nádoby. A pohrozilo těm, kdo neuposlechnou, vystěhováním, zastavením dávek na bydlení a případně i odebráním dětí.

Včera si pak primátor Jan Kubata a šéf hygieniků Josef Trmal přijeli na místo zkontrolovat, zda Předličtí vzali výzvu vážně.

Někteří ano. Čistý už je dům v ulici Beneše Lounského, který obývá početná romská rodina Červeňákových. Pryč je i hromada odpadků z jejich dvora, která tu byla ještě před týdnem. Také asi největší skládka v Marxově ulici se začala změnošovat a podobně tomu je i v několika dalších předlických lokalitách. Ale zdaleka ne ještě všude.

„Zatím jsem spokojen, lhůta k úklidu teprve začala běžet. Vypadá to, že pochopili, že naši výzvu myslíme smrtelně vážně. Po uplynutí lhůty zkontrolujeme všechny domy a pokud v nich bude přetrvávat špatná hygienická situace, přikročíme k vystěhování lidí a k uzavření objektů. A následovat budou další avizované kroky,“ ujistil Kubata.

Trmal jeho slova podpořil s tím, že nelze čekat, až se tady objeví a rozšíří různé infekce, například leptospiróza nebo žloutenka, což by při přetrvávající situaci bylo podle něj jenom otázkou času.

Nelikvidované odpadky jsou totiž výborným prostředím pro hlodavce, přenašeče těchto nemocí. „Potkani už se tu vyskytují a teď, když se oteplilo, mohou se rychle přemnožit,“ varuje Trmal.

Úmrtí dvouletého chlapečka z Předlic, který minulý týden podlehl meningokové infekci, ale do přímé souvislosti s nepořádkem nedává. I když připustil, že nepříznivé prostředí, kde navíc pohromadě žije hodně lidí, k tragedii přispět mohlo, chlapec mohl třeba mít oslabenou imunitu.

„Nemocí se bojíme, i když my máme čisto. Jenže, co je to platné, když Romové kolem nás dělají bordel. Kolik je tady už vybydlených domů, to je hrůza. Je dobře, že se magistrát do toho konečně obul. Jen aby to opravdu dotáhl do konce,“ žádá majitel nově opraveného domu z Řeháčkovy ulice Bedřich Novák.

Jeden z přihlížejících Romů ale oponoval. „Vinu nesou majitelé, ne nájemníci. Ti tu jsou vždycky jen chvíli a pak je vykopnou. A přece noví nebudou uklízet po těch dřívějších. Ať se stará majitel, nájemníci mu platí víc než dost,“ řekl muž, který se ale ze strachu, že bude vyhozen z bytu, odmítl představit. Dodal, že většina majitelů tady vůbec nežije a stav domů ani Předlic je vůbec nezajímá.

Právě v jejich už vybydlených objektech a kolem nich jsou pořád tuny odpadků. Například na Školním náměstí nebo v Prostřední ulici. Ani pořádková výzva zatím na tom nic nezměnila.

Kubata řekl, že pokud v polovině dubna nebudou domy čisté, nechá je vyčistit město. „A pak je zazdíme, aby se tam nepořádek nemohl objevit znovu. Vynaložené náklady naúčtujeme majitelům. Když nezaplatí, zažalujeme je a dovedeme to klidně až k exekuci,“ slíbil Kubata. Od vlastníků město bude chtít rovněž uhradit přistavení a odvoz velkokapacitních kontejnerů.

Někteří starousedlíci ale s obavami prorokují, že i když se teď Předlice uklidí, nebude mít pořádek dlouhé trvání. Město to ale odmítá, nejde prý o jednorázovou­ akci.

„Budeme situaci pravidelně kontrolovat, jakmile se odpadky někde objeví, bude následovat nová výzva a hned pak případné sankce. Ohlídáme si to,“ slíbil Kubata.

Autor: Jitka Hadašová

Místo události:
2.4.2009
SDÍLEJ:
Běh kolem Jedlové hory.

Ústecký krosový pohár pokračuje Střížovickou mílí

V Chuderově se konal 3. ročník Memoriálu Vládi Pavlova
3

FOTO: Chuderov pobavil 3. ročník Memoriálu Vládi Pavlova

FOTO: Senioři z Ústí přivezli slunce do Janských Lázní

Ústí nad Labem, Janské Lázně - Na 55 seniorů z Ústí nad Labem se vydalo do Janských Lázní na Trutnovsku.

FOTO: Sumec z Labe vážil více než sedmdesát kilo

Ústí nad Labem - Ladislav Bordák oslavil minulý týden 26. narozeniny. Nejkrásnější a doslova i největší dárek si dal on sám. Na Labi v Ústí chytil gigantického sumce. Říční predátor měřil neuvěřitelných 226 cm a vážil úctyhodných 70 kilogramů.

Pervitin jsem dostala jako odměnu za sex, řekla zadržená družka dealera

Teplice - Milenecký pár prodával zákazníkům drogy přímo v penzionu. Hrozí jim vězení.

Opilý bezdomovec si v centru Ústí stáhl kalhoty a vulgárně pokřikoval

Ústí nad Labem - Krátce před pondělní půlnoci si hlídka strážníků městské policie všimla v Revoluční ulici před budovou dopravního podniku muže, který spal na lavičce a pod sebou měl značný nepořádek.  

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies