VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kubata: Čekám vysokou účast

Ústí nad Labem - Primátor Ústí nad Labem se snaží všemi prostředky bojovat proti sobotnímu pochodu nacionalistů. Někteří jeho snahu chválí, jiní říkají, že se chová jako slon v porcelánu a naopak se snaží potlačit demokracii.

17.4.2009 14
SDÍLEJ:

Jan KubataFoto: DENÍK/Karel Pech

Nejdřív si zatipujeme. Kolik si myslíte, že se v sobotu objeví v Ústí extremistů? Někteří policejní optimisté tipuji jenom asi 200 až 300, němečtí policisté ale varují před možná sedmistovkou německých neonacistických bohatýrů. A vy?
Očekávám vysokou účast neonacistů a s tímto předpokladem pracuje bezpečnostní rada města. Němečtí neonacisté přijedou podpořit české protějšky i přesto, že je považují svým způsobem za „póvl“. Jen oni mají přece ty modré oči a světlé vlasy. Je to falešná loajalita. Přesný počet si ale odhadovat netroufám.

Můžete uvést tři hlavní důvody, proč je nutné pochody zakázat?
Neonacisté záměrně ohlásili tři různé trasy, abychom nevěděli, kam nakonec půjdou a nemohli se na to připravit. Občany města si tak svým způsobem vzali jako rukojmí, protože různá omezující opatření budou muset asi proběhnout v celém Ústí. Prvním důvodem, kterým jsme argumentovali u krajského soudu, jsou závažné dopravní komplikace. Další důvod je ale zásadnější – proti náckům se prostě slušní lidé snaží bojovat…

… a za třetí?
Otázka perspektivy. Neonacisté už vědí, že v Ústí jim příště nic snadno neprojde, všechno si budou muset vydupat. Některé by to mohlo odradit. Raději se vloupám do otevřeného auta než do auta s alarmem.

Co podle vás spojilo KSČM, ČSSD, ODS a další politické a společenské skupiny proti autonomním nacionalistům?
Do Ústí se chystá přijet skupina lidí, jejichž hlavním programem je nesnášenlivost vůči všem ostatním složkám společnosti.
Jsou to lidé, pro které je i dnes agresivita nejdůležitějším nástrojem k získání vlivu a jejichž političtí dědečkové mají za sebou miliony mrtvých. Nemůžeme se divit, že se proti nim spojí zdánlivě nespojitelní. A to je dobře – Hitler se dostal k moci mimo jiné díky tomu, že se ostatní strany nedokázaly dohodnout.

Nebylo dopředu jasné, že krajský soud zákaz pochodů zruší? Oni provokují a přitom se drží zákona, aby jim primátoři jako vy nemohli na kobylku.
Náš odbor dopravy a lidé z dopravní policie, tedy skupina specialistů, argumentovala v odůvodnění zákazu pochodu obrovskými dopravními problémy. Soudci krajského soudu, jak to říci korektně… však mají naprosto odlišný názor a extremistům vyhověli.

Nepomyslel jste na to, že s vašimi reakcemi a s reakcemi dalších politiků, dopředu počítali? Nebýt humbuku, co se kolem pochodu strhnul, byli by jen bezvýznamnými podivíny. Nebo ne?
Oni s tak velkým odporem vůbec nepočítali. Nikde se s ním nesetkali a nejsou na něj zvyklí. Důkazem jsou jejich opakovaná hysterická prohlášení a podání řady trestních oznámení na moji osobu. To nejsou bezvýznamní podivíni, jak říkáte, ale nebezpeční fašouni, jednoduchý organismus nabízející jednoduchá řešení.

V sobotu dojde na trase jejich pochodu k zastavení dopravy, bude vhodné raději uzavřít obchody a stáhnout rolety, nevycházet ven atd. Být extremistou, byl bych radostí bez sebe, to je pro ně také úžasná reklama. Bylo to nutné?
Není hodiny, kdy bych o těchto věcech nepřemýšlel. Nicméně žijeme v mediálním světě a já nemohu žádat novináře, aby o tom nepsali nebo nevysílali.
Náckové jsou mediálně tak zajímavé téma, že budou mít publicitu vždy, a to bez ohledu na přijatá opatření. Noviny se neprodávají zprávami o tom, že všechna letadla dnes doletěla v pořádku, ale konflikty, aféry, mimořádnými událostmi. To není kritika novinářů, takový svět prostě je.

V jednom z posledních útoků autonomních nacionalistů jste byl označen za zkorumpovaného primátora a lokaje izraelského velvyslance. Budete za to někoho žalovat?
Nebudu, protože chci věřit, že se těmito protižidovskými výpady už ze zákona zabývá policie.

Autor: František Roček

17.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:
rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Ilustrační foto

Auto srazilo ženu u soudu na Střekově, utrpěla zranění

Pronájem: 100 tisíc měsíčně. V opuštěné ruině v Dolním Podluží vařili pervitin.

Ústí nad Labem, Děčínsko – Dolní Podluží 154. Dům na této adrese skrýval varnu pervitinu. Když do něj policejní komando loni v září vtrhlo, nikdo ještě netušil, že je ekologickou časovanou bombou.

Požár prázdného domu a nehoda. Hasiči měli v noci napilno

Ústí nad Labem - Poměrně rušnou noc prožili ústečtí hasiči z úterý na středu.

Sestřičky si na slíbené peníze z ministerstva ještě počkají

Ústecký kraj - Dvoutisícový bonus měl nelékařský personál dostat k 1. 7. 2017.

Rockový festival přilákal do Proboštova i svatebčany

Proboštov - Již v sobotu 29. července se v areálu Pohodlíčko u rybníka v Proboštově u Teplic rozduní kytary, basy, bicí a drsné hlasy rockerů a rockerek. Ve 14.00 tady začne první ročník festivalu Rock u rybníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení