VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kubata: Čekám vysokou účast

Ústí nad Labem - Primátor Ústí nad Labem se snaží všemi prostředky bojovat proti sobotnímu pochodu nacionalistů. Někteří jeho snahu chválí, jiní říkají, že se chová jako slon v porcelánu a naopak se snaží potlačit demokracii.

17.4.2009 14
SDÍLEJ:

Jan KubataFoto: DENÍK/Karel Pech

Nejdřív si zatipujeme. Kolik si myslíte, že se v sobotu objeví v Ústí extremistů? Někteří policejní optimisté tipuji jenom asi 200 až 300, němečtí policisté ale varují před možná sedmistovkou německých neonacistických bohatýrů. A vy?
Očekávám vysokou účast neonacistů a s tímto předpokladem pracuje bezpečnostní rada města. Němečtí neonacisté přijedou podpořit české protějšky i přesto, že je považují svým způsobem za „póvl“. Jen oni mají přece ty modré oči a světlé vlasy. Je to falešná loajalita. Přesný počet si ale odhadovat netroufám.

Můžete uvést tři hlavní důvody, proč je nutné pochody zakázat?
Neonacisté záměrně ohlásili tři různé trasy, abychom nevěděli, kam nakonec půjdou a nemohli se na to připravit. Občany města si tak svým způsobem vzali jako rukojmí, protože různá omezující opatření budou muset asi proběhnout v celém Ústí. Prvním důvodem, kterým jsme argumentovali u krajského soudu, jsou závažné dopravní komplikace. Další důvod je ale zásadnější – proti náckům se prostě slušní lidé snaží bojovat…

… a za třetí?
Otázka perspektivy. Neonacisté už vědí, že v Ústí jim příště nic snadno neprojde, všechno si budou muset vydupat. Některé by to mohlo odradit. Raději se vloupám do otevřeného auta než do auta s alarmem.

Co podle vás spojilo KSČM, ČSSD, ODS a další politické a společenské skupiny proti autonomním nacionalistům?
Do Ústí se chystá přijet skupina lidí, jejichž hlavním programem je nesnášenlivost vůči všem ostatním složkám společnosti.
Jsou to lidé, pro které je i dnes agresivita nejdůležitějším nástrojem k získání vlivu a jejichž političtí dědečkové mají za sebou miliony mrtvých. Nemůžeme se divit, že se proti nim spojí zdánlivě nespojitelní. A to je dobře – Hitler se dostal k moci mimo jiné díky tomu, že se ostatní strany nedokázaly dohodnout.

Nebylo dopředu jasné, že krajský soud zákaz pochodů zruší? Oni provokují a přitom se drží zákona, aby jim primátoři jako vy nemohli na kobylku.
Náš odbor dopravy a lidé z dopravní policie, tedy skupina specialistů, argumentovala v odůvodnění zákazu pochodu obrovskými dopravními problémy. Soudci krajského soudu, jak to říci korektně… však mají naprosto odlišný názor a extremistům vyhověli.

Nepomyslel jste na to, že s vašimi reakcemi a s reakcemi dalších politiků, dopředu počítali? Nebýt humbuku, co se kolem pochodu strhnul, byli by jen bezvýznamnými podivíny. Nebo ne?
Oni s tak velkým odporem vůbec nepočítali. Nikde se s ním nesetkali a nejsou na něj zvyklí. Důkazem jsou jejich opakovaná hysterická prohlášení a podání řady trestních oznámení na moji osobu. To nejsou bezvýznamní podivíni, jak říkáte, ale nebezpeční fašouni, jednoduchý organismus nabízející jednoduchá řešení.

V sobotu dojde na trase jejich pochodu k zastavení dopravy, bude vhodné raději uzavřít obchody a stáhnout rolety, nevycházet ven atd. Být extremistou, byl bych radostí bez sebe, to je pro ně také úžasná reklama. Bylo to nutné?
Není hodiny, kdy bych o těchto věcech nepřemýšlel. Nicméně žijeme v mediálním světě a já nemohu žádat novináře, aby o tom nepsali nebo nevysílali.
Náckové jsou mediálně tak zajímavé téma, že budou mít publicitu vždy, a to bez ohledu na přijatá opatření. Noviny se neprodávají zprávami o tom, že všechna letadla dnes doletěla v pořádku, ale konflikty, aféry, mimořádnými událostmi. To není kritika novinářů, takový svět prostě je.

V jednom z posledních útoků autonomních nacionalistů jste byl označen za zkorumpovaného primátora a lokaje izraelského velvyslance. Budete za to někoho žalovat?
Nebudu, protože chci věřit, že se těmito protižidovskými výpady už ze zákona zabývá policie.

Autor: František Roček

17.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:
Fotbalisté Chabařovic. Ilustrační foto.

Malečov jsme podcenili, uznal trenér Chabařovic

Předání šeků.
6

Dělat romský ples je těžké, lidé mají předsudky

Nelegální hazard bují v ústeckých hernách. Celníci zabavili nepovolené automaty

Ústí nad Labem - Celníci objevili při kontrolách v ústeckých hernách několik nelegálních přístrojů. "Všechny zabavili," sdělil mluvčí krajských celníků Jiří Nejedlý. Hodnota přístrojů je jeden milion korun. Provozovatelům hrozí pokuty až do výše 50 milionů.

Dům v Předlicích čeká demolice, majitel spolupracuje s úřady

Ústí nad Labem - Dům v ústecké čtvrti Předlice, který se před více než dvěma týdny částečně zřítil, čeká demolice. "Jeho majitel spolupracuje s městem a slíbil, že bude respektovat závěry stavebního úřadu," řekla primátorka Věra Nechybová (nez.). Dům nebyl obývaný, jen pár metrů od něj je ale v provozu mateřská škola.

Řidiči autobusů mají termín stávky. Odbory rozhodly o 6. dubnu

Ústecký kraj, ČR - Stávka řidičů linkových autobusů kvůli nízkým mzdám se uskuteční 6. dubna. Odbory ji plánují jako celorepublikový protest od 00:00 do 24:00. Novinářům to po dnešním jednání předsednictva Odborového svazu dopravy řekl předseda svazu Luboš Pomajbík. Vedení odborů zároveň vyzvalo šoféry k masivní účasti na stávce.

Agresivní narkoman řádil jako černá ruka. Skončil na detoxu

Ústí nad Labem - Agresivní narkoman řádil v centru města v úterý pozdě večer. Nejprve fyzicky napadl kolemjdoucí ženu a poté nasedl do trolejbusu číslo padesát jedna, kterým odjel směrem na Severní Terasu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies